| beellaa a întrebat:

Am nevoie de ajutor nu de critici. Am luat pe 12 ianuarie pastila de a2-a zi (Postinor) la aproximativ 2 ore dupa contactul neprotejat si pe a doua am luat.o putin mai tarziu. Trecuse 15 ore. Am avut sangerari dupa 3 zile. Si in feb n.am mai avut menstra mi.a venit in martie dupa 58 de zile de la prima zi a ultimei menstr. Si in martie a trebuit din pacate sa apelez din nou la pastila dar de data asta am luat EllaOne pe 16 martie. Menstra mi.a venit in a38-a zi si luna asta vad ca nu.si mai face aparitia. Dar am inceput sa am niste simptome care seamana foarte mult cu cele de sarcina. Burta a devenit vizibila si tare,picioare umflate, schimbari de dispozitie, oboseala si uneori si greturi si imi simt zvacniri in burta cand stau intinsa pe spate dar si cand stau un picioare. Am inceput sa ma ingras si de mancat mananc foarte putin. Inafara de cele doua contacte neprotejate nu am mai avut. E posibil sa fii ramas insarcinata chiar daca am luat pastila de a2-a zi? Fara critici va rog. *funda*

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil sa fi ramas insarcinta, pilula de a doua zi doar scde riscul de sarcina, nu il anuleza.
Sincer, din ce povestesti nu ai simptome de sarcina, dar daca cu adevarat ti-a crescut burta in dimensiuni si ti se ulfla picioarele e posibiol sa ai o tumora in burta de la cele doua pastile luate la interval prea mic. Mergi urgent la ginecolog, situatia poate fi foarte grava (administrarea precum o descrii tu poate determina cancer, mai ales daca avea vreo leziune anterioara pe ovar)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura persoana care te mai poate ajuta in aceasta situatia dramatica in care ai ajuns din INCONSTIENTA si o incalificabila IRESPONSABILITATE este medicul ginecolog. Multa sanatate!

| Carrie1 a răspuns:

Pastilele astea sunt foarte periculoase, iti deregleaza hormonii. Ai mai luat si doua...Chiar si una e oarecum periculos sa iei, astea sunt doar asa de forta majora nu trebuie' sa faci un obicei in a le lua...fii mai atenta. Du te la un control, nu te speria dinainte! happy