| Parakeets a întrebat:

Deci am citit într-o carte care se vrea a fi un ghid pentru femeile singure ca să și găsească perechea și tipa de acolo susține că e nevoie de o pețitoare pentru a face lucrul ăsta. Sau de un plan. Ba chiar a adus argumente valide pentru treaba asta, susținând că așa cum la job cauți, aplici și abia apoi aștepți să fii recrutat și nu stai lăngă firma x ca să fii tu găsit, sau să fie la voia sorții, cam așa susține ea că e și cu dragostea asta. Că trebuie să cauți pentru a găsi. Și da, chiar să urmezi mici pași către acolo. Admit că m-a pus pe gândit și îi dau oarecum dreptate, dar totuși apare un dar.

Voi credeți că ăsta e adevărul? Că în ale dragostei chiar trebuie să urmăm tot așa un program cu niște pași către atingerea obiectivului "dragoste și relație + căsnicie" sau dragostea adevărată e de fapt cea care pică din cer?

Nu e oare dragostea aia adevărată care se naște din nimic? Tipa asta chiar susținea că în rutina ta zilnică nu poți găsi dragostea, dar, dragostea adevărată cu adevărat adevărată nu e totuși ca aia din telenovele în care un el și o ea s-au întâlnit întâmplător, acum contextul nu mai contează, dar s-au văzut li s-au atras privirile și apoi s-au îndrăgostit? Iar aici nu mă refer la atracție fizică, eu mă refer doar la feeling, feelingul iubirii, al dragostei.

Și mă mai macină ceva. Pe toți aud că "eu vreau aia, eu vreau aia, y ar vrea aia de la partener/ă". Asta mai se numește de fapt dragoste, când de fapt tu alegi dragostea pe baza criteriilor tale? Și oare dacă asta ar fi de fapt dragostea, oare ăsta să fie un motiv pentru care unii rămân alone forever, că așteaptă să pice din cer?

Și totuși dragostea din nimic chiar nu poate exista? Chiar să fie totul doar premeditare și poate chiar doar hormoni?

Și până la urmă dragostea ce este? Concret. Compromis/premeditare și compatibilitate/alegere sau destin și întâmplare?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Atât de mult scrii, ești scriitoare de romane, atracția fizică apoi iubire apoi atașament, in lipsa atracției fizice nu este iubire

| Parakeets explică (pentru RAY):

Mă lași cu machismul tău Ray. Chiar nu cred în asta, până la ultima clipă. Și de voi rămâne alone forever, eu cred că există acolo o forță ce le întrece pe toate celelalte și aia se numește DRAGOSTE. Crezi tu ce vrei. Nu-mi pasă. Și de nimeni care crede în machismul lui. Sper să trăiți bine cu atracția voastră fizică/chimică sper ca ea să vă îngroape la final. Sincer. Și nu e ceva spus doar pentru tine, e valabil pentru voi toți, care credeți în teoria asta. happy

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Am scris eu ca nu e?

| Parakeets explică (pentru RAY):

Offf, nici nu mai contează. Azi nu prea-mi stă mintea la nimic, nimic de argumentat, aș vrea doar o apă în care să mă scufund pentru eternitate.
Și tu sigur ești originalul Ray?

| RAY a răspuns (pentru Parakeets):

Parca profesori dau examenul de titularizare )))))

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nimic nu pica din cer, nici macar dragostea "adevarata" whatever that may be.

| relian a răspuns:

Dragoste fara atractie nu exista.Tu spui nu atractia, sa existe acel feeling laughing ala nu exista daca respectivul, respectiva nu te atrage.
La baza, temelia dragostei este atractia, fara nu mai poate fi vorba de asa ceva.

Normal ca trebuie sa urmezi niste pasi, tu acu ai cazut din Luna se pare laughing Urmezi pasii, vezi, te atrage, ochiul vede inima cere laughing mintea de fapt face toate astea, urmeaza alt pas, discutii, plimbari, bla bla povesti nemuritoare.

Relatiile is de toate neamurile si de astea cu spui sau spune respectiva, dar cele mai multe is intimplatoare, adica te gasesti cu cineva sa undeva, la o petrecere, la un club, chiar si pe strada, la un magazin, oriunde.

Te uiti, daca si ea sau el se uita, e clara ca acolo exista ceva atractie, magnetism laughing urmeaza sa faca cineva ceva.

