| AnaAreMere05 a întrebat:

Hei,TPU! Pentru inceput, numele meu e Anca si am 16 ani.Nu stiu ce sa fac in legatura cu o fata care nu ma suporta si care incearca de mult sa ma distruga pe dinauntru.Si,chiar nu inteleg de ce pentru ca, tot ce am facut a fost sa o jignesc o singura data.Si ea deja ma barfea de mult cu toata lumea si incerca sa fie prietena mea ca sa imi afle secretele pentru a le folosi impotriva mea.Nu m-a jignit niciodata in fata, sau sa imi spuna in fata ca nu ma suporta.A lucrat mereu intr-un mod subtil si elegant. Dupa cum am zis,eu ii povesteam despre baiatul pe care il placeam cate in luna si in stele (am avut incredere in ea),iar apoi se dadea la el cand eu nu eram prin preajma,apoi imi zicea "Cred ca daca iti spun asta o sa imi crapi capul..." si eu ii ziceam "Zii",si ea zicea " Astazi,Cosmin (baiatul pe care il plac) s-a dat la mine si m-a luat in brate,etc.Dar,eu nu as accepta niciodata sa fim impreuna din cauza ta,pentru ca esti prietena mea."La un moment dat,mi s-a parut ca e ceva putred la mijloc si am inceput sa intreb lumea care era cu ei "Auzi, da' Cosmin chiar se da la Daniela?".De fiecare data mi se raspundea ca ea se dadea la el si el o respingea.Atunci am auzit de la o fata, prietena buna cu ea ca vrea sa ma distruga si ca il foloseste pe Cosmin ca arma.Intrebarea e: CE SA FAC? Nu sunt o fire razbunatoare.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| konekosama a răspuns:

Draga Anca, daca nu vrei sa te razbuni pe tot cea ce trebuie sa faci este sa o ignori, in aceiasi situatie sunt si eu, crede-ma. Barfitoarea clasei nu ma suporta si nu vrea decat sa ma faca de ras in clasa si scoala! Eu am facut aceiasi greseala sa am incredere in ea si sa.i zic ed baiatul pe care il plac. Dupa ea a inceput brusc sa vorbeasca cu el si sa ii spuna numai lucruri jenante si neadevarate ddespre mine! Poti incerca sa devi prietena cu ea, cum am facut si eu. Dupa nu va mai incerca sa te distruga in asemenea hal, dar depinde si de tine mereu sa o ajuti si sa.i faci pe plac. Iar baiatul care iti place e o nimicca toata, trebuie doar sa te duci la el, sa ii spui ca fata asta care te enerveaza pe tine e doar o proasta si ca se da la el dinadins si dupa cine stie poate va cunoasteti mai bineee, si va cuplati big grin, sper ca ce ti.am povestit si impartasit ti.a fost de ajutor!winking

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu te mai consumi si sa le pui la suflet ca nu face bine la sanatate, ignor-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancuţo,ştii ce e mai bine să faci? Să vorbeşti cu ea.Nu are rost să te prefaci că nu ai aflat ce învârte ea,pentru că ai face-o să se simtă bine.
Vorbeşte-i,spune-i ce ai pe suflet şi evident, fii elegantă, subtilă, pentru că aşa trebuie şi pentru că, astfel, o vei enerva la culme.Pe urmă, ignor-o complet; arată-i că nu eşti deloc afectată şi că te doare-n cot de ea.
Cât despre Cosmin, acţionează!

| blueheart a răspuns:

Hei! Poate ca acum ai realizat ca nu poti fi prietena cu toata lumea oricat ti-ai dori acest lucru.Mereu incerci sa nu ranesti, sa nu jignesti, sa iti oferi ajutorul celor care au nevoie de el.Nu toti apreciaza acest lucru.
Nu te razbuna! Va suferi mai mult daca o tratezi cu indiferenta.Doare mai tare decat orice tip de razbunare.
Si incearca sa nu te schimbi pentru nimeni, sa nu urasti si sa fii mai selectiva in alegerea prietenilor.Nu toti iti vor binele.Mai bine unul si bun decat 100 si niciunul langa tine.
Daca ea are ceva cu tine inseamna ca tu ai ceva ce ea nu are, poate e sufletul tau, poate caracterul.
Nu pune la suflet aceasta experienta, ia-o ca pe o lectie de viata si incearca sa nu mai repeti greseala.
Sa fii iubita! happy

| Larisssaa a răspuns:

Eu zic să o iei de cap şi să o dai cu capul de pereţi. Sau să îi faci cunoştinţă cu parchetul laughing. Dar acum serios în cazul tău nu ştiu ce să zic, pentru că eu sunt o fire foarte răzbunătoare şi dacă ai zis ceva rău de mine rămâi fără dinţi. laughing Poate în cazul tău nu ar trebui să faci nimic şi să încerci să treci peste straight face Chiar nu ştiu ce să zic în cazul tău.

| AnaAreMere05 explică (pentru Larisssaa):

:-))eu chiar nu sunt o fire razbunatoare. Daca tot esti o asa de buna razbunatoare, poti sa imi zici si mie o metoda finuta, eleganta dar care sa o loveasca profund? Zi-mi doar ce ai face tu...nu trebuie sa te pui in locul meu neaparat.devil

| AnaAreMere05 explică (pentru Larisssaa):

Gandeste-te ca ai pati tu asta...ce ai face? Cum te-ai razbuna intr-un fel elegant, fara ca ea sa isi dea seama?

| Larisssaa a răspuns (pentru AnaAreMere05):

M-aş preface că nu ştiu nimic şi că nu îmi pasă şi aş face la fel şi eu de cine îi place devil

| teosbeos a răspuns:

Suporto si ocolesteo nu-i mai spune nimic farestete de ea.si evident sa nu ai incredere in ea

| AnaAreMere05 explică (pentru teosbeos):

Sincer,o urasc si nu ma deranjeaza ca si ea face acelasi lucru.Imi hraneste orgoliul.

| teosbeos a răspuns:

Nu sunt o fire razbunatoare. nu asta am zis, te-am sfatuit sa o ignori. oricum este o metoda veche. dar daca vrei sa te razbuni ai multe variante. una este varianta lui PSG alta pate fi sa-i faci si tu ce ti-a facut ea, sau poti sa cauti alte personaje care au patit acelasi lucru si sa ii platiti cu aceas moneda. si eu m-am razbunat de diverse sa stii dar n-am ramas cu nici o satisfactie. MULT NOROC! sa-mi spui si mie cum te-ai razbunat daca o faci.sunt curioasa.

| bibylyka a răspuns:

De acum nu-i mai spui fetei aleia pe nume, ii spui SCORPIA.Simplu! Orice spune, comenteaza si daca zice ceva rau de tine raspunsul tau trebuie sa fie,, Noroc ca eu nu bag in seama proastele/scorpiile'' fara sa o bagi in seama.Las-o sa zica chestii de tine, tb. sa pari indiferenta si zgarcita in afirmatii dure.