| Panda22 a întrebat:

Hei, TPU. Vă rog să mă ajutaţi cu ceva. De obicei, când un prieten/iubit zice că aveţi nevoie de o pauză, vrea să se despartă de tine, nu?
Ei bine, un prieten mi-a povestit că iubita lui vrea o pauză. ( El nu are cont pe TPU). Eu cred că vrea să se despartă de el. Nu ştiu ce să îi zic, cum să îi zic asta şi ce să fac. Sincer.
Vă rog, ajutaţi-mă. Fundă. Mulţumesc. :3 ^^

7 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Nu neaparat. Pauza este folosita de cei care cred cu tarie ca timpul poate vindeca ranile sufletului, desi ajung de multe ori sa constate ulterior ca nu este altceva decat primul pas spre finalul cuplului.
Pauza inseamna sa colectionezi o sumedenie de semne de intrebare, care se aduna asemenea unor foi intr-un sertar devenit la un moment dat neincapator pentru ele. Reprezinta de fapt refuzul sau teama de a incerca sa rezolvi problemele in doi.

| Neinteresantul a răspuns:

Depinde de fiecare. Eu i-am zis asta fostei pentru ca eram foarte incarcat cu serviciul si ma sufoca, nu mai aveam timp de nimic si mai dura 2 saptamani toata treaba cu serviciul, iar ea a inteles ca vrea sa ne despartim... De ce trebuie sa-i zici? Nu trebuie sa faci nimic!

PS: Ma amuza teribil cand vorbiti despre voi, dar ziceti ca de fapt "varul" "fratele" un/o prieten/a" "catelul" are o problema laughing)

| neutrino a răspuns:

Este o forma politicoasa de a se desparti, neavand curajul responsabilitatii directe.

| Hakuouki a răspuns:

Nu e neaparat vorba de despartire, dar ma indoiesc ca tu sau, ma rog, tovarasul tau si iubita lui au atatea probleme pe cap incat sa aiba nevoie de o pauza, fata vrea sa cunoasca si alti baieti, dar nu stie cum sa o zica direct, spune-i tu direct amicului tau, este cel mai bun lucru pe care il poti face ca prieten, poate ii deschizi ochii si spune el "ok, pauza definitiva sa fie".

| DeeaV a răspuns:

Da, e modul frumos de a spune ca e gata.

| Waffen18 a răspuns:

Poate ca prietenul tau ar trebui sa poarte o discutie cu tovarasa sa... sa-i spuna motivul pauzei

| Ella192 a răspuns:

Nu vred ca o pauza suna a despartire. O pauza intervine atunci cind o persoana are nevoie de timp pentru ea si gindurile ei. O sa vezi ca dupa pauza ceea ea o sa se schimbe, deja depinde spre bine sau rau. O pauza intervine atunci cind relatia trebuie sa mearga inainte sau sa se sfirseasca. E o perioada plina de decizii. Cred ca prietenul tau trebuie sa discute cu ea sa vada ce are ea pe suflet, pentru ca pauza intervine din cauza unui motiv (nu neaparat despartirea).