| Andersann a întrebat:

Este normal ca un baiat de 18 ani sa planga la despartirea de o fata, dupa o relatie de 3 luni?

Răspuns Câştigător
| NicoletaSimina a răspuns:

Dragul meu, mesajul tau de despartire a marcat-o profund, de aceea ti-a raspuns cu "Nu" la intentia ta de impacare.Nu prea este semn bun daca ti-a cerut o pauza, pauza poate sa-i apropie si mai mult pe cei doi (simtindu-si lipsa unui altuia, dar poate sa duca si la despartire definitiva.Si eu i-am cerut fostului meu sa facem pauza si ne-am despartit definitiv,era foarte gelos si posesiv si ma jignea foarte mizerabil. Dragul meu, fata voia un pic de spatiu pana se calmeaza toate apele, inteleg de ce a vrut acea pauza, dar tu trebuia sa-i fii aproape si sa o intelegi, pentru ca duce niste probleme dificile si greu de rezolvat.Trebuia sa nu-i spui ca vrei sa va despartiti, pentru ca ea avand alte probleme de familie, i-ai mai spus si sa va despartiti, iar pe ea a marcat-o si mai tare asta...Este normal sa ai o alta atitudine fata de prieteni si o alta atitudine in fata ei.De asemenea, cand va intalniti in grup, comporta-te frumos cu ea, respect-o si nu o fa sa se simta prost si vulnerabila.Cunosti acel sentiment cand cineva drag sa secomporta ok cu tine cand sunteti singuri,iar cand sunteti in grup,acea persoana de langa tine face glume proaste la adresa ta,este indiferent cu tine, tipa la tine, cum te simti? prost si nedorit, asa-i, sau nu-i asa cum spun eu? Mai ales ca te simti inferior grupului de prieteni.Aoleu,si mai tare a marcat-o pe fata asta, deci nu ai putut sa te controlezi, erai inconstient de ceea ce faceai cu acea fata. Dragul meu baiat sad imi pare nespus de rau ca suferi acum, dar ideal ar fi sa o lasi cateva zile sa si mai faca ordine prin ganduri, sa se linisteasca apele si abia dupa poti actiona.Nu e chiar nici ok sa-i dai mesaje tocmai peste doua saptamani, patru, sau peste 10 saptamani,pentru ca ea va avea impresia ca ai uitat-o deja si-si va vedea de viata ei,suferind in sine... Uite cum trebuie sa actionezi,o lasi cateva zile sau maxim o saptamana sa-si puna ordine in ganduri, apoi ii trimiti un mesaj si o intrebi daca este bine, daca o duce bine si in cele din urma sa o rogi frumos sa va intalniti si sa discutati. Daca fata nu doreste sa se vada cu tine, mai las-o sa se limpezeasca, sigur te va cauta sa vorbiti.La intalnire daruieste-i o floare, si cere-i iertare pentru tot ce s-a intamplat, pentru ca ai spus toate la nervi, pentru ca nu ti-ai dat seama ce ai facut in acea noapte de betie, pentru ca nu ai acceptat sa-i oferi putin spatiu ca sa-si rezolve problemele familiale.Atunci cand ii ceri iertare,priveste-o in ochi si nu te ascunde, spune-i tot ce simti cu adevarat, spune-i ca nu se va mai intampla niciodata, si ca-i vei fi alaturi mereu, indiferent de situatie.Promite-i ca o vei accepta si cu bune si cu rele, si spune-i "Te iubesc".Din moment ce fata ti-a spus ca-ti va raspunde si la telefoane si la mesaje, e semn bun, nu e totul pierdut.Tu pur si simplu, i-ai ranit orgoliul de femeie.Intoarce-te la ea cat mai repede posibil.Sa ma tii la curent! :* Nu imi permit cei de la acest site sa-ti trimit mesaje in privat!

23 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Sunt oameni care plang si la 30 de ani, nu conteaza varsta, durata relatiei, cum arata partenerul etc. conteaza cat suflet "ai pus" in relatia aia. e absolut normal sa te simti ca naiba dupa o despartire indiferent de durata

| NicoletaSimina a răspuns:

