| JohnBy a întrebat:

Deci, sunt un tip cam singuratic (nu anti-social), usor timid, am un grup restrans de prieteni, la cursuri prefer sa-mi iau o cafea si sa ma pun in ultimul rand cu persoane mai necunoscute (ca sa n-au pretentii sa vorbesc prea mult cu ei ) Ma rog, stiu ca va intrebati de ce dracu zic astea dar o sa vedeti. Chestia e ca, ducandu-ma la cursuri, am cam gasit pe cineva la fel ca mine, si credeti-ma ca e la fel pentru ca am analizat mult persoana respectiva Asta a fost acum vreo jumatate de an. Ni se intalneau mereu privirile pe la cursuri, dar fara zambete sau chestii de genul, cum vedem in filme ne-am imprietenit pe Facebook, like-uri, chestii. mi-a cam dat de gandit. In ultimele 3 luni, dupa un plan foarte bine elaborat in vara, mi-am facut curaj si am intrat in vorba cu aceasta persoana. Asta se intampla in drum spre gura de metrou, pana acolo avand traseu comun (a durat vreo 10 minute durmul pana la metrou). Inainte sa intram, i-am propus sa mai stam la o cafea pe o banca, in parc. A acceptat, am cumparat 2 cafele si am stat pe o banca. Seara, frig, am stat 2 ORE pe banca vorbind. facultate, filme, hobby-uri. discutii prietenesti. De atunci, am inceput sa intram in vorba si pe Facebook, eu facand primul pas mereu si am inceput sa ma trezesc cu refuzuri gen: as vrea dar sunt la biblioteca, fac un proiect. sau imi mai da seen (si apoi imi da like la nu stiu ce postare.) iar cand ne vedem la facultate, un zambet larg de la 5 metri departare si vorbim iar 2 ore. Si am mai observat ca se da mai mereu pe invizibil pe Facebook cand intru eu, sau iese. Nu m-am mai bagat in seama pe Facebook, am zis sa nu fiu eu prea insistent, doar pe la facultate mai vorbim. As vrea sa spun tot ce simt dar sunt confuz. Poate nu ne cunoastem indeajuns, sa mai astept, sa mai vorbim. Ma gandesc sa i propun sa iesim in weekend la un suc, ceva dar nu prea as vrea sa-i dau iar mesaj pe Facebook Stiu ca dau impresia de fatalau, prostanac sau stiu eu altceva. Credeti-ma ca e o situatie mai speciala. foarte speciala Deci don't judge me
Imi da impresia ca vrea sa vorbim, sa ne cunoastem mai bine dar nu face niciun pas. poate e o persoana mai timida decat mine? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

Poate trebuie să-l lași în pace pe tip dacă vezi că dă semne că nu vrea să vorbiți pe Facebook, nu-l mai băga în seamă și gata. În realitate poți să-l intrebi în glumă. „Bă, de ce dai seen pe Facebook?" Și vezi ce zice, dacă se pierde e clar că minte. Dacă zice repede probabil nu mine și poate voia să fie lăsat în pace.
Invită-ți niște prieteni să mergi cu ei într-un club să te simți bine. Acum o să vină partea mai grea. trebuie să-i inviți pe toți deoarece din 10 persoane doar 3 o să vină. Poți să le spui să-și mai invite și ei încă vreo 2-3 prieteni și așa poți să-ți faci mai mulți prieteni, mai multe cunoștințe și așa e totul mai bine. happy
Baftă.

| JohnBy explică (pentru NAT0):

Oricat de mult as vrea sa fiu indiferent, nu pot! Hai, ma abtin o zi dar cand vine noapte, intru in depresie laughing macar un "ce faci" sau ceva acolo. Nu pot sa intreb asa direct chestia cu "seen-ul" dar m-am gandit la niste apropouri laughing

| NAT0 a răspuns (pentru JohnBy):

Te poți consola cu faptul că ai încercat. Nu exită nu pot, exită nu vreau.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Problema e ca nu prezinti un interes pentru ea,frumos nu esti,popular nu esti,timid esti,plictisitor esti, pampalau esti, ce protectie gaseste ea la tine? te-a bagat in zona prietenilor si acolo vei ramane, fetelor le plac baieti frumosi, populari, comici, care ofera protectie un pont inaltimea este egala cu nr de partenere avute de un barbat

| JohnBy explică (pentru RAY):

Ti-ai dat seama cat de frumos, popular, comic sunt doar din intrebarea mea? laughing Am inteles ideea oricum. Repet, e o situatie mai diferita.

| RAY a răspuns (pentru JohnBy):

Toti masculi beta spun asta

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu fata face pasul, tu ar trebui sa-l faci!
Invit-o undev ain weekend, cand nu are d einvata, d emers la biblioteca sau altundeva!
Nu astepta ca fata sa te invite, este jenant!

| Eduard196 a răspuns:

Răspunsul tău aici...te tine in joc de glezne.

| Andreea2239 a răspuns:

Fetele baga multi baieti in friendzone si cred ca asta e, din pacate, si cazul tau. Poate ea cauta un amic si nu un iubit si ii place foarte mult compania ta, dar nu vrea sa iti dea sperante ( de acolo si refuzurile)