| anonim_4396 a întrebat:

Daca femeia nu este la ovulatie, poate face sex neprotejat fara sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

La ovulatie un ovul este eliberat in tractul genital al femeii si daca se intalneste cu sperma poate sa aiba loc sarcina - deci sarcina este posibila numai la ovulatie. Ovulul e viabil mai putin de 24 de ore dar sperma poate supravietui si 5 zile in corpul femeii dupa actual sexual deci e indicat sa nu aiba loc ejaculare in vagin cu 5 zile sau chiar o saptamana inainte. In plus femeile nu au toate ciclul regulat sa stie exact cand se produce ovulatia (se poate calcula doar in cazul femeilor cu ciclul perfect regulat si exista si acolo o marja de eroare).
Deci e nevoie de o femeie cu ciclul regulat, care nu este la ovulatie sau cu cateva zile inaintea ei ca sa poata face sex neprotejat fara risc de sarcina.

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Nu este universal valabil, sau mai bine zis ca nu e valabil faptul ca daca nu e la ovulatie nu ramane insarcinata. Doar ca sansele sunt mult mai mici, iar pentru ghinioniste exista sanse de sarcina extrauterina pe trompe, care este una destul de periculoasa

| Eireann a răspuns (pentru sweetys):

Fecundarea are loc in mod normal in trompele uterine si apoi ovulul fertilizat coboara in uter unde se implanteaza. Sarcina extrauterina nu are legatura cu ovulatia, e o situatie extrem de grava care trebuie corectata chirurgical prin eliminarea embrionului cat mai rapid, daca nu o sa aiba loc ruptura trompei care va cauza o sangerare interna posibil fatala.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca femeia are un ciclu perfect REGULAT si stie cu precizie cand este ovulatia si perioada ei fertila, doar atunci se poate feri de o sarcina.

Este totusi recomandat ca sa purtati prezervativ la toate partidele sexuale, fiindca va fereste de o posibial sarcina dar si de toate bolile si infectiile care se transmit prin contact sexual.