Iti spun un secret,daca a fost prima lui relatie,logic ca va plange.Unii nu suporta esecul de a fi parasiti de catre partenere. Abia in momentul in care l-ai parasit isi va da seama unde a gresit. Dupa mine multi au plans,pentru ca si au dat seama de greselile facute si pentru faptul ca m au pierdut definitiv. Daca un baiat nu a pus suflet in acea relatie,nu-l va durea nici in cot de acea fata,dar mai tarziu isi va da seama ca nu va mai gasi o astfel de fata, care i-a fost mereu alaturi si l a acceptat asa cum este el, si pentru ca l a iubit cu adevarat. Daca fata a fost o hoata si si a batut joc de sentimentele lui, urmarindu i numai bunurile materiale, si mai ales daca baiatul a pus suflet in acea relatie, va suferi mult si bine...dar asta pana cand isi va gasi o alta fata. Sper ca te am ajutat!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal. Probabil ca baiatul este imatur, daca plange dupa o relatie de 3 luni, care nici macar nu a luat amploare.

| Andersann explică (pentru NicoletaSimina):

Nu a fost chiar prima, dar precedenta a fost in urma cu aproape 2 ani, fiind incheiata de infidelitatea ei...

| NicoletaSimina a răspuns:

Auzi,fostul meu prieten era asa, posesiv si gelos, vara trecuta am lucrat in doua baruri de-ale unei matusi si fiind ultima mea zi de lucru, m-am hotarat sa stau cu prietenele pe afara un pic mai tarziu si ne-am intalnit si cu niste baieti, dintre care unul era verisorul meu.Ala era foc si para,imi spunea "nu vreau sa te pierd","de ce stai asa de tarziu?,maine ai servici","daca se da vreunul la tine?", etc.Ii placea sa mi controleze viata, punea stapanire pe mine, imi bloca prietenii, ma ameninta...Demonstreaza-i ca te poti schimba, daca o iubesti cu adevarat, chiar schimba-te si nu mai repeta aceleasi greseli.

| NicoletaSimina a răspuns (pentru NicoletaSimina):

Nu ai de ce sa-ti faci griji, atata timp cat acel baiat ti-a spus ca nu poate fi nimic intre ei, si ca la mijloc este doar o amicitie.Tu nu trebuie sa fii disperat, pentru ca asa o vei indeparta si mai mult de tine.

| NicoletaSimina a răspuns:

Sfatul meu este sa o mai lasi cateva zile, dar nu adu nimic in discutie despre acea poza, pentru ca asa o subestimezi, o suspectezi si ii demonstrezi ca nici incredere in ea nu ai.

| NicoletaSimina a răspuns:

Exact ce-ti spuneam, fata se refugiaza in distractii, ca sa uite de problemele pe care le ale.Las-o cateva zile sa se calmeze si sa vada cum este fara tine, apoi da-i un semn de viata si mai departe ti-am spus ce sa faci!

| NicoletaSimina a răspuns:

I-ai ranit orgoliul de femeie, fata iti plateste cu aceeasi moneda. Daca ea nu mai doreste deloc sa ia legatura cu tine, iti dai seama foarte repede ca a uitat de tine.Caut-o peste 4 zile macar si roag-o sa va intalniti sa clarificati situatia,si cere-i iertare, indiferent de ce se va intampla in viitorul apropiat. Daca fata nu mai doreste sa fie cu tine, sfatul meu este sa inveti din greselile trecutului, pentru a nu le mai repeta din nou in viitoarea relatie, pentru ca risti sa ai aceeasi povara. Sper ca ti-am fost de folos! Fundita?

| NicoletaSimina a răspuns:

Te ajut cu mare placere, tine-ma la curent! Multumesc pentru fundita! happy

| NicoletaSimina a răspuns:

Dragul meu, fata iti distrage atentia, iti da semne clare ca-i pasa de tine! happy

| NicoletaSimina a răspuns:

Dragul meu,ai facut tot ce se putea! Fata vrea spatiu, te va cauta ea cand va vedea ca i-ai oferit "prea mult" spatiu decat si-ar fi dorit ea.Ti-am spus sa ma asculti, si sa nu-i dai mesaj, si mai ales sa-i spui ca ti-e dor de ea, ca-ti este greu fara ea.Ai facut o greseala aici,fata este si mai orgolioasa acum decat era inainte.Tu trebuia sa o cauti dupa cateva zile si sa-i ceri sa va intalniti,abia atunci puteai sa-i spui ca iti lipseste,ca iti este dor de ea. Daca vrei sa-mi asculti sfatul, nu o mai cauta deloc, lasa-i spatiu (fara telefoane, fara mesaje, fara intalniri).Las-o sa vina si ea la tine.Stiu ce simti, pentru ca si eu am fost intr-o situatie similara. Daca te mai cauta, comporta-te un pic mai distant cu ea.Sigur te va intreba de ce nu mai dai vreun semn de viata. Tine-ma la curent!

