| anonim_4396 a întrebat:

De ce ma cauta fostul iubit?
Am avut în trecut acum multi ani o relație cu un băiat pe care l-am iubit mult.Fiind mai mici nu am întreținut relații intime dar a fost prima mea dragoste și m-am atașat enorm de mult de el.Am avut o relație de 8 luni pe atunci iar când ne despărțeam păstram legătura și am sperat și chiar am vrut sa ne împăcam doar ca el nu ma merita. Știu ca e mult spus dar mi-a făcut mult râu peste care nu am putut sa trec.Mi-a scos povesti,a mințit la adresa mea, ma vorbit pe la spate și chiar ma înșelat, iar toate astea le-am aflat de-a lungul timpului când eu încă mai eram super îndrăgostita și m-au rânit enorm. Am avut o relație și alta relație dar el tot continua sa ma caute. Face asta de ani de zile și nu știu ce vrea de la mine.Chiar dacă a fost nesimțit și mi-a făcut râu adevărul este ca am vorbit de câteva ori cu el,am ținut legătura dar niciodată cu gândul ca vom fi din nou împreuna pentru ca îmi este prea frica sa nu ma minta, trădeze sau sa își bată joc de mine.Îmi place de el fizic și chiar ma mai gândesc uneori, dar nu vreau sa ii mai dau vreo șansa și cred ca dacă ar renunța sa ma mai caute ar fi perfect.Reapare mereu în viata mea și ma da peste cap iar eu nu am tăria sa ii spun în fata sa ma lase naibii în pace și nu știu de ce.Mi-ar fi mult mai ușor dacă ar renunța el dar nu o face și chiar mi-a spus..."orce ai face nu o sa scapi de mine".Ma lasă o luna doua în pace și iar primesc telefoane sau mesaje ca ar vrea sa ma vadă, sa vorbim ma alinta îmi trimite pupici.
Cum sa scap de chestia asta? Sunt ani de zile de cand mi se întâmpla și nu renunța.
Ce vrea de fapt?

Răspuns Apreciat de Editori
| HazelEyes77 a răspuns:

Fostul iubit n-a trecut peste despartire deloc, ba mai mult a dezvoltat o obsesie pentru tine. Destul de aiurea sa te urmareasca mereu ca un dement, sa te simti sufocata si neputincioasa cand el te ameninta ca nu va disparea niciodata din peisaj. E drept ca nici tu nu esti categorica cu el si nu-l refuzi vehement. Iti simte slabiciunea si de aceea va continua sa fie umbra ta mult timp de aici incolo. Data viitoare cand il vezi zi-i raspicat sa te lase in pace ca nu exista nici o sansa sa va impacati. Daca nu vrea sa inteleaga roaga-l pe iubitul tau/amicul/tatal /fratele sa-i transmita acelasi mesaj. Blocheaza-l pe telefon, Facebook etc. Rupe orice legatura cu el. O sa te simti mult mai bine dupa ce rupi orice legatura cu trecutul. Numai bine

| Ellya15 a răspuns:

Dacă nu ii răspund ma întreabă dacă ma deranjează ca ma cauta și și dacă zice ca ma lasă în pace ma cauta iar.Nu ma amenința sau ceva doar ca are și iubita și din cate am înțeles nu ma vorbit de bine.

Sa certat cu fostul meu iubit, cu actualul s-a luat de gat pentru ca s-au enervat ca tot ma cauta dar el era relaxat nu își făcea probleme.

Poate sa fie o obsesie sexuala? Adică mi-au mai spus persoane ca nu ii e de mine dar vrea sa se culce cu mine.Da știu ca ai sa razi, ma cauta de 10 ani, cât de tare sa își dorească asta încât sa se tina pe poziție 10 ani?

| Jonas94 a răspuns:

Practic prin ce face el, încearcă să-ți distrugă relațiile actuale. Ți-a spus clar ce vrea de la tine, vrea să faceți sex, iar apoi o să dispară.
Iar asta o să-ți facă foarte mult rău, din punctul meu de vedere!
Nu te mai complica inutil, blochează-l peste tot și uită că a existat vreodată!

| Ellya15 a răspuns:

Pai nu mi-a spus ca vrea sa faca doar sex cu mine, sau sa imi bata apropouri sexuale mereu.
El tot imi spune ca mai un pic sa isi faca bani suficienti sa isi poata lua apartament si gata, ma ia acasa nu ma mai lasa sa imi fac de cap cica.
Eu nu cred in intentiile lui, plus ca ce a facut nu se uita asa ca nu se pune problema sa ne impacam dar nu intelegeam ce tot vrea de 10 ani in coace.

| minrest a răspuns:

Da, asta vrea; el nu a facut vreo investitie mare, doar te cauta; este frustat ca nu s-a culcat cu tine.

| Ellya15 a răspuns:

