| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa incep...thinking am fost cu un baiat 1 an si 7 luni.ne-am despartit anul acesta in ianuare.prin 4 ianuarie tongue.de vreo 2 luni cica sunt cu alt baiat. el tine la mine si nu vreau sa-l ranesc parasindu-l.am incercat sa-i explic si lui cum sta treaba: chiar daca nu l-am mai vazut pe fostul prieten(cel cu care am stat 1an si 7 luni) nu pot nici cum sa il uit.nu l-am vazut deloc de atunci. dar ma gandesc tot timpul la el si uneori il si visezsad vreau sa il uit.sa pot trai"linistita". chiar daca incerc sa-mi umplu timpul cu alte lucruri, gandul imi zboara tot la el.nu mai suport.parca ma"bantuie". orice as face ma gandesc la el.ati patit-o si voi vreodata? cat timp a durat pana ati putut trai linistite mai departe?

Răspuns Câştigător
| andrelina a răspuns:

Buna! Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa analizezi bine lucrurile, punand in balanta cele doua relatii(cea cu fostul si cea cu actualul). Daca te simteai mai bine cu fostul, mai iubita, mai in siguranta, mai respectata, eu stiu...impaca-te cu el! Daca te gandesti la un viitor alaturi de actualul prieten, cel mai bine este sa fii deschisa, sa comunicati non stop.Asa vei reusi sa treci peste aceasta situatie. Oricum, de marcat, te va marca toata viata, dar intr-o mica masura.Nu te mai gandi la fostul, iar daca o sa-l intalnesti vreodata, abordeaza-l ca si cum ti-ar fi un amic. Fa pe indiferenta! Sper ca te-am ajutat oarecum. Pupici!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La mine vreo doi ani si jumatate. Si mi se pare normal sa fie asa, fiindca fusese o relatie cu foarte multe sentimente, o relatie serioasa, cladita, nu o aventura.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La mine inca mai dureaza... Dar e mult mai putin accentuat si stiu ca nu mai vreau sa fiu cu el. Oricum... tu ai facut un pas inainte. Faptul ca esti cu alt baiat inseamna un pas inainte... Cu timpul vei deveni mai insensibila cand vine vorba de fostul si va ramane ceea ce e: FOST. Sincer... nu cred ca-l vei uita... adica sa nu mai stii cum il cheama, ca ai fost cu el... doar nu va mai conta ca vei fi alaturi de altcineva care te va face fericita. Scrie-mi pe privat daca vrei sa mai vorbim. O seara faina!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intotdeauna despartirea doare mai ales pentru cel care s-a implicat mai mult.Cand intalnesti pe altcineva incepe sa dispara si incet, incet se transforma in afectiune. Curaj.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mai dureaza.

| M.J. a răspuns:

Mda, pot sp ca am patit-o.am fost cu 1baiat 7luni, dintre care 3luni nu ne-am mai vazut(vacanta de vara)cand ne-am vaz era toatal schimbat, ma uitase... dar eu pe el nu.am tinut la el f mult si abia dupa 2ani l-am uitat de tot, cand am intalnit adevarata dragoste...
nu dispera, o sa vina si ziua cand o sa te indragostesti din nou si o sa il uiti...ai incredere si rabdare.pup

| alexa a răspuns:

Da si mie mi s. a intamplatsad
am tinut foarte mult la un baiat si nu. l puteam uita...am patit multe si am facut multe doar pentru simplul fapt k tineam la el si ma gandeam ca totul va fi ca in trecut...insa nu a fost.ideea e sa nu te gandesti doar la actualul prieten ci si la tine.petnru ca va veti face rau amandurora.eu zic ca cel mai bine iei o pauza ca sa. ti lamuresti sentimentele.nu se rezolva totul cu o noua relatie. tu acum te folosesti de acest baiat pentru a. l uita pe fostul...depinde si de tine cat de mult iti doresti sa. l uiti. e bine ca incerci sa. ti ocupi timpul cu altceva si ca nu te mai gandesti la el. tine. o tot asa si vei reusi...
multa bafta

| MarYoBenucci a răspuns:

Off da stiu cum este ce-l putin eu.happy sincer 1 an si 2 luni happy si de abia dupa 8-9 luni am uitato...
sincer eu te paraseam daca imi spuneai chestiile care i le-ai spus prietenului tau. nu pot sa stau cu cineva care se gandeste la fostul pentru ca daca ma gandesc eu m-ai bine stai cu mine si il vezi p el cam asa ceva vine .stiu este ceva inevitabil nici daca vrei nu poti. sa-l uiti sau sa nu te gandesti la el... bafta sa ne auzim cu bine happy kiss

| adytzu_1864 a răspuns:

Ca sa-l uiti mai repede... fa unele lucruri "speciale" cu actualul...adica sa te faca sa te simti fericita ...sa-l faca pe baiatul respectiv disparut

| samantha_4979 a răspuns:

Nu e vorba de a trai linistita, sau a'l uita! Incearca sa ti pui ordine in sentimente! Gandeste'te daca nu cumva ai vreun regret, ceva!
La inceput doare, doare al dracului de rau... dar te obisnuiesti cu durerea si incet incet treci peste! Si cu uitatu' asta nu e atat de usor pe cat pare. Pentru a scapa de orice indoiala, cauta'l si vorbeste cu el, explica-i cum te simti si vezi ce doreste si el!
In cazul in care nu va fi nici o solutie cauta un loc mai pustiu, sau un loc nefrecventat de persoane si urla, plangi, vorbeste singura, strga tot ce nu poti spune nimanui! Descarca'te. apoi va fi un pic mai usor, sa treci peste! Eu asa as facebig grin
Succes!

| angel10 a răspuns:

Iti va trece, va dura ceva... dar iti va trece!

| pepene a răspuns:

Da...am patit-o.happy.incearca sa nu te mai gandesti la el. o sa treaca peste ceva timphappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur vrei sa-l uiti? N-ar fi nicio sansa de impacare? Totusi, un an si 7 luni, in ziua de azi, e o relatie lunga...
Daca v-ati despartit in ianuarie si tu inca te mai gandesti la el, desi ai alt prieten... oare nu-l iubesti cu adevarat? Nu merita sa va mai dati o sansa? Daca nici el nu te-a uitat?

Inteleg ca nu vrei sa-l ranesti pe actualul. Dar in viata cateodata trebuie sa fim egoisti, pentru fericirea noastra.Merita sa fim egoisti tongue

Ma gandesc ca in astea 7 luni de cand v-ati despartit, ai incercat sa nu iti mai amintesti de el, in fel si chip.Si n-ai reusit.

Si pe mine m-a "bantuit" cineva o vreme... dar mi-a trecut repede, fiindca "iubirea" nu era impartasita sad asa ca mi-am vazut de viata mea, in continuare.Cred c-am suferit asa, vreo 2 saptamani si gata laughing

Nu stiu in ce termeni v-ati despartit si nici daca fostul are azi pe alta. Dar daca totusi nu are pe nimeni, zic si eu... n-ar fi o idee sa-l cauti, sa-l intrebi daca mai dimte ceva pentru tine...stii tu...

Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am patit-o...si sti c am facut? m-am impacat cu el...si rau am facut