| anonim_4396 a întrebat:

După câte zile poți face testul? Daca am avut contact sexual sâmbătă.
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa fie concludent, dupa minim 21 de zile. Practic, daca contactul sexual a fost sambata, pe 22, primul test de sarcina il poti face, din prima urina de dimineata, duminica pe 14. Daca e negativ, pentru siguranta, va trebui sa il repeti peste inca 3-4 zile tot din prima urina de dimineata. Orice test facut inainte de data ede 14, va fi luat in considerare numai daca este pozitiv.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Dar dacă il fac mai devreme, si iasa negativ se ia în considerarconsiderare?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, consideri pur si simplu ca nu l-ai facut, nu iti aduce absolut nici o informatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preventiv, testul se poate face la o saptamana.

| MSM12 a răspuns:

| Criss_Cristina_1998_zazo a răspuns:

Pai vezi daca îți vine menstruatia. Dacă nu îți vine la timp trebuie sa faci testul dupa 4-5 zile. Sănătate kiss

| anonim_4396 explică (pentru Criss_Cristina_1998_zazo):

Menstruatia nu stiu când imi vine ca o am neregulată. Am un chist endometric si nu am menstruatie neregulată. Si când am făcut-o eram la ovulatie (conform calendarului) am aplicatie dinaia pe telefon. Prietenul meu zice ca a simțit când trebuia sa ii vină si a scos-o afara. Dar nu stiu parcă imi e teamă. Ma gândesc sa fac unul maine. Chiar dacă au trecut doar 4 zile.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici un test de sarcina nu se pozitiveaza mai repede de trecerea a sapte zile de la actul sexual, deci testul de maine (cand au trecut doar doua zile, fiindca nu se numara nici ziua contactului seual, nici ziua testului), va fi 100% negativ. Dupa ce trec 7 zile, adica duminica viitoare, ai sanse de 1% ca testul sa fie pozitiv (adica din 100 de femei insarcinate care il fac dupa 7 zile, una primeste rezultat corect, pozitiv si 99 primesc rezultat fals, negativ), deci un rezultat negativ nu te va linisti nici macar un pic, ba chiar mai mult te va agita. Trebuie sa ai rabdare, sa te gandesti de ce ai luat decizia sa faci sex neprotejat, acre au fost argumentele care te-au facut sa crezi atunci ca esti perfect pregatita de o sarcina, sa nu ai nici cel mai mic dubiu sau indoiala, sa fii foarte foarte foarte sigura ca e momentul sa aveti un copil. Asta o sa te linisteasca.