| greenmoon a întrebat:

De ce iubiţi femeile?(!)

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca e imposibil sa NU le iubesti!
Sunt mame, iubite, fiice, prietene, dau viata, aduc viata, ii dau sens, sunt mereu cealalta jumatate a intregului, sunt lumina si estetica, tot zambetul si toata durerea adunate intr-o singura fiinta!
Daca barbatii sunt alfa, femeile sunt omega si uite-asa se intregeste alfabetul vietii, plusul fara minus nu poate fi inteles, nici simetria, nici echilibrul, linia de plutire ar deveni o aberatie cand ea este, de fapt, sensul propriei noastre existente!
Frumoasa intrebare, ti-as propune s-o pui la Stiinta si Filozofie, cred ca va avea raspunsuri foarte interesante!happy

| BEmanuel87 a răspuns (pentru greece12):

Scuza-ma... cum adica le iubesti pentru ca e imposibil sa nu le iubesti? happy E perfect posibil sa nu le iubesti - Eleva a si amintit mai jos de misoginism (bine, ea a facut-o cu aplomb feminin specific, fara sa stie ca exista si misandria - pe principiul tau chiar: "plus fara minus nu exista"). Argumentul tau initial e, deci, ca le iubesti pentru ca nu poti sa nu o faci? lol. Stii, pe masura ce trece timpul constat ca in viata mea m-am inselat profund. Credeam ca haina nu il face pe om. Aparent il face. Ba mai nou nu mai e nevoie de o haina. Un cadran portocaliu (culoarea asta chiar incepe sa ma calce pe nervi, lasand la o parte implicatiile politice) pe care scrie "Expert TPU" e indeajuns.

| greece12 a răspuns (pentru BEmanuel87):

Nu stiu ce anume te-a obosit atat de mult in viata ta, dar replica ta e o mica revolutie lipsita de motiv.
Toti avem o mama pe care o iubim sau am iubit-o, o sora, o prietena, o iubita, exista undeva o femeie de care ne simtim apropiati si pe care n-ai putea sa nu o iubesti!
Ca exista atatea de argumente purtatoare de mini, par lung si creier scurt, care te indeamna sa n-o faci, este foarte adevarat, insa te repezi sa generalizezi.
Literatura universala, arta in sine sunt pline de imnuri si opere inchinate femeii, le negi pe toate?
Se pare ca ai mai mult decat o problema in viata ta in care te-ai inselat profund.
Cat priveste culoarea portocalie pe care n-o mai suporti, sincer regret, dar cu sau fara ea, eu tot asa gandesc.

| BEmanuel87 a răspuns (pentru greece12):

Nu stiu ce anume te-a facut sa crezi ca eu nu le iubesc. Le iubesc. Tocmai asta era problema. M-a mirat faptul ca primul tau argument in privinta asta a fost "pentru ca nu poti sa nu le iubesti". E jignitor. Ma gandeam ca vei avea altele, mai punctuale, nu faptul ca li se inchina opere. Tu le iubesti pentru ca altii le-au iubit? Interesant happy

| greenmoon explică (pentru BEmanuel87):

Aplomb feminin specific? Mai, mai, mai, fara jignirihee hee
Misandra nu cred ca voi fi vreodata... Probabil voi desconsidera esenta barbatului (misoginului), devenind ceea ce nu cred, pe motiv ca a denigrat femeia atunci cand a aratat repulsie si neincredere fata de dansa, doar atunci cand feminitatea in sine si-ar descoperi in cele din urma si o alta latura, pe langa cea a senzualitatii -care pana si asta, in ziua de azi, a devenit ceva vulgar, un urat clasic- o latura a istetimei si acuratetii, trecand de partea ''suratelor''.

| greece12 a răspuns (pentru BEmanuel87):

Pici intr-o filozofie ieftina, plina de non-argumente.
Vrei sa-mi spui ce anume te deranjeaza intr-adevar?
Daca poti citi raspunsul meu initial cu inima, vei intelege ca replicile tale de pana acum, au fost lipsite de creier.

| BEmanuel87 a răspuns (pentru greenmoon):

Nu am nimic cu femeile. Reusesc sa vad si mai incolo de latura lor senzuala. Le apreciez. Le iubesc. Dar intrebarea mi se pare inutila. Tu de ce iubesti barbatii? (ca zisesi ca misandra nu esti si nu o sa fii vreodata)

| BEmanuel87 a răspuns (pentru greece12):

Ok. M-ai lamurit. Deci daca le pot citi cu inima (fiindca ele cu inima au fost scrise si numai prin prisma inimii capata logica) am sa inteleg ca replicile mele de pana acum au fost lipsite de creier (asta pentru ca tu ai privit prin prisma inimii, din nou, unde, recunosc, replicile mele nu prea au sens). Ciudat, credeam ca oamenii de aici sunt in cautare de raspunsuri cerebrale, nu in cautare de pareri ale inimii.

