| Alwaysthesame13 a întrebat:

Hello everyone! :* Sunt noua pe aici si as dori sa va cer sfatul in materie de "dragoste". Nu e vorba de mine chiar daca in unele momente chiar as dori sa fie laughing
Decimai pe scurt: 13 ani, clasa VII, bla bla....Nelamurirea mea este in legatura cu colegele mele si asa zisii lor "iubiti". Poate ca par prea tafnoasa, dar mie personal nu mi se pare normal deloc ( da' deloc) ca la varsta asta ( si ele au 13 ani) sa povestesti in sus si-n jos ce-ai facut cu cutare, cand, unde si cum, si sa te lauzi nevoie mare ca mama ta n-are nici cea mai vaga idee cu cine umbli si unde. Am astfel de colege si pur si simplu mi se intoarce stomacu' pe dos cand le-aud. Chiar cea mai buna prietena a mea, amus 3 saptamani mi s-o pus e plans de doru' fostului de 18 cu care s-o intalnit vara trecuta. Eu, bineinteles, n-am avut alta treaba in calitate de BFF decat s-o consolez, chiar daca-mi venea sa vomit. Ce sa mai, adevarate telenovele la noi in clasa.X s-a cuplat cu Y, pe care l-a lasat pentru Z. Nici 2 saptamani nu trec ca X se intoarce la Y, care ca proasta il iarta, ca mai apoi X s-o lase din nou pe Y tot pentru Z ( mda, situatia unei colege). Sa nu mai zic de noptile petrecute in cluburi, de fustele pan' la chiloti si de tocurile de 10 cm. Si, colac peste pupaza, mai zic ca eu-s "sfanta" si ca de-ar fi dupa mine n-ar avea prieten pan ' la 50 de ani, si, daca stau bine sa ma gandesc, poate ca au dreptate.Nu vreau sa ma las influentata de prostia lor, da' mie mi-e sa nu le pierd ca si prietene pe motivul c-as fi prea plictisitoare.Pe mama n-am de gand s-o intreb ca s-a pune sa-mi critice colegele laughing, asa ca va intreb pe voi: ce naiba sa fac? Sa intru in jocul lor si sa ma transform intr-o mini-usuratica de pe-acum, sau sa-mi vad de drum si sa le privesc cum se indeparteaza de mine pe motivul ca am o judecata diferita si ca n-as fi in masura sa le inteleg? Nu vreau ca "sfanta" sa-si piarda prietenele laughing Va multumesc pentru timpul acordat!

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este bine sa ai prietene, dar nu cu pretul pierderii personalitatii! Tu trebuie sa fii tu intr-un grup si nu cum vrea X sau Y, tu trebuie sa faci asa cum gandesti tu ca este bine pentru tine!

mariana
| mariana a răspuns:

Ai mare dreptate cand spui ca, este prea devreme pentru asemenea relatii si mai ales pentru usurinta cu care trec unii tineri, de la o persoana la alta, fara sa aiba macar mustrari de cuget.
Nu cred ca este cazul sa le urmezi exemplu, este mult prea devreme si dupa cate ai scris, nici nu intra in zona ta de preocupari, de a fi o persoana usuratica.
Daca ai prietene care au relatii de prietenie cu diferiti baieti, daca iti cer sfatul ori doar sa le asculti, poti sa stai de vorba cu ele, insa nu te lasa influientata de ce fac colegele si colegii tai, care ar trebui sa se axeze mai mult pe studiu, in aceasta perioada, pentru a avea posibilitatea sa se cultive si sa se formeze ca, adevarati oameni.
Traieste-ti copilaria, care este foarte frumoasa si cu care nu te vei mai intalni nicicand, gaseste-ti preocupari adecvate varstei tale, fara cluburi si sindrofii, care usor pot degenera si pregateste-te pentru examenul de capacitate, ce urmeaza in curand sa-l dai, pentru a avea cunostintele necesare pentru a intra la un liceu de prestigiu din localitatea unde domiciliezi.
Apreciezi modul tau de gandire si felul tau de a fi, felicitari tie si parintilor tai care te-au educat minunat.
Un gand bun si multa sanatate.

| nesuferit a răspuns:

Nevoia de a iesii in evidenta, specifica varstei, nimic mai mult

| Cristiann25 a răspuns:

RESPECT! Pleaca din cercul lor de prieteni si gaseste-ti prietene asa ca tine CUMINTI.Deci am tot respectul pentru o fata care e educata foarte bine si asa sper sa ramana mereu.Ele o sa ajunga niste fete pe care o sa le umileasca toti baietii pe cand tu o sa ai un iubit la timpul potrivit asa ca tine nu un golan!
Te pup, Succes!

| gingergirl1 a răspuns:

Asa sunt si eu!(ma rog, pe acolo) Am 13 ani si nu am prieten si nici nu-mi trebuie(momentan laughing! Eu zic sa-ti gasesti prietene la fel ca si tine(cu preocupari comune, cuminti etc) Stiu ca e foarte enervant!: Ăla s-a cuplat cu aia s.a
Si stai linistita! O sa iti gasesti si prieten, nu la 50 de ani cum zici tu! Ai timp pana la liceu, crede-ma! Stiu ca majoritatea baietilor din ziua de astazi sunt atraşi numai de usuratice din astea(asta e parerea mea, asa am observat)
Sii...mai bine vezi-ti de treburile tale! daca prietenele tale sunt prietene adevarate te accepta asa cum esti!winking

| Xenya a răspuns:

