| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Hei TPU, mi am inceput viata sexuala de putin timp si de atunci tot curge un lichid alb si cleios mereu gasesc foarte mult pe chilot. Sau chiar cand fac dragoste curge acel lichid. Nu sunt insarcinata nu i asa? Adica mereu am facut protejat si si-a dat drumul afara. Doar ca iubitul meu este foarte stresat pentru ca a vazut ceva alb atunci cand a intins prezervativul la inceputul actului. Cursese ceva alb o mica picatura jos la baza penisului la buric. Si crede ti ma ca orice vede se streseaza imediat. Dar in special vreau sa stiu de ce am acel lichid care curge cam aproape in fiecare zi. Multumesc dau funda la cel mai explicit raspuns!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fată dragă tu de ginecolog ai auzit? Inainte de a incepe viața sexuală trebuie sa te informezi, De dereglări hormonale după începerea vietii sexuale ai aflat? Mergi la medicul de familie si cere i trimitere la ginecolog sa te consulte medicul specialist. Nu esti insarcinata esti doar panicată si fricoasa ca nu stii nimic din ce ti se intimplă, acel lichid care i ti curge din păsărică, are vreun miros? Curge tot timpul sau numai cand faci sex? Ai avut orgasm in timpul sexului? Ce varsta ai stimată domnișoară? Sănătate multă.

| Violleta2022 a răspuns:

Lichidul ala este secretia eliminata de vaginul tau in momentul excitarii, cu rol de lubrefiere a vaginului., ca sa permita penisului sa alunece usor, inautru si afara.
In plus, fetele au o secretie vaginala normala, zinica, mai abundenta in perioada fertila, cand ovulam.
Nu uita de igiena riguroasa pe care trebuei sa ti-o faci zilnic, spalandu-te la pasarica zilnic si schimband chilotul zilnic.

Daca sexul a fost intotdeauna protejat cu prezervativ, dinainte de a incepe partida de sex pana la terminare, nu exista risc de sarcina!

| Necunoscut112 a răspuns:

Dar iubitul asta al tau nu stie ca femeile au secretii vaginale? Nici tu nu stii la 20 de ani?

| Smyle001 a răspuns:

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

| qwertyuiop1997 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata. poate sa fie doar o scurgere vaginala...