| vladlipioiu a întrebat:

Dau funda!
Buna TPU! Am o intrebare. I-am bagat prietenei mele degetul in vagin cu sperma, nu mult, abia ce o intrat in vagin. La o saptamana de la intamplare i-a venit menstruatia, iar dupa aia, o luna mai tarziu i-a venit din nou. (ambele menstruatii au durat la fel, 4 zile. Insa a cea de a doua menstruatie a eliminat mai putin. Ma gandesc ca-i de la stres). Sunt sanse sa ramana insarcinata? Am nevoie de un raspuns

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am explicat intr-un raspuns anterior, cat se poate de simplu ca NU exista nici cea mai mica posibilitate sa existe o sarcina.
1.) Insasi faptul ca a pornit menstruatia reprezinta in proportie de peste 99% GARANTIA FERMA ca ovulul NU a fost fecundat si faptul absolut cert si sigur ca NU poate exista sarcina in acest caz
2.) Cele 9-10 (chiar 11) zile care sunt situate INAINTEA zilei de pormire a menstruatiei, reprezinta cea mai sigura perioada infertila a a ciclului menstrual. In aceste ultime 9 - 10 (11) zile este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar si in cazul in care in fiecare zi sperma este ejaculata intentionat in vaginul femeii la terminarea fiecarui act sexual.
In ultimele 10-11 zile este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa existe OVULUL care sa fie si viabil, astfel ca NU se poate forma sarcina.
In momentul in care ai practicat acea masturbare, daca ai fi stiut ai fi putut sa ejaculezi sperma in vaginul prietenei tale.
3.) Ai transmis urmatoarea informatie si anume :
Am precizat faptul ca prima menstruatie a fost pe 28 iunie,
Si intrebarea : Prin (17)18-27 iulie te referi la iunie?
DA EXACT, am scris gresit luna, ciclul s-a terminat in 27 Iunie si in 28 Iunie a inceput un nou ciclu
--- iar cea de a doua menstruatie a inceput pe data de 25 iulie.
in acest caz ciclul menstrual a fost intre 28.06 - 24.07 = 27 zile
Ovulatia a avut loc in 24 -14 = 10.07 (Iulie)
Perioada fertila a fost intre 05.07 si 11.07
PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a fost intre 14.07 - 24.07
Rezulta ca prietena ta ar fi putut sa ramana insarcinata in timpul ultimelor 2 cicluri menstruale, doar in intervalele cuprinse intre :
primul ciclu : 09.06 - 15.06 si al 2-lea ciclu : 05.07 - 11.07
dar si in aceste perioade, sarcina s-ar fi putut forma bineinteles numai daca sperma ar fi ajuns in mod cert si sigur in vagin.

| vladlipioiu explică (pentru corbulalbrosu):

Apreciez mult timpul dedicat si raspunsurile primite. Chiar m-o ajutat putin sa ma linistesc!

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fie gravida si tu sa fii tatic peste 9 luni.

| seth2016 a răspuns:

In perioada fertila o femeie poate ramane insarcinata, cu deget sau fara deget, abia intrat sau mai nu stiu cum.

Daca i-a venit menstruatia nu are cum sa fie insarcinata. Punct. Nu se poate sa ai menstruatie si sa fii insarcinata.

Daca inca mai ai dubii fata poate face un test de sarcina sau de cate ori vrea si scapa de stres.

| vladlipioiu explică (pentru seth2016):

A facut unul pe 12 iulie, inca unul cu trei saptamani dupa si inca unul acum 2 zile, toate negative. Insa ii mai mult stresul asta. Daca ai trai in pielea mea chiar ai intelege prin ce trec. :/
Oricum, pana la urma este bine sa intrebi. Ca pe viitor sa nu se mai intample asa ceva.

| seth2016 a răspuns (pentru vladlipioiu):

Cred ca si daca mergeti la ginecolog tot o sa aveti dubii rolling on the floor

| vladlipioiu explică (pentru seth2016):

Gen, o sa astept sa-i vina si luna asta menstruatia ca sa ma linistesc de tot laughing)))
Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu credeam ca sunt persoane asa de treaba.

| Duduchi a răspuns:

Depinde de perioada in care era fata. Daca era în perioada nefertila atunci șansele sunt foarte mici. Dar dacă era în perioada fertila sunt destule șanse. Grija pe viitor, folosește prezervativul. E frustrant sa crești un copil pe care nu l-ai dorit. Să facă un test, că să fiți siguri. Și dacă e însărcinată asta e. Decât să omori un om(prin avort) mai bine îl crești. Sănătate!

| vladlipioiu explică (pentru Duduchi):

A facut 3 teste, cel mai recent fiind acum doua zile si toate au fost negative. Si am uitat sa mentionez ca m-am sters pe degete cu servetele inainte sa-i bag degetul in vagin.

| Duduchi a răspuns (pentru vladlipioiu):

Atunci nu are nimic, nu te mai stresa