| diavolita39 a întrebat:

De ce credeti ca intervine monotonia intr-o relatie?

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, poate pentru ca nu incercam sa il facem fericit si nu ne straduim suficient de mult sa schimbam cate ceva in relatie...intr-o relatie e nevoie de 2, deci din partea ambilor e nevoie de iubire, incredere sa isi doreasca ceva nou ca monotonia sa nu intervina...

| psiholoaga a răspuns:

Pentru ca oamenii nu au grija sa mentina relatia interesanta. Sunt unii care se iubesc si se simt bine impreuna si dupa 50 de ani de casnicie, iar altii se plictisesc si isi consuma relatia dupa primele luni. De membrii unui cuplu depinde ca monotonia sa nu stea prea mult intre ei, sa isi mentina relatia interesanta, facand lucruri impreuna, spargand tiparele.

| CevaNormal a răspuns:

Uite la fel cum vine 4 anotimpuri consecutiv, asa si monotonia intr-o relatie, si la fel cum trecerea de la un anotimp este neuniforma, asa si trecerea de la un caracter la altul monotonia se manifesta diferit

| emi a răspuns:

Desi se `poate specula mult ope acestr subiect eu, personal cred ca pur si simplu cei doi uita sa faca lucruri impreuna, pentru ei doi, si se'infunda'in grijile de zi cu zi...remediul.:sa incerce amandoi sa faca lucruri simple impreuna intr-un mod distractivhappy

| angella1972 a răspuns:

Ca sa-ti explic mai concret, stii cum se zice in popor? mananci zi de zi friptura, si iar friptura, si tot friptura, dar te saturi si mai cauti si fasole, si cartofi, si muraturi...

| bismark65 a răspuns:

Din lipsa de comunicare si mai ales din lipsa cu desavarsire a simtului umorului in cuplu

| stef3530 a răspuns:

Se stie ca noul combate plictiseala. Din experienta proprie va pot spune ca o arma foarte buna de combatere a monotoniei sunt prietenii comuni. Ei nu trebuiesc neglijati intr-o relatie, pentru ca pot aduce cuplului idei noi, locuri noi sau chiar alti prieteni noi.
O alta idee ar mai fi surprinderea partenerului cu chestii noi. Cum ar fi de ex. o excursie \"spontana\" la munte, aranjata de tine din timp sau un nou look cu care sa iti surprinzi partenerul. Nici jocurile erotice nu trebuiesc neglijate, pozitii noi... nu trebuie sa eziti sa faci lucruri noi

| barsan1986aditza a răspuns:

Multumirea dea ne rezuma la rutina zinica! Monotonia nu rezista daca parteneri fac mereu ceva impreuna! Se pot bucura de lucruri simple cum ar fi dupa servicu se vad undeva se plimba asa cum faceau pe vremuri si merg la o cofetarie...este doar un exemplu nu mai ajung direct acasa la obligatile lor zilce. Uita putin de ele.

| rastafari_2977 a răspuns:

Deci ce iti spune creierul cand cunosti un tip nou:O oare unde e la scoala, oare cati ani are? oare i-s de treaba parintii? oare ar fi bun pentru mine? hai sa incerc, primul pas de obicei e curiozitatea dupa care aflii totul si ti par chestii normale, obisnuite, des intalnite inclusiv ideea sa iesi cu el sau sa va sautati, sa fiti fericiti impreuna, si la un moment dat probabil ca mintea ta va spune:ba nene m am saturat, asta e monotonie se tranforma din ceva nou plin de mister, curiozitati, informatii, realitate, obisnuinta, obisnuinta, obisnuinta la a 5 a, MONOTONIE, caci nu poate exista un lucru in mintea noastra ce sa ne placa la nesfarsit, si tot ce se repeta devine plictisitor nu i asa? pana iti spala creierullaughing

| chr_7518 a răspuns:

Din lipsa de preocupari, de subiecte de discutie, din cauza nepotrivirii de caracter etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de imaginatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca omul este un animal poligam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in unele relatii unul dintre parteneri nu depune nici un efort sa se inteleaga cu celalalt formand un adevarat cuplu. iar celalalt se zbate sa salveze relatia.