| Maradona2011 a întrebat:

Hei TPU.
Am făcut acum 2 zile un test de sarcină și a ieșit pozitiv. Dar astazi mi-a venit menstruatia. Țin să precizez că sunt răcită la burta si am o infectie urinara.
E posibil sa nu fiu insarcinata?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina trebuie refacut/repetat dupa trecerea a 4-5 zile. In cazul in care rezultatul va fi tot pozitiv atunci sarcina este in proportie de peste 95% sigura. Daca rezultatul va fi nergativ, cea mai buna solutie intr-un asemenea caz este efectuarea testului de sarcina pe baza analizei de sange prin asa numitul test beta-hCG. intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Mergi la un ginecolog e posibil sa fi deoarece sangele e semn de sarcina sau de pierdere de sarcina. Daca ai si greturi pofte inexplicabile urinezi des te dor sani e mai mult ca posibil sa fi insarcinata

| Emilian65 a răspuns:

Daca la testul de sarcina a iesit rezultatul pozitiv, consulta de urgenta un medic ginecolog pentru a vedea daca esti sau nu gravida.

| Cristian0015 a răspuns:

Mai bine te-ai duce la ginecolog

| JJ227 a răspuns:

Daca primul a iesit pozitiv, ai sanse sa fi, insa asteapta 14 zile si fa-l si pe al doilea. Daca ambele ies pozitive, atunci da, esti insarcinata! Menstruatia poate sa iti vina inca, chiar daca ai fi insarcinata. Inca nu te ambala prea tare. Fa si al doilea test si apoi vezi ce si cum!