| VrRos05 a întrebat:

Dacă mă opresc din masturbare o lună, două ce beneficii am, eu neavând sex niciodată?

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Vei avea nivele mai mari de energie, si erectii mai puternice zona devenind mai sensibila.

| Violleta2022 a răspuns:

Gandesti mai clar, esti mai energic, mai pozitiv, mai calm.

| VrRos05 explică (pentru Violleta2022):

Mai calm?
Tu chiar vrei să sar pe femei pe stradă?
Masturbarea mă calmează
Pana la urma tot instincte de animale avem indiferent că suntem oameni și suntem mai cizelat, avem aceleași nevoi.
Și la femei și la barbsti dorinta e la fel de mare dacă nu te masturbezi.
Nici masturbarea nu își face efectul de multe ori fac de două ori ca să mă calmez și tu îmi spui că o să fiu mai pozitiv sau mai calm dacă nu fac nimic.

| mihai69 a răspuns:

Niciunul.

| doctorandus a răspuns:

Abstinenta sexuala completa nu ofera niciun fel de beneficii psihologice sau medicale. Te poti auto-iluziona ca te simti mai bine, deoarece ai putea confunda iritatia cu eustresul. Risti sa ai o erectie chiar daca vezi o gaura-n gard.

| dullcat a răspuns:

Buna.Depinde de organism.Se poate sa se aplice ce scrie aici https://www.healthline.com/health/nofap-benefits sau, in alt scenariu, cel mai probabil doar vei fi mai tensionat din cauza nevoii de stimulare cu care ti-ai obisnuit corpul pana acum.Singurul mod de a afla este sa probezi chiar tu.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu prea vei avea mari beneficii, deoarece dorința de masturbare va deveni așa de copleșitoare, încât nu-i vei rezista.Practic îți faci mai mult rău, din punct de vedere psihic.
Însă na, acum depinde și de organism.Probabil că vei fi mai odihnit și mai energic și cam atât.

| sammie a răspuns:

Nu o să-ți mai faci rău și psihic și fizic.