| NicoletaSimina a răspuns:

Nu am primit niciun mesaj de la tine, retrimite-l.

| NicoletaSimina a răspuns:

Ti-am zis sa ma asculti! Fii indiferent cu ea, nu-i raspunde deloc cateva zile, nu-i mai trimite nicio poza ca sa-i distragi atentia. Daca vrei sa te caute, nu-i mai da niciun semn de viata cateva zile.Trebuie doar sa-i dai impresia ca te-a" pierdut".

| NicoletaSimina a răspuns:

Las-o sa-si pune semne de intrebare.Scrie-i un mesaj dupa cateva zile si comporta-te cu ea de parca nimic nu s-ar fi intamplat, asa o vei pune in ceata. laughing Daca ei nu-i pasa de tine si nu-ti da niciun semn de viata in aceste zile in care tu esti absent, paraseste-o!

| NicoletaSimina a răspuns:

M-am despartit de el, chiar daca nu-mi mai oferea acea atentie dupa ce ne-am reimpacat."Relatia" a fost atat cu urcusuri, cat si cu coborasuri...Ghici ce fac in aceste momente...PLANG! Dar voi merge mai departe. Ultima sansa pe care i-am dat-o, a ratat-o! A calcat din nou stramb.Am aplicat indiferenta cat timp am fost certati si nu a durat nici macaro saptamana si m-a cautat a doua zi, spunandu-mi ca regreta pentru ce a facut si ca il doare absenta mea.Il apasa indiferenta si nu mai putea fi "om din el".L-am avertizat ca aceasta va fi ultima lui sansa. Daca va calca stramb si de data aceasta, ma va pierde definitiv.Mi-a vorbit foarte vulgar si violent la telefon.Pur si simplu, s-a enervat din nimic si a inceput sa mi se adreseze cu vorbe care dor.A scos relatia si mi-a dat "block" pe Facebook.L-am sunat de 2 ori si nu mi-a raspuns, apoi i-am trimis niste mesaje, gen ca nu am vrut sa ne certam si de aceea i-am inchis telefonul in nas, am vrut sa-l las sa se linisteasca. Ultimele mele mesaje au fost:Nu poți de fiecare data sa te superi sau sa te enervezi pe mine pentru niște nimicuri sau chestii pe care eu nu le-am facut
Îți înțeleg gelozia dar totuși dă-mi și libertatea necesara
Nu cred ca eu ție ți-am interzis vreodată ceva, nici tu nu ai dreptul. Chiar dacă ești iubitul meu și țin la tine mult, câteodată mi se pare ca exagerezi cam mult. Fii și tu mai înțelegător sau pune-te în locul meu. Ce ai face tu dacă eu ți-aș face ție ceea ce îmi face tu mie? Ai rezista? Ai fi asa pasiv? Nu prea cred. Cred că aș deveni insuportabila și ai pleca, dar cu toate astea eu n-am făcut-o
Fii puțin mai responsabil și lasă nervii în altă parte când vorbești cu mine ca pana la urma nu sunt cârpa nimănui.Nici o fata n-o sa țină la tine, cum am tinut eu! Ti-ai ratat până si ultima ta sansa de a mai fi cu mine! Nu voi mai face niciun pas spre el.
Voi face niste pasi inapoi.
Ma voi retrage...
De obicei, cei care parasesc sau cei care au vrut sa rupa relatia se vor intoarce!

| NicoletaSimina a răspuns:

Cum te mai simti? Sper ca esti bine si chiar imi doresc asta.Ti-a mai dat vreun semn de viata?

| NicoletaSimina a răspuns:

Uite! Tocmai ce-ti spuneam. Daca esti un pic mai indiferent cateva zile cu ea, se va apropia si mai mult de tine.Continua sa faci asa, dar doar cateva zile.

| NicoletaSimina a răspuns:

Tocmai ti-am spus ce sa faci.Sun-o dupa ce au trecut cele cateva zile si spune-i ca vrei sa va intalniti sa clarificati lucrurile.Intreab-o ce simte cu adevarat pentru tine si daca mai are rost sa continuati relatia sau nu. Daca-ti spune ca te iubeste si ca vrea sa va reimpacati, e semn bun. Daca-ti spune ca nu vrea sa mai continuati, paraseste-o definitiv, pentru ca aceasta fata nu mai simte nimic pentru tine si este momentul sa-ti iei talpasita.Pur si simplu, sa o stergi din viata ta si sa-ti gasesti o alta fata care sa te merite!

