| anonim_4396 a întrebat:

Eu si prietenul meu am decis sa ne incepem viata sexuala.Problema e ca din cauza durerii penisul a intrat putin si am renuntat.Mai pot sa fiu virgina?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu.
Virgina este o fata care nu a avut niciodata contacte sexuale,casta,neprihanita, pura.(DEX)
Probabil confunzi ruperea himenului cu dezvirginarea,nu e acelasi lucru.
Un himen poate fi rupt si accidental,la sport,la o miscare brusca,intr-un accident iar persoana careia i s-a intamplat,continua sa fie virgina,daca nu a avut niciodata vreun contact sexual.
La tine,posibil ca himenul sa nu se fi rupt,desi si aici sansele sunt cam mici,el situandu-se exact la intrarea in vagin.
Asadar,ca o proaspata femeie ce ai devenit, informeaza-te corect despre metodele de contaceptie si evitare a BTS(boli cu transmitere sexuala), ca si cu ce se intampla exact in organismul tau de acum incolo!
Sexul, ca sa fie placut, trebuie sa fie si responsabil.

| mona a răspuns:

Posibil sa mai fi virgina

| Alcyon a răspuns:

Din moment ce-ai intretinut relatii sexuale, nu ai cum sa mai fii virgina (indiferent daca s-a rupt sau nu himenul). Ai grija sa te protejezi, ca sa nu ai suprize neplacute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,fie ca intrat mult sau putin NU mai esti virgina!

| MiruD a răspuns:

Putin,insemnand cat? Acum noi nu putem sti cat a intrat si cum. big grin O data ce ai fost penetrata, nu, nu mai esti virgina!

| SebastianCMT a răspuns:

Daca te-a durut ceva sau a picurat niste sange, nu nu esti. Dar acuma depinde si de cati cm a intra in tine.