Pai s-a certat cu fostul, cu actualul s-a luat de gat si-a facut probleme cu prietena lui cu care are o relatie stabila vorbind cu mine si inca isi mai poate face daca tot ma cauta, a venit sa ma duca in vacanta o saptamana si am refuzat.
Poate este asa cum spui si cum ma gandeam si eu si nu neg asta poate fi capabil.Doar poate sa te tina o dorinta sexuala 10 ani? Nu renunti la un momentdat? Adica este un baiat frumos, are multe pretendente nu duce lipsa dar daca e numai asta inseamna ca deja este o obsesie cred...

| minrest a răspuns:

Barbatii doresc cam toate femeile, sunt barbat si stiu asta. El simte o frustrare fiindca nu s-a culcat cu tine, vrea sa isi faca o ambitie. Ce mare lucru ca s-a certat cu prietenii tai si cu prietena lui, sunt oameni conflictuali, care se cearta usor. Poti sa o privesti si ca pe o obsesie.

| Ellya15 a răspuns:

Multumesc de raspuns

5 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Sa va împăcați.
Dar crede-ma mai bine uita, rupe orice legătură și mergi mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"și chiar ma înșelat"
Cum dracu te-a inselat daca nici nu a intretinut relatii intime cu tine?laughing

| Ellya15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai a intretinut cu altele asta era ideia.Noi aveam catvea luni de relatie, eram copii mai ales eu iar el avea pretendente si a profitat de ocazie.
Daca ai o relatie cu un om indiferent daca ati apucat sa facaeti dragoste sau sa va mutati impreuna sau nu, si umbla cu altele tot inselat se numeste.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti ca era o gluma pe tema asta.
"Iubi daca doar m-am sarutat cu un baiat si nu m-am culcat cu el inseamna ca te-am inselat?
Daca iti dau o stanga si eu is dreptaci inseamna ca te-am lovit?"

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Buna gluma, dar nu/mi place agresivitatea fizica.

| anonim_4396 explică (pentru Ellya15):

Nu am inteles, ai un vagin de aur sau ceva de gen? Altfel nu vad de ce te-ar cauta daca chiar e mincinos, curvar si nesimtit.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine era doar gluma nu inseamna ca eu o accept sau sunt de acord.Ma refeream ca inselatul tot inselat e.

| Ellya15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu am inteles nici eu.De ce ma mai cauta.
E mincinos, curvar si nesimtit pentru ca m-a inselat, mi-a scos vorbe, ma jignit etc fara ca eu sa ii fac nimic.Singura "greseala" pe cara am facut-o, sau considera el ca am facut-o este ca la un moment dat l-am lasat si mi-am vazut de viata.Asta imi reproseaza si acum ca am plecat, ca am renuntat, ca mi-am gasit pe altcineva.Pai cine nu ar fi facut asta daca isi batea joc de ea in halul ala de deja ma radeau oameni prin spate cand treceam printre ei si nu stiam de ce.
Eu nu i-am scos vorbe, nu l-am jignit, nu i-am facut nici un rau desi am putut dar el in schimb...si nu renunta face ce face si iar ma cauta.
Asta nu intelegeam ce mai vrea ca au trecut 10 ani, 10 ani de cand ma tot cauta.

| Rux04 a răspuns:

Te sfătuiesc să-l blochezi peste tot. Nu mai are de cine să-și bată joc și de aceea te vrea pe tine.

| MGEORGESCU a răspuns:

O sa iti spun pe scurt povestea mea si o sa intelegi de ce trebuie sa fii tare si sa treci peste ca sa iti poti gasi fericirea.....Am avut o relatie de 3 ani si jumatate in urma cu aproape 4 ani, totul bine si frumos pana am intrat la facultate(el nu prea era de acord cu chestia asta, dar nu mi-am pus nici o clipa problema sa renunt la asta), atunci el a considerat ca e mai ok sa ia o,, pauza" fapt cu care eu nu am fost de acord, tineam la el ca ochii din cap si am trecut inclusiv peste faptul ca m-a inselat, asta pana in momentul in care m-am simtit terminata si fizic(nu prea mai mancam) si psihic si mi-am zis ca e de ajuns, si mi-am impus sa trec peste, si ghici ce? Am reusit, am rupt orice legatura cu el si mi-am gasit fericirea, e omul care azi imi este sot, si e binecuvantarea mea din fiecare zi, am tot ce-mi pot dori! Si vreau sa-ti spun ca m-a cautat de foarte multe ori, putine au fost datile in care i-am raspuns si de fiecare data cauta impacare, dar pentru asta a fost prea tarziu si nu regret asta si cu siguranta nu o voi face vreodata! El in schimb da, e casatorit si extrem de nefericit, si azi mai intreaba de mine...dar eu nu mai sunt acolo pentru el.Deci, draga mea indeparteaza-te de trecut, rupe-te de trecut si gaseste-ti fericirea, si sper sa ai noroc sa gasesti pe cineva care sa te faca sa te simti asa cum esti, adica speciala! Bafta!

| Emanuela23 a răspuns:

Asta mi s-a intamplat mie acum doua zile..adica am vazut la iubitul meu in telefon o convvrsatie cu fosta.Acum ea la bagat in seama.
Poate fostul tau te.a iubit prea mult si inca se gandeste la tine, daca a.ti fost si mult timp impreuna, e greu sa uiti pe cineva.