| Mihaelaa98 a întrebat:

Hei TPU am 18 ani sunt impreuna cu un baiat de un an si intr-un moment mai prost si la o distanta destul de mare, l-am inselat pe prietenul meu (doar sarutat) am incercat sa-i spun, n-am reusit din prima nici din a doua, pana la urma i-am zis jumate si apoi tot, toata asta avand loc timp de 2 saptamani.M-am vazut cu el,mi-a spus cuvinte grele si e dezamagit mai mult ca l-am mintit si nu - am spus de prima data (fiindca el banuia deja asta).Mi s-a facut rau,acolo cu el, aproape ca lesinam, mi-a spus ca ma iubeste enorm dar ii e frica sa continue, am cazut jos, i-am spus sa ma lase acolo singura si nu a vrut si m-a dus pana in fata portii in timp ce eu ma impotriveam sa ajung acasa. M-am rugat de el si regret enorm, vreau sa continuam relatie dar nu stiu ce pot face ca sa-i arat ca il iubesc cu adevarat si ca am gresit enorm ca l -am inselat si ca doresc sa schimb asta si sa fiu sincera si sa nu-l mai ranesc niciodata. Va rog, ajutor.

Răspuns Câştigător
| Mriubire3 a răspuns:

Buna! Daca imi permiti sa te sfatuiesc, atunci as vrea sa incep cu asta: in primul rand incearca sa comunici cu el pentru ca asta e cheia intr-o relatie si nu numai, daca intr-adevar va iubiti/placeti unul pe celalalt atunci un lucru ca acesta nu ar trebui sa reprezinte decat un mic obstacol in aceasta relatie a voastra; obstacol care poate fi depasit prin perseverenta. Prin perseverenta vreau sa zic, prin incercarea de a renunta la capricii sau la ideea ca l-ai insela din nou (poate chiar mai "avansat"). Ferestete de idei depresive si de cele negative/negativiste pentru ca orice lucru are o solutie. Sper ca am fost de ajutor. ^^

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca e baiat destept si cu capul pe umeri, ar trebui sa nu te mai accepte niciodata. Cum sa spui ca il iubesti dar saruti pe altul. Nu vezi ca se bate cap in cap. Daca ai facut-o o data, o poti face si a doua oara. Ce te va retine, ca intr-un moment de pierde, de o betie de o suparare sa nu te culci cu altul? Hai ca poate spui ca vorbesc prostii, dar pune-te in locul lui. Daca se "lingea" cu alta, ce parere aveai?

| Mihaelaa98 explică (pentru GdX):

Da ai perfecta dreptate m as fi simtit extrem de prost, dar mi ar fi fost greu sa renunt si eu chiar cred in putea schimbarii unui om, adica cel putin eu imi doresc sa devin din ce in ce mai buna, am ramas dezamagita de mine, ru nu sunt omul asta, nu e genul meu sa insel, totul s-a intamplat din vina unei prietene cu care am stricat toata prietenia doar pentru ca a fost nesimtita si mi-a facut rau.

| GdX a răspuns (pentru Mihaelaa98):

Oamenii se schimba. Unii sunt mai sensibili, altii uita mai usor. O rana se vindeca intotdeauna, dar cicatricea va ramane. Poate ca te va primi inapoi, dar in mintea lui va ramane o urma care ii va spune ce ai facut. Sunt lucruri care se vindeca, dar nu se uita. Bafta.

| Mihaelaa98 explică:

Ai 10 ani si vb prost

| RAY a răspuns:

Eu nu judec natura umana,monogamia este o minciuna ai facut ce ai simtit, asa e omul poligam asa zis monogamie e un mit, de ce sa regreti ca ai ascultat de tine insati? e ca daca ai regreta ca bei apa sau ca manci, e vina celor care cred in monogamie si sufera si isi imagineaza ca monogamia e adevarata, ascultati animalul din tine si ratiunea daca te mpotrivesti vei deveni depresiva in timp, daca simti nevoia fa sex nu baga lumea in seama traim intr-o lume extrem de misogina daca erai baiat toti te laudau da ca esti fata te jignesc toti

| Mussette a răspuns:

Arata-i iubirea ta neconditionata, ca dureaza pana isi va reapata incredrerea. Iar daca te iubeste cu adevarat, trece lui.winking

| MidnightR a răspuns (pentru Mussette):

Nu prea e asa.Doar pentru ca iubesti pe cineva, asta nu inseamna ca trebuie sa-i ierti orice.Bine,aici s-a limitat doar la sarut deci sunt sanse.
Banuiesc ca daca il insela in adevaratul sens, adica tot tacamul, nu o dadeai tot pe asta cu "daca te iubeste cu adevarat", nu?

| Mussette a răspuns (pentru MidnightR):

Am spus ca o iarta ca e e vorba de un sarut si ca am mai vorbit din proprie experienta. Acum un an si eu am intrebat daca voi fi iertata de el pentru greselile mele, si unii au zis ca nu, el si altii au comentat ca voi fi iertata si asa a fost. Mai depinde si de om si de greseala. happy

| sensualus a răspuns:

Pai9 daca doar l ai pupat, deci n ai9 inselat. si nu te iubeste pe viata pe bune, daca nu iarta o greseala trecatoare

| funnnyman32 a răspuns:

Buna Mihaela!
In primul rand vreau sa-ti spun ca nu este bine ce ai facut tu, fiind in relatie cu el este si normal sa fie dezamagit baiatul pentru ca nu se astepta la tine sa-i faci asta. Alteori gandeste-te ca ce faci, se poate afla cine stie cum te vede cineva si atuncia chiar ca va pune baiatul punct relatiei, nimanui nu-i place sa fie inselat, crede-ma.
Pe tine daca te-ar insela iubitul tau cum ai reactiona? ai fi bucuroasa? Nu. ai fi foarte suparata si nici nu stii ce sa faci. Zii iubitului tau sa-ti mai dea o sansa, spune-i ca ai avut si tu niste iesiri ai fost suparata vezi tu cum te adresezi, asta nu inseamna ca se va mai intampla.
Dar cum de ati ajuns tu cu baiatu ala sa va sarutati? sunteti prieteni ceva mai apropiati? Oricum nu trebuia sa-i spui nimic daca chiar nu tineai la ala cu care te-ai sarutat... Pentru ca acum va fi mai precaut si nu va mai fi la fel de frumos in relatia voastra cum era inainte, mereu se va gandii la tine si-si va face griji ca vei face iarasi la fel. De ce i-ai zis? nu puteai sa-ti tii pliscul?winking stiu ca il iubesti, dar asa ceva nu se face niciodata.
Oricum se afla daca nu ii ziceai tu celalalt se lauda ca alea alea ati facut x y z si toate cele etc. Lasa un timp sa treaca revino-ti si numai fi asa de incordata te rog happy schimba-te si tu putin si nu lasa pe orice baiat sa stea langa tine, mai ales ca ai si o relatie. sa-ti spun ceva o fata niciodata nu poate sta mult timp cu un asa zis prieten cel mai bun. pana la urma se va ajunge la ' saruturi ' mai devreme sau mai tarziu. pentru ca e normal si din cauza la atractie si din obisnuinta cu acea persoana, si daca te face sa razi sa te simti bine in preajma lui na. ai fost si tu dusa de val. se mai intampla nu zic ca e un capat de lume si nu am mai vazut. :* Oricum sa fi sanatoasa si vezi ce faci, ai grija de tinewinking
Cu drag, funnyman! :*