| Ava1231 a întrebat:

Hei, salut.
Va rog fara mistouri.
Ma masturbez destul de des si vreau sa renunt de tot.
Intrebarea e... pot pati ceva daca renunt definitiv la masturbare tinanf cont ca sunt obisnuita s-o fac des? Va rog raspundeti-mi sincer.

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu ai ce sa patesti, masturbarea e benefica, si aveti un plus fata de noi barbatii, noi daca ejaculam prea mult nu e in regula deoarece pierdem multe vitamine prin sperma si pot aparea stari de oboseala mari, dar la voi nu exista problema asta, deci e un plus. Nici nu ai de ce sa te simti vinovata daca corpul iti cere asta, e un mod de a te relaxa.

| doctorandus a răspuns (pentru MarianWLF):

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......h-control/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ej? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ej (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de onanie mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine. Deci, ca sa combatem opiniile bizare si pseudomedicale, onania nu este un efort fizic sustinut (considerabil).

| mihai69 a răspuns:

Teoretic ar trebui să fie ok, să nu te afecteze.
Dar lipsa orgasmului e posibil să te facă mai nervoasă, neliniștită.
Poate o idee mai bună ar fi să o faci mai rar, nu deloc.

| doctorandus a răspuns:

Dorinta de a renunta definitiv la masturbare este anormala. Recomand o discutie pe tema asta cu un psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere medical abstinenta de la masturbare nu are efecte negative cu atat mai mult daca vei continua sa intreti relatii sexuale. In plus sunt multe femei care nu s-au/se masturbeaza deloc.
Din punct de vedere pshihologic te va afecta o perioada, iti va afecta concentrarea probabil si te vei simti obosita dar asta este temporar. Cel putin din cate stiu eu...
Atata timp cat motivatia din spatele deciziei nu este una stupid/"toxica", go for it.

| Ava1231 explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa am relatii sexuale momentan. Sunt si virgina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ava1231):

M-am referit la faptul ca nu ai renuntat la idee, nu ca trebuie sa intretii neaparat relatii sexuale acum ca nu te mai masturbezi. Faptul ca esti virgina este probabil si motivul pentru care te masturbezi foarte des si in acelasi timp motivul pentru care vrei sa renunti deoarece probabil consideri ca iti afecteaza viata sociala. Nu te grabeste nimeni iar daca doresti la un moment dat sa intreti relati sexuale poti gasi destul de usor un barbat, zic eu, partea grea este sa gasesti unul decent.
Abstinenta te poate ajuta sau nu, nu o lua ca pe ceva garantat deoarece risti sa fi dezamagita si implicit sa revi la acelasi obicei nesanatos(masturbarea in exces, nu masturbarea in sine).

| gogugogugogu a răspuns:

Nu, nu vei pati nimic dar va fi foarte greu sa renunti, e ca un drog. E posibil sa nu sangerezi la dezvirginare dupa aceasta activitate prelungita, sa te astepti la asta.

| Esti a răspuns:

Nu îți recomand renunțarea totala. Ce înseamnă des?
E ceva normal sa faci asta și nu ești singura. De ce vrei sa renunți?

| ArcCoco a răspuns:

Masturbarea e benefica, te ajuta sa produci hormonii fericirii si ajuta si la autocunoastere. Eu una nu vad de ce ai vrea sa renunti sincer