| Img2313 a întrebat:

Cum sa nu mai am sentimente pentru fostul iubit care are acum o altă iubita? ..ne-am despărțit acum 7 luni dar am decis să rămânem prieteni si de atunci am vorbit foarte des..de cand are relatie, eu am decis să nu ii mai scriu dar am mai vorbit, el fiind cel care imi scria primul. zilele astea mi-a spus că o iubeste foarte mult pe fata respectiva( ei având aproape 2 luni împreună).Tin sa mentionez ca el a fost primul băiat pe care l-am iubit sincer si prima relatie serioasa..Sunt conștientă că nu o sa îl uit dar ce sa fac sa nu ma mai doară faptul că nu mai e cu mine si sa nu mai am sentimente pentru el? Am momente foarte dese in care simt nevoia să vorbesc cu el dar stiu ca nu e ok.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Ideea e ca voi ati decis sa ramaneti prieteni si in conditiile astea voi vorbiti destul de des fapt ce tie nu ti face tocmai bine de vreme ce mai ai sentimente pentru el. Tie iti face rau sa stii ca iubeste pe altcineva si pur si simplu apropierea asta te face sa te gandesti incontinuu la el. Tocmai de aceea nici nu l poti uita. Poate daca te distantezi de el iti permiti si tie si lui sa fiti fericiti. Si cu timpul treci peste si iti gasesti pe altcineva de care sa te indragostesti. Tu decizi ce e mai bine pentru tine.

| Img2313 explică (pentru HazelEyes77):

Am decis ieri că nu o sa mai vorbim atât de des..ideea este ca il vad destul de des, locuind în aceeași clădire si fiind la aceeași facultate. Multumesc pentru raspuns!

8 răspunsuri:
| Georgiana05 a răspuns:

Nu mai vorbi cu el. Nu poți să-l uiți așa

| Freya1 a răspuns:

Sti cum e cu fostele relatii daca ramaneti prieteni ori mai aveti sentimente ori nu mai simtiti nimic.
Daca el continu anca sa iti scrie chiar daca tu nu o faci ar trebui sa ii raspunzi mai sec si mai putin ca atunci iti vei da seama ce se intampla de fapt. Spune-i daca te intreaba de ce nu ii vorbesti ca este ciudat pentru tine ca el are prietena si nu vrei sa te bagi intre ei si oprestete sa ii mai raspunzi sau cel putin raspundei foarte rar iar daca el nu mai are nimic pentru tine isi va vedea de treaba cu actuala daca mai tine la tine va simti ca te pierde de tot chiar si ca prietena si atunci probabil va actiona in vreun fel in avantajul tau (iti face o declaratie, iti spune ca mai tine la tine sau chiar se va gandi de doua ori inainte la relatia cu actuala). Incearca si tu sa socializezi sa te postezi cu anumite persoane si daca mai are ceva pentru tine sigur isi va arata gelozia. Daca nu macar sti ca nu mai are nimic pentru tine si crede-ma iti va fi mult mai usor sa mergi mai departe.

| siriusblack98 a răspuns:

Prima dragoste nu prea se uita.Dar sa tii legatura cu el si sa iti spuna mereu cat de mult o iubeste pe alta nu iti face bine. Taie orice conversatie cu el, nu-i mai scrie, nu-i mai raspunde. Daca va intalniti ''am fost ocupata'' buna si atat, nimic mai mult.Nu iti face bine efectiv sa mai tii legatura cu el.

| Img2313 explică (pentru siriusblack98):

Cand am mai vorbit nu am vorbit prea mult despre subiectul asta..eu vreau doar sa stiu ca e bine si atât. i-am spus că nu vreau sa stiu nimic despre relația lui...

| Img2313 explică (pentru siriusblack98):

Si ar mai fi si problema ca ne vedem cam des pentru că stam la câțiva metri depărtare unul de celălalt

| siriusblack98 a răspuns (pentru Img2313):

Hmm inteleg...nu stiu, singura solutie pe care o vad in situatia de fata este sa iti faci un alt iubit. Daca pe tipul ala il vezi tot timpul pentru ca locuiti aproape nu il vei putea uita.Dar daca ai pe altcineva iti va tine mintea ocupa si o sa iti ia gandul de la el.Adica mna, zic si eu.

| Img2313 explică (pentru siriusblack98):

Momentan, am decis ca nu mai vreau sa ma implic intr-o relatie o anumita perioada de timp...