| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Daca o fata a avut acea problema, ovare polichistice, in urma cu o saptamana a fost la ginecolog si i-a dat niste pastile(nu stiu exact ce pastile, presupun ca pastile care indreapta aceasta problema) menstruatia acesteia trebuia sa vina pe 13 dar a intarziat si e aproape de a 7a zi in care intarzie, ar putea intarzia atat de mult din cauza acelei probleme sau trebuia sa-si faca deja efectul acele pastile si menstruatia trebuia sa fie prezenta?
(Cu cateva zile inainte a avut un act "sexual", e mult spus sexual pentru ca nu a fost miscarea aceea de inainte inapoi, doar cat sa nu mai fie virgina). De la preludiu poate ramane? (sunt neinformat)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pastilele pentru ovare polichistice nu intarzie ciclul menstrual, ci boala in sine o intarzie.
Pana la videcarea completa, ciclul acestei fete va veni aleator, asta daca nu va primii tratament adecvat, care ii va regla din medicatie si ciclul menstrual.
In situatia cand fata are ciclul de tip neregualts au ovare polichistice sexul se face NUMAI cu prezervativ, pentru a prevenii o sarcina.
Da, poate ramane insarcinata si daca ai introdus 1 singura data penisul in vaginul ei, daca aveai sperma pe teava, ramansa de la o masturbarea si ejacular anterioara si DACA fata era in perioada fertila.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Nu era in perioada fertila pentru ca menstruatia trebuia sa apara peste 3 zile si din cate stiu perioada de infertilitate este numai 10-9 zile inainte de menstruatie.Deci menstruatia ei poate intarzia pentru ca nu si a facut efectul pastilele acelea si inca nu s-a reglat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Cand ai ovare polichistice ciclul este neregulat si nu se poate estima niciodata ovulatia si perioada fertila.
Nici nu se poate vorbi de intarziere in cazul ei, tocmai pentru ca fetele/femeile care au ovare polichistice NU au ciclul regulat.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

E a7a zi in care intarzie, ar trebui sa mi faci griji?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Ti-am explicat doar, NU exista a 7-a zi sau a 100-a zi de inatrziere, fiindca in cazul ovarelor polichistice, femeia re ciclul NEREGULAT, care nu vine niciodata la numar fix de zile!

Sa faca un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca testul sa fie corect si sa arate realitatea.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc,scuze ca ma tot repet da s super buimac