| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu ma inteleg cu nici o fata? Daca nu-mi place ceva la ea, zic in fata si dupa ne certam. Mereu ma cert cu o fata pe care vreau sa o cunosc si nu stiu cum sa ma comport. Am 23 de ani si nu reusesc sa-mi fac o relatie din cauza asta.

Răspuns Câştigător
| AndreeaWTS a răspuns:

Eu chiar cred că ești ok așa cum ești și că procedezi corect.
E plină lumea de fițoase și mironosițe pline de figuri, care vor să fie tratate ca în puf și să facă toată lumea abstracție de defectele lor. Ca să ce?
Că adevărul e doar unul.
Că-l spui la început sau că te lovești de el mai târziu, tot aia e.
Eu zic că "filtrul" tău e chiar bun.
Și te va ajuta (chiar dacă va fi puțin mai greu) să-ți găsești o fată care să fie exact ce-ți dorești. Și te va feri de pițipoance și "rateuri".

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand o sa te saturi de singuratate, vei invata sa vorbesti frumos si sa nu mai arunci chestii urate, in fata omului.
Nici tu nu esti perfect, dar nimeni nu-ti reproseaza asta!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Daca mi se reproseaza, eu n am nimic cu asta. Chiar imi doresc, asa imi vad si eu defectele si le pot remedia ca sa zic asa. Si nu arunc chestii urate practic spun ce ma deranjeaza, nu umblu cu ascunzisuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul din bun simt nu-ti reproseaza nimic, mai ales cand este vorba de o fata, care vine sa se intalneasca cu tine si se gandeste la o posibila relatie.
Nu uita: nici tu nu esti perfect si desii poate deranjeaza, nu-ti reproseaza nimeni nimic.
Relatiile sunt facute din compromisuri, iar daca nu esti dispus sa cedezi si tu, nu vei avea niciodata pe cineva langa tine.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu cum sa cedez, si cum sa reactionez. Practic spun ceea ce simt, nu pot sa mint o persoana sau sa zic o vorba frumoasa cand stiu ca nu este asa. De ce i as spune de exemplu ca :,, mie imi place ca esti rece " cand de fapt, eu urasc lucrul asta? eu la asta ma refer, nu ca arunc cu jigniri ca este urata, proasta sau chestii de genul, nu mi sta in caracter.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ti se cere sa minti, nu asta ti-am spus, ci doar sa nu jignesti, spunand-i omului in fata lucrurui de care el se jeneaza, putand fii defecte usor vizibile, sau comportament stangaci, pentru ca este prea timida samd.
Mai bine eviti sa jignesti prin a nu spune nimic, pastrand tacerea, pentru ca uneori defetele dor, mai mult cand sunt aruncate in fata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca nu-mi place ceva la ea, zic in fata.
Așa se comportă copii la 5 ani, zic în față tot ce le trece prin minte.
Dar tu ai 23. sau ai rămas cu comportamentul la 5 ani.
Nu știi să te comporți dar nici nu înveți să te comporți.
Ca să te înțelegi cu cineva, fie fată sau băiat sau oricine altcineva, de la care vrei ceva, înveți să vorbești ca să reușești.
Dar fiindcă rezultatul final este o ceartă, se pare că tu asta vrei, cauți ceartă cu lumânarea, la 23 de ani. De ce oare?

| OldSoul a răspuns:

Exista doua variante.
1. Fie ai dat pana acum de persoanele gresite.
2. Esti tu mai irascibil decat ar fi cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad care e problema daca nu te înțelegi cu nici o fata, nu trebuie sa te înțelegi cu nimeni.
Chestia este că una care chiar ii place de tine și ție îți place de ea o sa fie bine, nu o sa existe așa multe certuri.
Alea despre care zici tu reprezintă o parte din fete, sunt foarte imature si zic/fac anumite chestii numai să vadă ce reacție ai tu, se "joaca" cu tine să vadă ce reacție ai. Una care te place, nu o sa îndrăznească să facă așa ceva.
Fetele in general se maturizează după vârsta de 28-30-34 de ani, atunci incepe sa le dispară frumusețea încetul cu încetul și le revine mintea la cap. Nu mai au chef de joculețe de copii. Ai să-și bată joc de băieți.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Cata vreme nu jignesti, nu e o problema in a spune fetelor direct ce gandesti. Depinde si ce gen de relatie ai cu fata respectiva. Ca daca de abia o cunosti, nu vad cum ai putea dezvolti pareri clare. Ca sa ai pareri despre un om, trebuie sa il cunosti. Altfel nu e o atitudine matura sa iti dai cu parerea aiurea despre oameni cu care ai vorbit de 10 ori in total. Plus ca daca tot ce faci e sa cauti defecte in fetele cu care interactionezi, poate ar fi cazul sa te intrebi de ce faci asta si de unde vin frustrarile tale. Probabil pentru ca de fapt tu ai o parere foarte proasta despre tine si esti super nesigur pe tine? Si pentru ca nu stii cum sa iti gestionezi viata, proiectezi toate defectele tale in fetele cu care interactionezi? Incerca sa te relaxezi. Nimeni nu e perfect, nici tu, nici ele. Daca vrei sa constuiesti relatii cu oameni, va trebui sa inveti cum sa te respecti pe tine, cum sa ii respecti pe cei din jur, cum sa ii asculti si intelegi pe ceilalti, cum sa fii un gentleman. Stii, barbatii maturi nu se iau in gura cu femeile, ci le respecta indiferent de situatie sau le ocolesc pur si simplu