| Violente a întrebat:

Dupa administrarea de postinor corecta cele doua pastile luate in 36 de ore. La 5 zile a avut o scurgere maronie care usor usor s-a transformat intr-o menstra normala (cantitate, culoare), simptome premenstruale a avut o usoara durere de burta si putine intepaturi la ovarul drept. Ei trebuia sa ii vina pe 24, e posibil ca aceasta sa fie menstra venita cu 2 saptamani mai devreme din cauza postinorului? Multumesc frumos!

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti vorbi de menstra dupa administrarea de postinor, ci de sangerari dishormonale determinate de continutul pastilei.

| Violente explică (pentru Brigaela):

Ok, deci ramane sa asteptam menstruatia "reala" pe 24 februarie, mai devreme sau mai tarziu. Sa inteleg ca asta este o menstruatie "falsa" indusa de postinor, chiar daca arata a menstruatie normala, eliminarea ovulului nefecundat.

| Brigaela a răspuns (pentru Violente):

Menstruatie va fi una care vine peste vreo 6 luni, indusa de un ciclu hormonal. Sangerarea dishormonala arata doar ca organismul sufera de la hormoni

| mona a răspuns:

Scurgerea maronie ce s a transformat in menstra era de fapt efectul negativ al pastilei si tot din cauza pastilei s-ar putea ca ciclu sa se deregleze

| Violente explică (pentru mona):

Dumneavoastra cate zile v-a tinut aceasta sangerare si dupa cate zile v-a amarut menstruatia? Multumesc frumos

| mona a răspuns (pentru Violente):

3 zile sangerarea si menstruatia mi a venit mai repede cu doua zile decat trebuia

| Violente explică (pentru mona):

Si sangerarea era ca la o menstruatie normala, ma refer la cantitate. Si am intrebat dupa cate zile de la sangerare a venit menstruatia big grin Multumesc pentru raspunsuri!

| mona a răspuns (pentru Violente):

Da,puteai sa zici ca e menstruatie si dupa aproximativ doua saptamani de la sangerare a venit menstruatia

| Azµre a răspuns (pentru mona):

Este o metroragie cauzată de câtre postinor... una dintre reacțiile adverse ale acestui medicament,.

| Violente explică (pentru Azµre):

Aha. oricum sansele de sarcina sunt excluse, menstruatia "falsa" fiind indusa de catre postinor care si-a facut efectul. Sansele erau oricum super mici fara ejaculare intravaginala, postinorul aproape luat degeaba.

| Azµre a răspuns (pentru Violente):

Sunt excluze, stai liniștit.
Cam așa ceva, dar na vorba aia ulciorul nu merge de multe ori la apă, așa și cu șansele astea mici.

| aisha01eu a răspuns:

Este o mestra falsa, provocata de postinor. Aceasta pastila de asemenea deregleaza ciclul si este periculoasa. Cu acelasi efect, dar cu efecte adverse mai putine este Escapelle. Nici nu sangerezi dupa ce ai luat-o si isi si face efectul. Oricum, nu trebuie sa ia mai mult de 2 pastile pe an.

| Violente explică (pentru aisha01eu):

La fel de bine isi face efectul si POSTINOR, Escapelle are avantajul ca se ia intr-o singura doza dar este mai scumpa cu 20-30 de lei. Dumneavoastra ati folosit POSTINOR sau ESCAPELLE? Daca da, cand v-a venit menstruatia dupa administrarea lor si daca ati avut sangerari cat v-au tinut? Multumesc

| SyndicateW a răspuns:

Pai din cate stiu eu postinor provoaca menstruatia citeste prospectul ca scrie acolo.

| Violente explică (pentru SyndicateW):

Pai da dar scria pe prospect ca peste 3-4 zile vor aparea scurgerii maronii, scurgeri pe care le-a avut dar s-au transformat in menstruatie normala culoare/cantitate. Despre menstruatie scrie ca poate veni la timp, mai devreme sau mai tarziu, dar mai devreme cu doua saptamani? straight face