| dydda a întrebat:

Deci. De azi ar trebui sa incep anticonceptionalele Logest. In prospect scrie ca in prima saptamana at trebui sa folosesc si alt mijloc de contraceptie, dar doamna doctor care mi le-a prescris a spus ca in prima luna. Deci? Eu ce ar trebui sa inteleg? Dupa prima saptamana( hai sa zicem 2) sau dupa o luna?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca ori TU nu ai fost suficient de atenta sau doamna medic nu a reusit sa se faca perfect inteleasa. Daca prima pastila anticonceptionala (AC) de pe PRIMUL BLISTER/FOLIE se foloseste/administreaza IN PRIMA ZI DE MENSTRUATIE adica in PRIMA ZI A NOULUI CICLU MENSTRUAL, atunci SE INSTALEAZA protectia din prima zi/din acel moment si se vor putea intretine incepand din prima clipa TOATE contacte sexuale fara a se folosi un alt mijloc de protectie si barbatul poate ejacula fara retinere in vagin de fiecare data pe intreaga perioada (de "n" luni urmatoare) cat va fi folosita respectiva metoda contraceptiva. Insa in cazul in care PRIMA PASTILA anticonceptionala DE PE PRIMUL BLISTER/FOLIE se administreaza intruna din urmatoarele 4 zile (a 2-3-4-5-a zi) adica pana in MAXIM ziua a 5-a a ciclului menstrual (niciodata si dupa ziua a 5-a) atunci PROTECTIA contraceptiva NU mai este asigurata si in acest caz in perioada primelor 7 zile aferenta primelor 7 pastile se va folosi in mod obligatoriu o metoda de protectie suplimentara in paralel cu protectia AC. Se va putea intretine sex neprotejat cu ejacularea spermei in vagin incepand DOAR din ziua a 8-a incolo. Dupa terminarea celor 21de pastile de pe primul blister si dupa trecerea celor 7 zile de pauza, in momentul inceperii administrarii noului set de 21 de pastile de pe urmatorul blister/folie nu mai exista aceste restrictii fiindca protectia anticonceptionala deja este instalat in organismul femeii, deci contactele sexuale se pot desfasura fara nicio restrictie. Sper ca am fost suficient de explicit. Multa sanatate!

| dydda explică (pentru corbulalbrosu):

Ieri a fost prima zi a CM si de aceea am inceput de aseara. Dar doamna doctor a spus clar ca in prima luna va trebui sa folosesc si alta metoda pentru siguranta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru dydda):

Doamna MEDIC ti-a spus/explicat dar se pare ca tu nu ai inteles si anume : ca acea protectie suplimentara se foloseste doar in primele 7 zile ale PRIMEI LUNI de folosire a metodei de contraceptie pe baza de pastile AC. Ea ti-a explicat ca doar O SINGURA DATA si NUMAI IN PRIMA LUNA, adica luna de incepere a metodei de protectie, NU si in primele 7 zile ale celorlalte urmatoare luni.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faci ceea ce ti-a spus doctorul. Prospectul contine informatii generale, medicul personalizeaza aceste informatii si intotdeuna indicatia medicului este deasupra prospectului. Deci vei face exact cum ti-a spus medicul tau.

| Mihaelablabla a răspuns:

Asculta-ti doctorul, este cel mai bine!