| CristiRapsu a întrebat:

Deci...cum sa incep.Eu sunt prieten foarte, foarte buun cu o fata si ne cunoastem de cand eram mici copii..practic suntem cei mai bun prieteni, ceea ce nu e rau.Dar am inceput sa simt ceva pentru ea..si ea stie ca o plac.dar tot zice ca ce fain ii ala si alte chestii din astea..Nu inteleg ea a zis ca nu ar putea sa aiba o relatie cu mine deoarece am risca sa ne certam si ma rog..am distruge prietenia.dar am vazut multi care erau "cei mai buni prieteni" si acum sunt impreuna.ce sa fac sa inteleaga ca se poate.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu-i esti pe placul ei, ca tu nu reprezinti iubitul dorit de ea, adica cel care apare in visele si imaginatia ei. Fata de tine are/simte sentimente de prietenie cu adevarat "adevarate" dar nimic mai mult. Acesta este motivul ca ti-a destainuit chiar tie (deoarece pe tine te considera prietenul ei adevarat) sentimentele resimtite fata de acel baiat "fain" si celelalte dorinte legate de el.Ai putea incerca sa o faci sa inteleaga ca o placi/iubesti insa daca vei observa ca nu reactioneaza sa stii ca ii poti pierde prietenia daca nu te vei opri la timp. Succes.

| ywar a răspuns:

Du-te mai baiatule si joaca Metin si lasa fetele, ca nu-s de nasul tau. Prietena cea mai buna nu inseamna ca e amanta ta. Esti patetic pustiule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi miroase a friendzone.

| anonima0101 a răspuns:

Ce trist, te-a bagat in " friendzone " nu cred ca o sa poti iesi cat de curand. Nu cred ca acea fata te-a refuzat doar ca nu vrea sa strice prietenia doar ca nu te place, scuza asta o folosesc majoritatea fetelor.

| MidnightR a răspuns:

Nu inteleg logica.Prietenia se va distruge oricum.Sunteti prieteni foarte buni, deci sunteti aproape mereu in prezenta celuilalt.Fiind in prezenta ei, ce simti tu va deveni din ce in ce mai puternic.Ea probabil va continua cu acest comportament cu "ce fain e si blablabla", poate chiar sa intre intr-o relatie, chiar si de fatada, ca sa nu iti mai dea sperante false.Banuiesc ca daca esti indragostit de ea, acest lucru iti va cadea cu tronc si vei suferi din ce in ce mai mult.Vazand ca ea chiar nu e dispusa sa fie intr-o relatie cu tine,vei veni din nou pe TPU si ne vei cere ajutorul,respectiv cum sa o uiti,la care noi iti vom spune ca trebuie sa te indepartezi de ea,sa fii indiferent,lucru care,inevitabil, va duce la distrugerea status-quos pe care se chinuie atat sa il pastreze.
Pe scurt, motivul ei mi se pare pueril.
Certuri exista oriunde, in orice relatie, asta nu-i un motiv.

| MidnightR a răspuns (pentru MidnightR):

Plus,daca voia cu adevarat o relatie, in loc sa-ti arunce vrajeala aia, s-ar fi gandit cum sa le previna.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai na nu prea ai ce sa faci incearca sa o seduci sa i arati ca ii ok. poate o sa inteleaga.

| Leerix a răspuns:

Incearca sa o seduci.

| CristiRapsu explică:

Am uitat sa mentionez ca atunci cand eram putin mai mici am fost imperuna...:/