| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt baietii atat de timizi cand vine vorba de iubire la inceputul unei relatii si in abordarea unei fete, iar apoi se transforma in persoane autoritare?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Cred ca sunt multi factori ce pot influenta aceasta schimbare, factori care presupun ca tin mai mult de instinct, decat de rationament.
Un motiv ar fi acela ca, la inceput de relatie, oricat ar fi de timizi, ei sunt ce care ( de cele mai multe ori) fac primul pas, aflandu-se in ipostaza de " vanatori", iar femeia de " prada". In consecinta, dupa ce se termina perioada in care barbatul vaneaza femeia, el realizeaza ca se afla in posesia unui trofeu, ca atare, el este STAPANUL acestuia, si se comporta ca atare- orgoliu pur.
Un alt motiv ar fi acela ce tine de educatia primita de la parinti- atat tatal, cat si mama, ii invata ca a fi barbat inseamna a fi STAPANUL femeii, deci, dupa ce si-au mai domolit hormonii isi preiau acest rol inoculat, deci, iar lipsit de rationament propriu.
Nu in ultimul rand, ar mai fi si factorul autoapararii, nascut dintr-un complex de inferioritate, in cazul in care au o relatie cu o femeie ce este prin excelenta inteligenta, rationala. Daca la inceput au fost incitati s-o cunoasca, dupa ce au aflat ce posibilitati intelectuale au, incep sa se teama ca nu cumva sa se schimbe rolurile, adica, ea sa fie cea care il domina, sa-i fie stapana, iar el un simplu trofeu, o simpla marioneta.
Cred ca toate aceste motive sunt doar artificii, scuze in lipsa unei iubiri adevarate.
Un barbat puternic este acela care accepta ideea că are slabiciunea de a iubi, si că femeia are rolul de a-l completa, nicidecum de a-l domina.
Studiile antropologice nu sunt tocmai in favoarea femeii, dar le mai salveaza literatura, uneori:
" Cum se numeste un barbat inteligent, sensibil si frumos? - Un zvon." happy

16 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

D'asta nu e indicat sa-i arati toata dragostea ce i-o porti.Si-o va lua in cap. Daca ai fi tu cea autoritara,ar fi ca un catelus, dar te-ar face nefericita faptul ca trebuie sa fi atenta la cuvinte, reactii atunci cand esti cu iubitul tau.
Daca ei ar gandi ca dragostea nu inseamna cusca, plictiseala, obligatie lucrurile ar decurge altfel.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru ca programarea sociala ne invata ca fetele sunt demizei si ca trebuie sa devenim niste catelusi obsedati pentru a avea acea fata.
Multi ajung in friend zone, ceilalti cuceresc fata si isi dau seama ca de fapt nu e asa cum spune societatea.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca sunt nesiguri pe ei si le este frica sa piarda ceea ce cred ca au castigat. Mai ales daca sunt si timizi le va si fi mai greu sa treaca peste, daca pierd.

| Danysan a răspuns:

Pt ca asa simte sa faca, dar unii mai sunt si altfel. Vezi tu voi la un moment dat incepeti sa ne cam jucati cum vreti voi, sa faceti din noi ce vreti etc.Si atunci devenim autoritari si ridicam tonu pentru ca nu se poate. Intr-o Relatie trebuie sa fie respect!

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Pentru ca nu vor sa fie calcati in picioare si vor sa-si mentina respectul.
Te pup! :*

| Demonull a răspuns:

Depinde de la caz la caz.

| Madayna a răspuns:

La inceput sunt timizi ca sa te cucereasca si dupa aceea fac pe cocosii.

| Riko_Richardo_1982 a răspuns:

Mereu un baiat v-a fii timid la inceput cu o fata,asta ca sa o vrajeasca,cred eu.O data ce o are trebuie sa o tina langa el,devine autoritar,gelos si ar bate orice prost pentru fata lui, barbatii, niste barbari carora le plac sanii, bucile, berea si sandwich-urile.

| Danysan a răspuns (pentru Riko_Richardo_1982):

Ahahah lesin si Sandwichurile -ce sa zic Bravo!

| Riko_Richardo_1982 a răspuns (pentru Danysan):

Incerc sa pun un strop de fericire in fiecare comment, mersi frumos.

| Maskeried a răspuns:

Asa suntem noi. Ne plac sanii, berea si alte din astea. Da suntem timizi, apoi prindem curaj si devenim gelosi si autoritari. Asa suntem.

| mugurel69iubeste a răspuns:

Pentru ca probabil esti ciuta

| anonim_4396 explică (pentru mugurel69iubeste):

Controleaza-ti cuvintele! nu raspunde cum iti dicteaza lipsa de respect.

| Danysan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca e oki ce spune -Fetele daca esti prea oki cu ele ajung sa te ia de fraier intr-o relatie -Deh ma iubeste si orice fac eu ai trece -Totul are limite -asa ca mai bine ar fi sa nu se ajunga la asa ceva!

| Danysan a răspuns (pentru Danysan):

Ma refer la OOOLEOOO-Bravo!