| Andreeastefi21 a întrebat:

Eu si prietenul meu nu am facut sex, doar ne am atins organele geniale, penetrarea a fost aproape inexistenta si nu a ejaculat, mentionez ca el s-a masthrbat cu o oră înainte dar s-a spălat si urinat. Exista riscul unei sarcini?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este unul singur si cat de poate de cert/sigur si precis : bineinteles ca NU. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, DIN ORICE sau practic chiar si mai si sarcina sa ia nastere efectiv... DIN NIMIC, asa cum cred inca foarte multi din pacate. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul sa-si inceapa viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. Fiindca nu ai prezentat informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data la care s-a produs acea joaca sexuala dar si tipul ciclului menstrual, adica REGULAT sau NEREGULAT, intr-o astfel de situatie NU se poate formula un raspuns absolut sigur, cert si catusi de cat si precis si corect, din pacate ci doar simple PARERI si PRESUPUNERI mai mult sau mai putin subiective. Multa sanatate!

| Andreeastefi21 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc!

| Andreeastefi21 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu sunt in perioada fertilă...iar menstruatia este regulată, ciclul dureaza 31 de zile iar menstruatia ma tine 5 zile

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu exista sanse sa fi ramas gravida.