| Biitters a întrebat:

Heii, TPU.
La inceputul anului, a venit un baiat nou in scoala. Am inceput sa ne apropiem din ce in ce mai mult, ma striga dupa porecla de fiecare data cand ma vedea, ma atingea din "intamplare", m-a obligat sa il conduc pana la statie dupa scoala, se uita la mine. Cand eram mai multi, vorbeam, glumeam, iar cand ramaneam singuri eram tacuti.

Totul frumos, dar dintr-o data s-a racit. Ne-am instrainat, el este indiferent si ma ignora. L-am intrebat de ce nu ma mai baga in seama, iar el mi-a spus "pai ce vrei sa iti zic?". Cand sunt eu in preajma, se da la fete, le ia in brate si se uita la mine. Avem un prieten comun care mi-a spus ca ma place din a doua saptamana de scoala, dar nu stiu ce sa mai cred. L-au intrebat mai multe persoane daca ma place, iar el a spus "nu". Ne-au spus multe persoane ca ne potrivim, iar el nu spunea nimic.

Toate gesturile astea frumoase au trecut, iar el se indeparteaza tot mai mult de mine.
Nu am vrut sa par disperata, asa ca la fel am facut si eu. Il tratez cu indiferenta, aproape ca ma uit la el, ma comport exact asa cum se comporta si el, dar doare. Doare sa nu mai vorbesc cu el, imi lipsesc toate momentele alea si le vreau inapoi.

Nu stiu daca fac bine ceea ce fac, daca trebuie sa fiu si eu indiferenta. De mult timp voiam sa ma duc la el si sa ii spun ca il plac, dar imi este frica de reactia lui. Daca el nu simte la fel?

De ce ma ignora dintr-o data? Poate ca m-a placut, dar m-a uitat, a fost doar o simpatie si nimic mai mult.

Face asta din orgoliu?

Ce ar trebui sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

S-a schimbat dintr-o dată, ceea ce pare cam ciudat.
Trebuie să existe o explicaţie pentru asta. Poate ceva l-a deranjat, poate te place mai mult decât crezi, dar se comportă aşa crezând că nu ar avea nicio şansă cu tine şi dorindu-şi să te uite.
Însă doar el îţi poate răspunde la întrebare.
Dacă el se comportă aşa cu tine, nu trebuie să o faci şi tu, deoarece el va crede că nu îţi pasă, iar dacă el te ignoră nu te deranjează cu absolut nimic.
Comportă-te frumos şi fă-l să înţeleagă că nu ai nimic cu el. Poate dacă vede că faci tu asta, nici el nu se va mai comporta aşa.
Dacă nu, începe o conversaţie cu el. Chiar dacă îţi răspunde arogant, continuă şi întreabă-l ce s-a întâmplat de se comportă aşa. Spune-i că-l placi. Nu e nicio ruşine. Ce reacţie ar putea să aibă?
Ar putea să simtă şi el acelaşi lucru, dar să nu îţi spună din acelaşi motiv din care nici tu nu i-ai spus până acum.
Dacă nu te place, asta este. Măcar i-ai spus.
Nu are de ce să-ţi fie frică să îi spui ceea ce simţi, nu te va mânca.
Baftă!

| Biitters explică (pentru Sadop):

Am uitat sa mentionez... el stie ca il plac. Nu stie de la mine, dar a aflat. Oricum, mersi pentru sfat!

1 răspuns: