| Anonimă0201 a întrebat:

am o problemă "gravă". Prietenul meu e foarte gelos,prea gelos,adică ce e al lui,e doar al lui, iar mie chiar nu îmi place deloc chestia asta.Ce aş putea face? Din cauza geloziei a făcut şi o prostie şi din cauza asta mi-am cam pierdut încrederea în el...ce sfaturi îmi puteţi da? Vă rog ajutaţi-mă sunt de vreo 3 zile aşa şi nu mai suport...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gelozia apare acolo unde nu prea e dragoste. fiindca daca iubesti cu adevarat pe cineva, il respecti si ai incredere deplina in el. El e gelos pe tine fiindca te considera o femeie usoara, capabila sa ajunga in pat cu primul venit. Cand va ajunge sa te respecte si sa te iubeasca cat de putin va zice: iubita mea este cea mai fidela si mai onorabila femeie, am deplina incredere ca nu m-ar insela niciodata. Si asa va veti rezolva problema.

| EvilThoughts a răspuns:

Este normal să fi gelos atunci când ții la cineva.
Explică-i ce simți și că gelozia lui nu aduce nimic bun. Dacă este înțelegător și vrea să fiți fericiți, se va conforma.
În plus, explică-i că ce a făcut te-a deranjat și nu mai ai încredere în el. Comunicați. Degeaba ne zici nouă ceea ce ar trebui să-i spui lui.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu: desparetete de el.

| RAY a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Tot acolo se va ajunge asta e clar, intr-o zi il va insela, de aia nu trebuie sa crezi in vrajeli iubire, femei etc

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru RAY):

Da, dar majoritatea prefera sa se minta singuri cu iubirea in loc sa aiba curajul sa afirme ca nu exista asa ceva, si ii vezi pe urma in depresii, foarte trist...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Cum adica ce-i al lui e doar al lui? asta te deranjeaza la gelozia lui? cum ai vrea sa fie altfel? normal ca daca vrei o relatie trebuie sa fii doar a lui si el doar al tau. ce-ai vrea? sa fii si a altora? Normal ca ce-i al lui trebuie sa fie doar al lui. Si daca nu ne spui despre ce prostie e vorba nu ne dam seama ce si cum.

| RAY a răspuns:

Cum adica ce e a lui e a lui detalizeaza?

| Anonimă0201 explică (pentru RAY):

Adică eu nu am voie să comunic cu alţi prea mult, am vorbit şi cu mama lui despre asta şi ea mi-a spus că e foarte gelos din orice şi pe orcine.Mna mai multe nu ştiu ce să îţi spun. sper să înţelegi

| RAY a răspuns (pentru Anonimă0201):

Da e ca mine il inteleg perfect, sasi spun cauza? poate lipsa increderi in fete, dezamagiri din trecut sau pur si simplu nu crede in oamenii, eu spun ca trebuie sa vb mai mult, daca il iubesti nu inteleg de ce vrei sa fii cu alti in fine

| neutrino a răspuns:

Lasa-l in pace cu gelozia si prostia lui. Tie nu-ti trebuie un asemenea baiat, iti va aduce numai necazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RAY23TM spune ca prietenul tau e ca si el. Daca acesta este adevarul inseamna ca ar trebui sa stai cat mai departe de el. E genul de om care uraste femeile pentru ca nu prea poate ajunge la ele si care te trezeste la 03.00 dimineata sa-ti puna intrebari "geniale" cum ar fi: http://www.tpu.ro/......tenta-lui/

Daca prietenul tau e ca si mandretea noastra de baiat, fugi. Si nu te opri vreo doua judete.

Daca prietenul tau nu e ca asta mic, atunci nu te pot ajuta. Tu spui ca ti-ai cam pierdut increderea in el, el nu a avut incredere in tine niciodata, motiv pentru care e si gelos. Macar sunteti pe aceeasi lungime de unda. Daca el are dreptate sau tu ai, nu avem de unde sa stim, din lipsa de informatii.

| TheHellcatSpangledShalala a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa krakilla, zi-le tu, ca mie imi taie macaroana imediat dupa ce-mi fac cont nou, fara sa raspund nimic.
si cand is nelogata sunt stearsa imediat.

| varcolaccc a răspuns:

Mie nu mi se pare ca daca esti gelos = iti pasa. Cunosc cazuri care partenerul este doar de interes sau doar ca da bine cu persoana cealaltă si tot este gelos, asta nu inseamna ca ii pasa, doar ca "ii aparține lui". Gelozia e o boala. Întrebati un psiholog si o sa vedeți ce este cu adevărat gelozia. Relația se cladeste pe respect si pe încredere plus multe altele care se dobândesc sau nu pe parcursul ei. Eu unul nu m-as implica foarte mult Emoționați la început sa vad cum decurg lucrurile si dupa daca e ok, e ok.

| Flory1243 a răspuns:

Este gelos pentru ca tine la tine cu adevarat.Cum te-ai simti daca nu ar fi gelos si te-ar lasa sa faci ce vrei? Intr-adevar unii baieti mai exagereaza dar nu o fac din rautate... vrea sa te protejeze si sa fii numai a lui pentru ca asa este intr-o relatie.

| Paturik a răspuns:

Buna. Nu stiu de ce te superi pentru ca TE IUBESTE? Da, e foarte enervant uneori cand te tot intreaba... unde ai fost; cu cine; cand; cum... dar nu o face sa distruga relatia, o face pentru ca are o fire foarte puternica si merge pe principiul cum ai zis si tu " ce e al meu, al meu ramane ". Ii este teama sa nu te piarda.
Acea " prostie " a fost cumva vreo bataie sau cearta? Sau te-a urmarit? Sunt cele mai frecvente dovezi de disperare si teama.
Exista posibilitatea sa-l fi dezamagit si tu, si poate de aia este asa dar nu am de unde sa stiu eu asta.
Sfatul meu este sa purtati o discutie serioasa pe tema asta si sa il faci sa inteleaga ca atata timp cat voi sunteti impreuna, tu esti DOAR A LUI!
Nu te supara pe el ca tine la tine si te iubeste.
Multa bafta!

| Anonimă0201 explică (pentru Paturik):

Prostia pe care a făcut-o e.că a intrat pe contul meu de facebook(nu i-am dat parola, intrasem pe telefonul lui şi a rămas activ) în timp ce şi eu eram pe cont şi vorbeam cu un bun amic(îl ştie +că băiatul e mai mic cu un an decât mine şi mna nu cred că ar fi o problemă) şi i-am spus prietenului meu ceva de el şi a intrat, iar amicul mi-a dat de înţeles că cineva a intrat pe contul meu şi mna înţelegi că era vorba de el şi asta m-a enervat la culme că nu a avut încredere în mine şi că e gelos pe băiatul acela care îmi e doar un amic atât.Nu mă supăr că mă iubeşte şi eu îl iubesc dar sincer parcă nu am puţină libertate.Eu mereu am avut încredere în el, mereu l-am lăsat să meargă, să facă ce vrea, pentru că am avut încredere în el, dar el...

| Paturik a răspuns (pentru Anonimă0201):

Exact asa cum e iubitul tau sunt si eu. Il iubesc pe al meu tocmai de aia il tin strans langa mine. Nu pot eu sa il las " liber ". asta pentru ca m-a dezamagit de-a lungul timpului. happy