| caattyi a întrebat:

Bună.
Rog mai multe raspunsuri.
Cu toţii ştim de pastila escapelle.
Deci,dupa un contact sexual, din greseala a ejaculat in mine, a doua zi, dupa aprx 24 de ore, am luat aceasta pastila.
Trecuse vreo 5 zile, şi mi-a început ca un fel de menstruaţie ce a ţinut vreo 4 zile, dar nu cred sa fi fost menstruatie pentru ca trebuia sa mi se inceapa pe 9-10aprilie,dar atunci era undeva 29-30martie
Deci dupa aceea...nu am avut menstr., adica nu mi s-a început nici acum.
Poate fi oare un efect al pastilei, sau merge vorba de ceea ca am ramas insarcinata?
Inca ceva...acum ceva timp, vreo 3 zile, am niste dureri in burta...ce o fi?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in continutul acelei pastille blestemate si nenorocite, dupa ce au intrat in organismal tau au avut ca effect blocarea si impiedicaare desfasurarii in conditii normale a activitatii glandelor endocrine. De regula respectivii hormonii proveniti din pastila Escapelle, deregleaza intr-o foarte mare masura in principal activitatea OVARULUI care nu va mai putea produce, dezvolta si maturiza OVULE o anumita vreme ceea ce deregleaza lungimea ciclului menstrual si momentul in care se va produce menstruatia. Astfel ca menstruatia se poate produce la data la care ar fi urmat sa se produca in mod normal, dar poate fi si foarte mult modificata si din acest motiv pot sa apara dereglari de mai multe zile, mai multe saptamani, iar uneori chiar si de mai multe luni. Sangerarea de care ai amintit, cea care s-a produs dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea pastilei contraceptive, a reprezentat o reactive adversa, de aparare a organismului fata de invazia de hormone sintetici care au actionat si au destabilizat activitatea hormonala normala proprie. Probabil cat si posibil, durerile aparute in acest moment in abdomen, ar putea sa reprezinte primele simptome premenstruale ale menstruatiei care s-ar putea porni in decursul saptamanii viitoare. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Este un efect al pastilei, asta aduce de multe ori acea pastila.

| gabriielaaa a răspuns:

Pai daca ai avut dupa ce ai loat pastila s-a reglat menstruatia si o sa ai pe 29-30 martie cad ramai nu iti vine menstruatie ci doar te insemneaza cu cateva picaturi dar nu la tote se intampla asa nu cred ca esti parerea mea