| NicoletaSimina a răspuns:

Cum te mai simti? Sper ca esti bine! happy Ti-a mai dat vreun semn de viata? Este timpul sa o cauti si tu, doar ca nu trebuie sa grabesti lucrurile.Sa nu te arati "prea afectat" de situatie si nici sa fii "prea dragastos", comporta-te normal cu ea (cum erati la inceput). Apoi stii ce ai de facut...Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu,hai sa fiu directa cu tine,chiar daca te va durea. Fata asta nu te iubeste! Ea nu doreste sa mai aiba o relatie cu tine,pentru ca nu o mai interesezi. Daca te iubea cu adevarat,nu te lasa cu ochii-n soare,se impaca cu tine! Cate certuri am avut cu iubitul meu si-mi spunea ca vrea sa ne despartim, pe motiv ca nu il intelegem si ca nu ne potrivim ca si caracter. Apoi, cine crezi ca ma cauta a doua zi sa ne impacam? laughing My love! S-a interesat de trecutul meu si ghici cu cine a vorbit? laughing Cu fostul meu! Fostul meu cand a auzit ca sunt impreuna cu acel baiat, a luat foc. laughing Dar i-a spus niste lucruri murdare despre mine, iar el nu l-a crezut.Si-a dat seama ca fostul meu vrea sa se reimpace cu mine si ca nu accepta esecul. Iubitul meu regreta acum pentru greseala facuta, ii este frica ca fostul nu ma va lasa in pace.El si-a dat seama ca nimic din ce a spus fostul nu corespunde cu ceea ce stie el despre mine.Si-a dat seama cat de gelos si cat de posesiv este fostul meu, iar el m-a intrebat:Cum ai putut sta cu un asemenea om de atata timp? Fostul meu nu m-a acceptat, pe motiv ca lumea il vorbea pe la spate ca sta cu o fata care sufera din nastere de strabism, dar nici familia lui nu m-a acceptat.Nu stiu de ce, dar sincer nu imi mai pasa.Trecutul l-am sters cu buretele! Asta trebuie si tu sa faci! Sa o uiti definitiv pe aceasta fata! Fa pace cu trecutul si lasa un loc de buna ziua, nimic mai mult! Aceasta fata doreste sa-i fii pe post de companie, si atat! Dar tu nu esti un catelus sa astepti pana cand va veti reimpaca.Trezeste-te la realitate, baiatule! Fata asta nu este persoana potrivita! Isi bate joc de tine si iti va face si mai mult rau pe viitor.Mare atentie,sa nu intri in depresie din cauza unei pustoaice! Adevarul este ca aceasta fata te-a distrus atat fizic,cat si psihic. Daca vrei sa ma asculti si sa-ti fie bine pe viitor, paraseste-o tu! Intalneste-te cu ea si spune-i verde-n fata :M-am gandit foarte bine si am ajuns la concluzia ca nu esti persoana potrivita pentru mine, si ca ar fi mai bine sa-si vada fiecare de viata lui!, apoi ii intorci spatele, fara sa-i mai dat drept de replica.Sa vezi tu atunci cum se va simti! Odata ce ai ales pas, nu te mai intoarce, pentru ca exista posibilitatea sa-si bata joc din nou de tine si nu cred ca iti va conveni! Fii cu o fata care chiar merita atentia si dragostea ta!

| NicoletaSimina a răspuns:

Las-o sa fie libera, daca nici aceasta schimbare nu-i convine.Ti-am zis de atatea ori sa fii mai indiferent cu ea cateva zile.E chiar asa de greu? Ti-am spus sa nu vorbesti cu ea, doar cateva zile.Asa macar iti simtea lipsa, dar tu nu vrei sa intelegi... Fata nu vrea sa mai fie cu tine, e chiar atat de greu sa intelegi? Nu se mai simte atrasa de tine, si probabil este indragostita de altcineva.Nu ai cum sa-i schimbi parerea fata de tine, chiar daca tu te-ai schimbat.Tot ce vei face pentru ea, nu o va face sa-si shimbe parerea despre tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt distrusa in aceste momente, nu esti primul si nici ultimul care sufera acum...Eu voi fi indiferenta, fie ca-mi va da semne de viata sau nu.Va regreta pentru decizia luata.De obicei,cel care paraseste,se intoarce! Las-o, e indecisa, nici nu stie ce vrea de la viata! Nu te merita, isi bate joc de tine cand iti spune lucruri frumoase, apoi iti spune lucruri care dor!