| αλεχανδρα a întrebat:

Ginecologul isi poate da seama daca himenul a fost pierdut prin relatii sexuale sau prin alte activitati cum este sportul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ginecologul poate constata daca himenul este lezat, rupt insa nu poate precizain ce mod s-a petrecut acea actiune. Medicul nu te poate contrazice si va sustine si el versiunea ta deoarece ruperea himenului se poate face in fel si chip ceea ce il pune in imposibilitatea de a da un raspuns ferm. Poti merge fara frica la examinare.Multa sanatate.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai ai avut relatii sexuale de iti ieste frica de reactia mamei?
Un doctor va sti ce s-a intamplat cu al tau himen.
Daca nu ai avut relatii intime, nu iti fie teama.
O zi bunahappy

| RAY a răspuns:

Si eu daca ma pun pe invatat deci stiu cat de cat stiu daca esti sau nu virgina si daca nu te consult sunt si limbaje ale corpului si dupa analize de hormonii, dar desigur ca da, e doctor sau facut experimente stiintifice crezi ca asa usor devi doctor

| corbulalbrosu a răspuns:

Care a fost cauza/motivul ruperii/deteriorarii himenului nu se poate stabili cu precizie nici de catre un medic ginecolog decat doar in primele ore/zile de la producere insa fara a se putea pronunta cu fermitate.Mai ales daca "accidentarea" s-a petrecut mai demult si cicatrizarea s-a terminat pronuntarea asupra cauzei pierderii virginitatii devine practic imposibila.

| Rainmaker a răspuns:

Buna!
Himenul nu se pierde ci doar se rupe, in urma unei actiuni fizice numita"penetrare". Penetrarea nu poate fi cauzata de practicarea unui sport.Sigur ca ginecologul stie.Ca sa stie, a invatat multi ani in facultate.

| Junioara17 a răspuns (pentru Rainmaker):

Himenul se poate rupe și prin practicarea unor sporturi precum gimnastica la bară, baletul sau echitația. Eu zic că da, poate vedea. ( probabil rămân ceva urme de la penetrare )

| Rainmaker a răspuns (pentru Junioara17):

De regula sporturile mentionate de tine au ca efect "dereglari" de ciclu si nu ruperi de himen.Dar cum nimic nu este imposibil pe lumea asta, s-ar putea sa existe si un oarecare procent (foarte mic dealtfel) de fete care si-au pierdut virginitatea si din motive independente de sex.Stie el doctorul!

| MedionTcO a răspuns:

Da poate, numai ca nu se pierde, ci se rupe.

| αλεχανδρα explică:

Mama mea vrea sa ma duca la ginecolog... Faza e ca eu am facut gimnastica si am auzit ca se poate rupe prin asta. Faza e a sper sa isi dea seama ca e rupt din cauza asta nu din relatii sexuale pentru ca nu vreau probleme cu mama happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru αλεχανδρα):

Ginecologul poate constata daca himenul este lezat, rupt insa nu poate precizain ce mod s-a petrecut acea actiune. Medicul nu te poate contrazice si va sustine si el versiunea ta deoarece ruperea himenului se poate face in fel si chip ceea ce il pune in imposibilitatea de a da un raspuns ferm. Poti merge fara frica la examinare.Multa sanatate.

| αλεχανδρα explică:

Nu am avut.