Esti incisiva de pomana, dar admit ca nu tu ma deranjezi intr-adevar si ca nimic din raspunsul tau (mai departe de argumentul de capatai) nu ma deranjeaza. Pur si simplu m-a enervat ca un raspuns mediocru (da, poetic si sentimental - nu neg) a primit funda numai pe baza faptului ca ai chenarul ala. Evident ca nu e vina ta ca s-a intamplat asta.

| greenmoon explică (pentru BEmanuel87):

Nu ii iubesc, dar ii apreciez pentru ce nu pot construi femeile, sau pot dar n-au facut-o. Poate fi considerata o iubire platonica?
Si de ce intrebarea mea ti se pare inutila? Fiindca voiam doar sa aflu motivele, parerile, argumentele si poate simtirile unor oameni?

| BEmanuel87 a răspuns (pentru greenmoon):

Pentru ca, lasand la o parte raspunsurile "cu inima", ti se putea raspunde la fel de fad "din instinct". Si nu vad cum te ajuta chestia asta. Tu chiar crezi ca barbatii iubesc femeile pentru cat de usor ating ele covorul moale si matasurile cu picioarele fine? Crezi ca e din cauza ca ii inteleg? Ca le sunt alaturi? Ca ii sustin si pondereaza cand e nevoie? Crezi ca le iubim pentru ca sunt frumoase? Pentru ca ne fac cafele dimineata? Pentru ca ne sunt mame, amice, surori etc? Nu. Instinctiv le iubim. Abia APOI intervine falsa-motivatie. Adica de ce CREDEM (sau vrem sa credem) noi ca le iubim.

| greece12 a răspuns (pentru BEmanuel87):

Daca am parut incisiva, regret, nu am avut intentia asta, doar ma miram in felul meu.
Si, daca ai curiozitatea sa intri la profilul meu, vei vedea ca cele mai multe raspunsuri le dau cu sufletul si inima.
Si nu o fac prea multi, majoritatea se lupta pentru inaltimea IQ-ului personal!
Eu prefer sa raman eu, nu am ceva de demonstrat.happy

| greenmoon explică (pentru BEmanuel87):

Haha, cat dramatism pentru o funda. Zici ca a primit-o numai pe baza faptului ca are chenarul ala? Josnic argument...

Gresit, e vina ei, fiindca stie cum sa raspunda, astfel incat toti (aproape toti) sa poata intelege si citi cu sufletul, precum a si transmis. ''Chenarul ala'' nu poate deveni poezie, dar cateva cuvinte, ei bine da si doar asta conteaza.

| BEmanuel87 a răspuns (pentru greenmoon):

Ce tampenie si lipsa de pragmatism. Adica tu vrei cuvinte goale ce din coada au sa sune si, sanchi, le transformi in panaceul suferintelor tale platonice (nu asa ziceai ca ii iubesti pe-aia? happy ). Restu' se rezuma la argumente de tip liric. Daca suna bine inseamna ca e bine. Propaganda lingvistica, infloritoare ca intotdeauna, la fel de mocirloasa ca pseudo-adevarurile prestate la orice intoxicare gri, ca orice tevatura lipsita de finalizare. Cum spunea amica ta, "Daca barbatii sunt alfa, femeile sunt omega si uite-asa se intregeste alfabetul vietii". Vorba aceea, gamma, delta, epsilon, astea da-le dracu' pe toate ca doar poezia conteaza si conturul feeric pe care il dezvolta ea.

Stie cum sa raspunda? Stie cum sa raspunda exact cum am stiut si eu acum. Filosofic, cum i-ar placea ei sa spuna - Inutil, cum mi-ar placea mie.

20 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

E ca si cum ai intreba de ce respiri? voi de ce ne iubiti pe noi?! k asa trebuie nu? asa-i legea poate, sau pur si simplu k nu vreti si tot o faceti! e rau cu rau, da mai rau e fara rau

| greenmoon explică (pentru DNSK):

Nu confunda!

| DNSK a răspuns (pentru greenmoon):

Mai explicita te rog

| Sara2 a răspuns (pentru DNSK):

Probabil Eleva a vrut sa spuna ca a iubi nu este obligatoriu, cum ai spus tu "ca asa trebuie" asta trebuie sa vina natural atunci cand simti, nu iubesti pentru ca asa trebuie nu-s de acord cu tine
deci eu cred ca iubesti atunci cand simti si iubesti pentru a simti fericirea adevarata bineanteles simti fericirea daca sentimentele iti sunt impartasite

| DNSK a răspuns (pentru Sara2):

M-am exprimat eu gresit, sau nu stiu! sunt constient ca nu poti iubi la comanda! am zis ca asa trebuie ca asta e legea! nu exista om pe pamantu asta sa nu iubeasca sau sa nu fi iubit in viata lui o femeie! nu exista! e o lege undeva nescrisa si o aplicam toti! si e valabil si in cazul vostru

| drhotzu a răspuns:

Pai este natura umana sa iubesti pe cineva, fie ca e de sex diferit sau nu.winking
dar daca as sti de ce eu iubesc femeile atunci eu as fi cel mai tare de pe planeta... sunt multe raspunsuri care au devenit deja laitmotiv, dar sincer eu nu am o explicatie care sa fie satisfacatoare, decat ca: de prosti!

| BEmanuel87 a răspuns:

'Ete unde era Mircea Cartarescu. Si eu care credeam ca il pierduseram.

| greenmoon explică (pentru BEmanuel87):

L-ai găsit în varianta ''misoginului''.