| RVsapb a întrebat:

Este un lucru atat de grav inceperea vieti sexuale la 15 ani?

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

17 ani si jumatate e varsta minima admisa din punct de vedere medical.
La 15 ani e destul de grav, pentru ca nu esti pregatita nici fizic, nici psihic.
Nu cred ca esti pregatita sa iei o decizie inteleapta in cazul in care ramai insarcinata(pentru ca riscul asta intotdeauna va exista dupa ce iti incepi viata sexuala!).
Eu, personal, cred ca varsta potrivita inceperii vietii sexuale e varsta la care ai fi in stare sa cresti un copil in cazul in care ar aparea o sarcina nedorita, nu sa trebuiasca sa faci avort sau sa il abandonezi prin orfelinate.
Plus ca ma indoiesc ca esti foarte informata despre metodele de contraceptie sau despre BTS. Majoritatea credeti ca "prima oara" nu se poate intampla nimic, chiar daca nu folositi prezervativ.
Ma indoiesc si de faptul ca esti pregatita sa incepi vizitele periodice la ginecolog, vizite obligatorii odata cu inceperea vietii sexuale.
Nu poti avea decat de castigat daca te decizi sa mai astepti.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru un baiat nu, dar pentru o femeie da, este foarte grav. Riscul ei de a face cancer de col uterin creste de 9-10 ori si de aceea va trebui, toata viata, sa mearga la ginecolog la intervale de maxim 6 luni pentru consultatie si test Papanicolaou. Pe la 21-22 de ani va incepe sa aiba nevoie de colposcopii, biopsii, ERAD, etc pana va ajunge la conizatie sau histerectomie la o varsta tanara (sau la cancer de col daca nu este foarte atenta). Iti dai seama, o viata traita cu teama, cu teroare si cu calendarul in mana. nu poti sa-ti programezi linistita o vacanta, o plecare la o bursa in strainatate, etc, ca trebuie sa fii mereu extrem de atenta: cand e urmatoarea consultatie? Si daca apare ceva rau? Si daca trebuie biopsie? Si daca am deja cancer? etc

| mona a răspuns:

Nu e atat de grav dar nici bine

| Xtadelo a răspuns:

Da.Nu esti pregatit/a fizic.
Ai grija ce faci, s-ar putea sa regreti mai tarziu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu placere!

| SkizoMetal a răspuns:

Nu e grav, dar e tâmpenie mai mare decât orice altceva.Sau mă rog. aproape.

| Larissee22 a răspuns:

Şi la câţi ani e bine să îţi începi viaţa sexuală scuze de întrebare :*?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Larissee22):

Cresti pana la varsta de 22 de ani.Atunci se dezvolta si ultimul os din corp.
Cred ca de la 22 incolo.Inainte de 22 de ani nu e bine, din motivele enumerate de mine.

| Larissee22 a răspuns (pentru anonim_4396):

K multumesc`>big grin