| zeynep1222 a întrebat:

Hei. Am nevoie de AJUTOR. Imi este greu sa fac asta, dar trebuie sa fac ceva. Deci. Am un prieten, el este cu 6 ani mai mare decat mine, eu fiind minora. Suntem impreuna de 4 luni. De 3 luni e plecat in strainatate. In urma cu 2 luni a inceput.mi-a cerut intr-o seara o poza mai indecenta cu sanii mei. Eu am refuzat din start asta. M-a suparat, au urmat certuri, am plans. El imi repeta ca e barbat, asta e slabiciunea lui, ca si asa nu-mi arat fata, ca nu patesc nimic, poza e doar pentru el si ca o sa cresc si o sa realizez ca e ceva normal. Dupa asta am avut o cearta mare, iar eu am pus punct. A facut el ce a facut si a reusit sa ma faca sa ne impacam. O perioada a fost totul perfect, nu a adus vorba de poza. Dar cum orice bine are un sfarsit, a reinceput. Eu sufeream mult pentru asta..si intr-o noapte, m-a luat valul si.i-am trimis. Acum regret ENORM. De atunci e o luna, iar eu de o luna nu mai pot, imi este scarba de mine, de ceea ce am facut, imi este rusine sa-mi privesc parintii constienta fiind de ceea ce am facut. E genul ala de persoana care daca nu primeste ceva se enerveaza, reactioneaza urat. Iar eu de dragul lui si de frica ma subestimez. Nu pot sa spun ca nu ma iubeste, mi-a dat dovada de incredere, a facut gesturi dragute, imi arata ca ma iubeste. Dar cand e ceva ce lui nu-i convine, se transforma, parca nu mai sunt iubita lui. Vreau sa ma despart de el.m-am saturat, de fiecare data cand ies pana si la magazin, isi pune prietenii sa ma urmareasca si sa-i faca poze, video. M-a pus sa-mi sterg Facebook-ul, mi-a interzis sa ies seara. Si nu ma simt fericita. Dar..FRICA e prea mare ca sa am curajul de a face asta. Daca arata poza? Daca o sa ma santajeze? Chiar daca acum ma iubeste, dar ma gandesc ca s-ar folosi de poza ca sa nu ma piarda sau ca sa se razbune. Nici nu stiu cum as reactiona daca s-ar intampla asta, as fi in stare de orice, sunt terminata, singura, nu am cui sa-i spun. Am slabit, am ganduri urate. Si mamei mele nu am cum sa-i spun deoarece ai mei nu l-au acceptat din start, avand alta religie. Ei stiu ca nu mai stau cu el. Ce sa fac? Va rog sa nu faceti misto, sunt pur si simplu la pamant, nu vreau sa mai fac tot ce vrea el, dar as muri daca ar ajunge poza la altcineva. Am scris aici pentru ca am nevoie de un sfat, de o vorba, sunt extrem de fragila, nu reusesc sa ma descurs sau sa rezist in astfel de situatii.p.s. Fetelor, daca cititi asta va rog sa NU faceti asta niciodata, NICIODATA! Oricat de mult credeti ca va iubeste!

14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Poza aia ar trebui sa fie ultima ta grija. Ce naiba sa faca cu ea? O arata nu stiu cui...si ce daca, pana la urma? Problema e alta si anume ca e un disperat de viata care nu-ti permite sa faci lucruri normale si faptul ca tu permiti asta.
Rupe-o cu el brusc si fara explicatii. Ii dai un sms cu "E gata" si apoi nu mai raspunzi la nimic, orice ar marai el. Si mai bine faci in asa fel incat sa nu mai poti vedea daca iti da mesaje, daca te suna, etc. E singura solutie viabila. Ce naiba, doar nu te lasi santajata de o amarata de poza...

| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea fa ti curaj si rupe o definitiv cu dementul ala. N o sa se intample nimic rau de la poza aia in fond nu ti se vede chipul. Si e plecat in strainatate pe deasupra. El face gesturile astea, respectiv sa si puna prietenii sa te urmareasca ca sa te sperie, sa te intimideze ca sa te impiedice sa i dai papucii. Nu merita sa ti pierzi timpul cu un asemenea mizerabil care te manipuleaza si se joaca cu nervii tai. Nu te amagi nu te iubeste cred ca nu a facut o niciodata. Un om care sustine ca are sentimente nu face astfel de lucruri urate daramite sa si santajeze emotional iubita. Stie ca esti mai mica si te poate manipua dupa bunul lui plac. Pentru sanatatea ta fizica si psihica trebuie sa faci pasul asta cat mai repede. Nu ti fie teama fii puternica si nu te lasa impresionata de jocurile lui. Nimic rau n o sa ti se intample. Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te linistesti, atata timp cat nu ti-ai aratat fata, nu are cu ce sa te santajeze si plus de asta cui sa ii arate poza? nu zic ca este bine ce ai facut, insa nu trebuie sa te simti deloc asa cum te simti acum. Pana la urma faptul este consumat. De terminat sigur trebuie sa o termini cu el pentru ca nu mi se pare normal ca el sa iti ceara astfel de poze si nici sa te urmareasca cand iesi din casa, sau sa iti interzica lucruri pe care poate nici ai tai nu ti le interzic. Sfatul meu este sa ai incredere in parintii tai si sa comunici mai mult cu ei, parintii sunt singurii care iti vor binele si singurii care te pot ajuta in orice situatie (in functie de cum pot si ei, evident)

| munteanuionvictor a răspuns:

Nu e bine să continui relația. Ai dreptul la libertatea ta, la intimitate. Nu cred că poate face ceva cu poza. În poză se văd doar sânii?

| zeynep1222 explică (pentru munteanuionvictor):

Da, doar sanii. si mana mea, pe care am bratara de la el.

| Elide a răspuns:

Păi ii prinzi tel odată cand se duce undeva sau doarme si o stergi

| OMFGConrad a răspuns:

Pe scurt - despartă-te de el. E un idiot. Iar în ceea ce priveşte poza, nu te are cu nimic la mână, dacă crezi asta! Nici măcar cu brățara aia, câte brățări ca a ta nu sunt?winking

| BryBard a răspuns:

Esti pe vechi? Oricum, alta soltie nu ai decat sa le spui parintilor sau mamei tale, daca s-a ajuns sa te ameninte si sa puna persoane sa vegheze asupra ta nu e de gluma, se pot intampla multe mai ales ca esti minora.Trebuie sa va duce-ti la politie.Incerca sa nu umbli singura, daca ai un frate, fa in asa fel incat sa fie mereu cu tine, sau un coleg in care ai incredere maxima sa te insoteasca pana acasa de la scoala/liceu.lasa_mi un mesaj daca esti pe vechi.

| zeynep1222 explică (pentru BryBard):

Sunt crestin-ortodox iar el catolic..Nu am frate sad Cu parintii chiar nu am cum sa vorbesc, mama nu a acceptat si daca ii spun, ea fiind bolnava, s-ar intampla altele si nu vreau. Iar tata e dur. putin spus.

| dragoshar a răspuns:

Rupe relația cu el complet. În cazul în care poza distribuie poza ta, depui plângere împotriva lui la poliție pentru distribuire de imagini cu caracter sexual în care apare o minoră (tu). Pe viitor evită relații cu astfel de bărbați. Dacă vrea să aibă controlul complet asupra ta și îți interzice lucruri sau te urmărește, nu este genul de persoană pe care ar trebui să o ai în preajma ta.

| Trinitrio a răspuns:

Liniștește-te și cere ajutorul cuiva de lângă tine! Cred că i-ai spus deja că te deranjează insistențele lui, deci nu știu dacă ar mai avea rost să-i mai spui o dată. Pur și simplu nu ești pregătită de mai mult. Că te obligă, îl face o canalie, asta nu e relatie, e ceea ce se numeste șantaj emoțional. M-ar îngrijora situația ta, dacă a-i spune că e violent. În cazul ăsta, musai ar trebui să apelezi la cineva care e mai mare ca tine și știi că-ți vrea binele. Și faptul că se transformă... - Steve Harvey-Poarta-te ca o doamna, gandeste ca un barbat! Poate vei vrea să citești vreodată cartea asta. Bărbații, dacă te interesează și zic eu că te va interesa dacă vei vrea să te căsătorești vreodată, au nevoie de 3 lucruri - sprijin, loialitate și prăjiturică. Te las pe tine să descoperi ce e prăjiturica. Dar te anunț că va trebui să treci prin mai multe ca să-ți dai seama. Știu, am trecut prin asta.

| zeynep1222 explică:

Tin sa mentionez, mi-a spus ca daca il parasesc o sa am de suferit eu cat si viitorul meu prieten.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zeynep1222):

A da? tu stii ca il poti reclama de pedofilie? si poate sa faca puscarie? tu esti minora el este major, cred ca nu realizeaza cine are de suferit. nu mai fii asa speriata ca mai rau iti poti face tu daca vrei decat iti poate face el tie cu un rahat de poza cu niste sani, de parca nu toate avem sani, de parca la plaja nu poti sa faci topless... extraordinar.