| Andrei9822 a întrebat:

Hei buna! Vreau sa imi spuneti parerea! Am scris mult! Funda!
De cand ma stiu am avut un prieten foarte bun si era de treaba si de gasca. Chestia e ca faceam toate chestiile impreuna dar cate odata pe el il mai lua valul. Si pana acum, eu, sa zic asa traiam in umbra lui. In ce sens spun?! Adica el avea tor ce voi, era mai popular, avea toate fetele frumoase etc. Pana cand eu cu el am facut un pact de cand eram mici sa nu ne certam pe fete. Si asa a fost. Recunosc poate eram invidios dar mereu radeam si treceam peste. La un moment dat mi-a placut mult de o fata din cls mea. (prietenul meu era in clasa cu mine). Si el tot ma intreba daca o plac, eu fiind o fire mai timida nu am recunoscut din prima dar dupa mai multe intrebari am zis "DA". Si el a zis ca nu o sa fie cu fata aceasta. (Cu toate ca eu nu am reusit sa fiu cu ea deoarece nu aveam curaj sa ii spun ca o plac; prietenul meu tot nu a incercat sa fie cu ea)Dar i-am zis ca daca vrea poate sa fie impreuna cu aceasta si el a reusit, desigur m-a durut dar era cel mai bun prieten al meu si am trecut peste.
Poate va ganditi cum arata prietenul meu? Avea trasaturi frumoase si era la moda si avea si bani...
Si vam zis ca traiam in umbra lui; nu va ganditi ca eu eram chiar urat si amarat si etc. Nu sunt un om normal, ma imbrac la moda, am bani cata am nevoie si totul e OK. Acum ca am lamurit asta eu acum am trecut cls a 9-a si am vrut sa nu mai fiu tipul timid din cls. Si am avut un efect radical. Fetele au inceput sa ma placa si acum sunt popular etc. Dar ma simt ciudat parca as vrea sa am o prietena. Dar fata de care imi place nu o pot avea deoarece:
Un coleg care mi-a devenit un prieten foarte bun ii place si lui de ea si am facut acelasi pact si cu el sa nu ne certem pe fete sau sa nu ne bagam pe fata fiecaruia.
Iar prietenul meu din 5-8 s-a dus la alt liceu si nu am mai tinut asa mult legatura din cauza programului scolar.
Ma simt foarte bine asa dar parca lpseste ceva si am mereu o stare ciudata parca vreau sa fac ceva si nu pot. Ma bucur, toti prietenii mei sunt fericiti dar eu nu sunt. Chiar nu stiu de ce. Ma puteri ajuta? Va multumesc ca ati citit. Si imi cer scuze daca am avut greseli gramaticale. Nu stiu in ce categorie sa introduc mesajul dar cred ca acesta e cel potrivit. Multumesc inca odata.winking

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Asemenea pact nu trebuie facut.Prietenia-oricat ar fi ea de stransa-trebuie sa acorde libertate de miscare, nu constrangeri. Daca respecti un asemenea pact absurd, vei suferi. Eventual acordati-i fetei sansa de a alege, iar cel ramas cu ochii in soare, nu trebuie sa se supere.

| Sorinutsu a răspuns:

Salut, in primul rand inimii nu i poti comanda. in al 2 lea rand, daca o placi si vezi ca si ea se da, baga-te, poate nu i place de amicul tau, insa si cu amicii astia, cand este bine sunt langa tine, cand este greu nu, inca o modalitate ar fi faptul sa vorbesti cu el, sa i explici ca tu o placi si sa si caute alta, daca intr-adevar iti este prieten va intelege, bafta sa ai big grin imi trimiti o felicitare cand va pupati rolling on the floor

| Andrei9822 explică (pentru Sorinutsu):

Da ai dreptate intr-un fel. Dar nu o s-o fac. Deoarece fata il place pe prietenul meu dar sunt mai mult de 100% sigur ca mar place pe mine daca nu i-as acorda spatiu. Dar ma gandeam sa fac cunostinta o alta fata simpatica din alta cls pe care nu o cunosc asa bine ca cea de acum. Multumesc mult pentru raspuns dar as vrea sa mai vad si altele.