| anonim_4396 a întrebat:

Daca dupa un contact sexual neprotejat impreuna cu prietena mea eu nu am ejaculat in interior si contactul neprotejat a durat maxim 1 minut pentru ca mi-am dat seama ca nu am protectia, a doua zi i-am dat pastila de urgenta (in mai putin de 12 ore de la contact), iar dupa o saptamana i-a inceput menstruatia (cu aproximativ 10 zile mai devreme decat cea normala) exista posibilitatea sa fie gravida? Tin sa mentionez ca menstruatia ce a venit acum este ca cea normala(curge normal, culoarea e la fel)Deci?
VA ROG!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi are efecte adverse mari, asadar ce experimenteaza fata acum este un ciclu menstrual si ovulatie, total dereglate, care vor veni aleator in urmatoarele 6-12 luni.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a luat pastila de protectie nu este posibil sa fie gravida.

| VoidEternal a răspuns (pentru Emilian65):

Welllllll, știu pe cineva care te-ar contrazice. laughing Nu e 100% sigura.
Cunosc de aproape, caz concret.

| Dorin976 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ce vrei sa spui?

| VoidEternal a răspuns (pentru Dorin976):

Ii ziceam lui Emilian că știu caz la mine în familie in care, chiar și cu pastila de a doua zi luată cum trebuie, la doar vreo 8 ore de la actul sexual, tot a rămas însărcinată. Acuma nu înseamnă că așa se va întâmpla și la tine, dar ziceam așa, ca fapt divers.

| VoidEternal a răspuns:

Cel mai probabil nu este, iar decalarea menstruației poate fi un efect al pastilei de a doua zi.