| dionaldodonatelly a întrebat:

Deci, sunt foarte speriat, eram acasa cu prietena mea, faceam petting, la un moment dat am ejaculat (pe burta mea ) dupa aceea m-am sters bine cu servetele uscate, dupa inca vreo 5 minute am inceput sa ne frecam organele genitale(penisul paralel de vagin). exista riscul unei sarcini? nu a existat penetrare absolut deloc.

6 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Hmm sansele sunt mici dar nu excluse, daca tie ti-a mai ramas sperma pe capul penisului e posibil sa fi ajuns si in vagin iar daca ea e in perioada fertila se poate sa ramana insarcinata, ii recomand sa ia pastila de a 2 zi (escapelle) sa fie mai singura si sa nu va treziti cu surpriza. Take care

| dionaldodonatelly explică (pentru XxBlueRosexX):

Nu mai ramasese sperma, dar oricum au trecut cele 72ore de la "contact", deci sa ma astept la surprize?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru dionaldodonatelly):

Chiar daca te-ai sters a ramas inauntru si putea sa mai iese... data viitoare foloseste prezervativ sau urineaza si dupa spalate. Peste 2 saptamani sa isi faca un test de sarcina sau sa mearga la un ginecolog pentru ecografie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna dupa ejaculare ramane o mica cantitate de sperma lipita de peretii uretrei. Dupa trecerea a 10-15 minute acea sperma vascoasa la inceput se fluidizeaza treptat si incepe sa se prelinga aproape insesizabil din penis prin meatul urinar (meatul urinar este locul unde se deschide la exterior uretra (pe aici iese urina iar la finalul actului sexual, sperma). Deci prin frecarea glandului si a meatului urinar de labii, clitoris sau de intrarea vaginala, se poate admite/considera ca exista o foarte mica posibilitate sa ajunga sperma cel putin in zona vaginului si astfel sa apara si riscul de producere a unei sarcini, insa DOAR daca exista concomitent si a 2-a conditie absolut esentiala si obligatorie. Care este aceasta o las in seama ta sa o descoperi. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, exista sanse de sarcina din cauza spermei ramasa pe penis.

| dionaldodonatelly explică (pentru Emilian65):

Sanse mari? am sanse sa scap de data asta? laughing