Gasesti parteneri si pe internet si oriunde.
Dragostea aia adevarata, pfff ai vrea tu asa ceva laughing is c am rare dar sunt si genul asta de relatii.

Dragostea ce este? Atractie, placere.Cu cit aceasta atractie, placere este alimentata tot timpul, vei sta in acea relatie, nu ai scapare laughing pentru ca este vorba despre chimicale, vrei nu vrei astea fac sa se intimple ce se intampla.
Esxte ceva genul amewsteci apa cu ulei si observi ce se intampla laughing nimic, amesteci apa cu vimn si ups iese sprit, bun de data asta, deci is compatibile, are loc acolo o reactie, nu le mai poti separa, nu stau separate ca in cazul apei/ulei.

Totul se rezuma la chimicale, chimie, ca de altfel mai tot ce misuna pe planeta asta este chimie.
Nu alegi tu nimic, substantele deja exista, trebuie doara sa se gaseasca si atunci se priduce cum spn unia minunea, nu mai vezi, nu mai auzi laughing esti ca un nebun.

Dar chiar asa si este.Chicalu asta este asemanator cu cel al nebuniei, acolo la fel se intijpla, se secreta un anume chimical care te duce in acea stare.
Asta al dreagostei tot cam asa, doar ca nu faci rau.Cam asta este, sau sintem, o galeata de chimicale care fierb acolo, uneori mai da si in clocot laughing
Chestiile alea cati face cineva cunostinta, daca nu exista agtractie nu se va lega nimic.Dar sa nu incurci dragostea cu relatiile intre 2 parteneri.
Relatiile poti avea la baza dragostea sau altceva.
Dragostea adevarata este atunci cand chimicalele intre cei doi is foarte compatibile si se generaza tot timpul acele chimicale care ii face sa fie nebuni unu dupa celalalt.
Aici avem 2 chestii care face posibil sa se intimple. Ochii, fara nu exista dragosdtea de asta intre parteneri, aia vad, informatia ajunge la cap, daca acea informatie reuseste sa declanseze ceva acolo, apare dragostea, sentimentul asta, care de fapt este rezultatul unor reactii chimice.

Stiu ca suna sec, dar asta se intampla.
Daca nu te referi la atractei fizica, atunci nu exista nici acel feeling ce cauti tu, nu are de unde.Cum am spus cu apa si vin sau alte comparatii, trebuie sa existe cel putin 2 ingrediente, 2 chimicale sau informatii sa poata avea loc o reactie, sa ai un rezultata.

Sa ai feeelingul ce spui, cum crezi tu ca apare ala? Apare asa din nimic cum tu spui? Nimic n-a aparut din nimic, a existat ceva initial, si universul asta, la inceput a exisdta ceva, Hidrogen, din ala sau format tot ce vedem, dar si ala na exista singur, asa de unu singur nu puteau apare ce vedem.

Asa este si cu vazul, asta este the trigger laughing fara nu poti gasi dragostea ce cauti tu.
Ai vazut tu pe careva legat la ochi cand merge sa caute un partener? Legat la ochi gasesti oameni buni, poti avea si asa sentimente pentru cineva, dar nu la ce te referi tu.

Deci esti deja in "marea cautare "sa-i zic asa laughing e bun, uite vezi, asta e o alta cale, metoda prin care semnalizezi, aratin ca esti disponibila,. asa poate apare si Harap Alb laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

Offf, cam distrugi visele oamenilor, măi Relian. laughing)
Și visam așa frumos la Feți frumoși, chiar și Broscoi, doar că îi aștept să sară, exact ca în viziunea mea din nimic. Din neant. Aia numesc eu dragoste.
Iar aia cu chimicul, recunosc că corpul nostru e chimie, dar eu prefer și chimicului ăla să-i spun tot dragoste.
Oricum, orice ar fi, eu voi visa toată viața la dragostea aia venită din nimic. Aia înseamnă pentru mine dragoste.
Și da, dacă se poate să fie și cum spuneai tu, cam legat la ochi și mai bine, așa feelingul e mai intens. Oleacă de "dragostea e oarbă". rolling on the floor)

| Emma30555 a răspuns:

Iubirea poate apărea întâmplător sau într adevar poate cineva sa te ajute făcând ti cunoștință sau sa o cauți dar aceasta căutare nu e cum crezi tu. Tot de întâmplare tine. Dacă ai o viata sociala activa, adică ieși în oraș des, cu diverse ocazii, anumite evenimente, ai ocazia sa cunoști mai mulți oameni, ai șanse mai mari sa găsești persoana potrivita. Dacă ești genul mai izolat șansele devin mai mici dar asta nu înseamnă că dispar fiindcă chiar și asa destinul poate sa te ajute, cunosc cazuri și de genul asta. Uneori se cauta punctual în mediul online dar tot de destin sau mai bine zis de potrivirea dintre cei doi tine. Iubirea se alege pe anumite criterii dar acestea nu sunt fixe. Dacă tu afirmi ca îți plac bruneții ca preferință asta nu înseamnă că nu te poți îndrăgosti cu adevărat de un blond sau de un șaten. Eu m-am îndrăgostit de un tip căruia nu i dădeam nici o șansă inițial. Deci iubirea poate apărea imediat sau după un timp. Nu exista tipare. Contează atracția, potrivirea in gândire, timpul petrecut împreună. Eu nu-mi dau seama la ce te referi tu când spui iubire din nimic deoarece și în filme exista un moment clar când apare iubirea când lucrurile se leagă. Ce e iubirea? Toate astea. Conexiunea dintre doi oameni, felul în care ei rezonează și se înțeleg, felul în care ei se simt atrași unul de celalalt, felul în care ei se simt împreună. Nu e ceva științific, e ceva ce tine de suflet si hormoni cum zici tu.

| Parakeets explică (pentru Emma30555):

Awww! :)
Miss Emma, cineva îmi coroborează și mie teoria. Păi mulțumesc că și tu crezi așa. Credeam că sunt doar o nebună ce visează floricele pe câmpii. :)))
La acel nimic mă refer, cred că da, tot la un destin, dar un destin opus de exact ceea ce spunea tipa asta în carte, că pentru a avea dragoste și relație trebuie să cauți și să faci ceva. Ok, nu spun că o dată ce ai întâlnit pe cineva cu care chiar ai simțit ceva aparte și decizi să trăiești cu acea persoană, nu lupți, ba da, lupți ca relația să fie mereu vie și ca binele vostru să câștige. :) Dar până la relație și căsnicie, prin iubirea din nimic, mă refer la cea care apare din aproape nimic. Adică întâmplător random și nu planificat. :) Și acolo simți că e destinul. :)

| DeMicUnCălător a răspuns:

Scănteie, atracție, incredere reciprocă și mult timp petrecut impreună. Asta-i dragostea

| Smmo a răspuns:

Desi nu-mi place ideea de petitoare, pana la urma n-ar fi ceva rau. Daca tu ai niste standarde, necesitati, dorinte clare fizice si morale si de educatie etc. pentru viitorul tau sot, ii transmiti agentei matrimoniale lista si ei iti fac legatura cu sa zicem 10 persoane care corespund cat de cat profilului. Iti ramane doar sa alegi, tie si lor. Atunci cred ca e foarte probabil sa te indragostesti de vreunul, pentru ca sunt in mare parte asa cum ai definit tu caracteristicile. Poate le verifica si contul in banca, sa nu fie vreun escroc si starea mentala, sa fie sanatos, toate astea tu nu le poti face la o simpla intalnire pe strada sau la lucru sau nu stiu unde. Si daca iti plac persoane cu anumite caracteristici fizice care nu se gasesc pe unde stai tu, poti sa le cauti/astepti mult si bine.
Dupa asta vezi tu cum te simti cu el. Pentru ca daca din start nu te atrage cineva suficient, nu prea poti sa te apropii de persoana respectiva. Micile defecte pe care i le identifici la inceput (si nu ma refer la chestii flagrante cum ar fi dependentele - ca alea nu sunt mici), capata ulterior dimensiuni mai mari, aproape de netrecut. Cum traiesc totusi oamenii impreuna? Pai asta e, ca nu prea traiesc impreuna, mai mult supravietuiesc si arunca vina unul pe altul daca nu merge. Relatiile sexuale in cuplu dureaza cativa ani, hai sa spunem in cazurile fericite pana cand el nu mai poate. Si pe urma? Cei care au o relatie buna in afara de sex o pastreaza pentru ca vor si pentru ca ii mai tine si altceva impreuna - in cazul bun compatibilitatea la alte niveluri. Raman impreuna cei care reusesc sa transforme relatia in atasament, prietenie, companie, ajutor reciproc. Daca nu a fost asa de la inceput, slabe sanse sa mai ramana ceva.
Dragostea...
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=13