| Melllllyyy25 a întrebat:

Hei, am o problemă, am făcut sex cu prietenul meu, dar am făcut protejat, la început din neatenție el și-a pus prezervativul invers, l-am întors cu grijă și l-am pus corect (precizez că el era spălat acolo jos și că nu am făcut cine știe ce că sa se rupă sau spargă prezervativul pentru că eu eram virgina)( nici nu a ejaculat deloc) și după 5 zile trebuia să îmi vine ciclul și nu a venit, a trecut o săptămână de când am făcut sex iar ciclul meu are 3 zile întârziere... Eu am ciclul foarte dereglat am fost și la ginecolog, am avut medicamentație pe 6 luni și nu s-a prea reglat nimic... Credeți că este vb de o sarcina? Sa fac un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In proportie de peste 99% NU este vorba nici de existenta vreunei sarcini ipotetice si nici de vreo intarziere a pornirii menstruatiei. Fiindca ciclul tau este de tipul neregulat, pur si simplu si acest ciclu menstrual va avea lungimea mai mare fata de cea estimata de care tine. Lungimea ciclului menstrual este programata strict hormonal si din acest motiv nu poate fi nici macar estimata sau apreciata in cazurile in care caracteristica principala a ciclului este aceea de a fi mereu neregulata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt nu ai nici o intarziere de ciclul pentru ca tu ai ciclul neregulat si nu se poate estima, aprecia si nici programa ciclul tau!
Nu te mai intreba de ce intarzie, odata ce ai ciclul neregulat!

Cat privesc testele de sarcina, se pot face doar DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!
Te sfatuiesc totusi sa citesti despre organele tale reporducatoare, despre ce inseamna ciclul regulat si neregulat, depre perioada fertila si nefertila, despre cum poti ramane insarcinata samd.

| Andreeush a răspuns:

Atata timp cat v-ati protejat nu poate fi vorba despre o sarcina.