Buna!
La varsta de 13 ani in loc sa puna mana pe carte el au alte preocupari, foarte urat, chiar nu stiu unde o sa ajungem.
Parerea mea este sa le lasi sa isi vada de viata lor iar tu sa iti vezi de a ta. Dupa mine prietene din astea sa tot pierzi ca nu iti sunt de vreun folos nici acum, nici mai tarziu. Daca nu o sa mai vrea sa vorbeasca cu tine este treaba lor, o sa vada ele ce prietena buna au pierdut atunci cand o sa fie prea tarziu.
Daca de la 13 ani se duc in cluburi si au iubiti cand o sa aiba 18-19 o sa se marite...
In concluzie fiecare varsta are frumusetea ei si copilaria estea cea mai frumoasa partea vietii....deci merita traita.
O zi buna!

| RalucaTyan a răspuns:

Parerea mea ar fi sa le lasi. Or sa-si dea seama mai tarziu. Si ce daca tu nu esti ca ele? Si eu am 16 ani, si ce ar trebui sa fac? Sa ma culc cu toti la fel cum fac deja si cele de la mine din clasa? Oricum, degeaba vei incerca sa vb cu ele, pentru ca tot asa vor face.

| Earthroot a răspuns:

Pai e bine ca sunt unii fara rusine la 18 ani sa umble cu copii de 13.

| Marry410 a răspuns:

Eu zic, de fapt te sfatuiesc cu putere, sa le lasi mama naibi in pace, daca sunt curve de la varsta asta thinking ce sa le faci. tu vezi-ti de viata, ca mai ai timp destul sa faci ce fac ele acum; bine. ideea cu iubitii la varsta asta, nu mi se pare ceva extraordinar, adica am vazut si mai rau, unele fete la varsta asta dau poze cu ele goale in baie baietilor doar pentru. a fi cu ele rolling on the floor)) iti vine sa crezi? Oricum nu intra in jocul lor, stai parcata!winking

| Alwaysthesame13 explică (pentru Marry410):

Nu pot renunta la ele. Chiar daca unele sunt zapacite si uneori nu stiu de capu lor, pot fi chiar de treaba. Mie mi-e sa nu renunte ele la mine cu timpul. Eu sunt mai pudica, poate prea pudica, iar ele sunt total invers.

| Marry410 a răspuns (pentru Alwaysthesame13):

Pai nu sunt de teapa tawinking Ai grija, succe! kiss

| stepphy a răspuns:

Lasa-leoh go on.Ele cand o sa se desparta de ''X'' o sa-si dea seama ca nu mai au prietena aceea,, BFF'' careia ii zicea tot.Si asa se intampla de multe ori.Iti lasi prietenii pentru iubitiiwinking.Iar cand prietenii raniti se indeparteaza, atunci,, X'' o lasa pe fata dupa un timp si ea nu mai are pe nimeni.Stai linistita ca ai vreme sa fii cu cineva.Si pana la urma aceea persoana o sa te raneasca 100% si dupa o ierti.Ar trebuii sa vorbestii cu mama ta pentru ca ea stie cel mai bine.A trecut in viata peste aceste lucruri, toti trecem.Si stai linistita chiar daca nu vrei o sa gasesti acel baiat ca,, ti-a furat inima'' si o sa ajungi ca si colegele talehee hee.Dar un sigur lucru sa nu-l faci de la varsta aceasta ''vizita'' prin cluburiwinking.Ai vreme dupa ce termini scoala si de cluburi si de altele.Dar scoala se face odata in viata.

Te pup:*

| EliiAmphetamine a răspuns:

Păi poți face câte puțin din amândouă. Vorbește cu colegele tale, dar nu fii ca ele. Gândește în felul tău propriu... Nu fii ca celelalte. Fii tu însuți și o să fie bine :3

| TheVirus a răspuns:

Si credeam ca nu mai exista fete ca tine laughing ignora-le! big grin Sunt in aceeasi situatie cu colegii mei. happy

| Alwaysthesame13 explică:

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi. Sunt sigura ca-mi vor fi de folos. N-as vrea sa va jignesc pe niciunul din voi, asa ca o sa va dau funda la toti happy In ceea ce priveste nelamurirea mea...pfuu..pare usor daca zici ca pur si simplu renunti la ele, dar nu e asa de usor. Ele sunt chiar de treaba cand vor. + ca nu pot renunta nicidecum la prietena mea cea mai buna. O fi ea zapacita si sta in limba dupa baieti, dar noi ne completam una pe cealalta chiar daca avem personalitati total diferite. Nu pot renunta la ele. Dac-ar fi asa, as renunta la propria clasa. Ma intelegeti?

| LexiiTha a răspuns:

Eu am in clasa numai tipe de genul straight face. A fost cu unu 2 saptamani ( nu 2 saptamani draga.2 saptamani si 3 zile straight face ) si apoi s-a dus cu altu straight face.
Alta colega ..ca a stat la unu de 18 ani acasa. si cand a iesit din dus (ea ) el era acolo si a intins-o pe pat si nu stiu ce straight face. (asta laughing sigur nu e real..mai ales daca te uiti la fata ei laughing ).
Eu am avut o prietena. ..caruia parintii ii dau bani si e cu fite.dar numai sunt prietena cu ea ( ca sa nu ma transform si eu sad. )
Deci. poti ramane pr. cu ele.dar sa nu intri in cercul lor..in cluburi sau altele :*.te pup.

[P.S. La 13 ani in club cu tocuri :O dne fereste. Eu in clasa nu am auzit de asa cv..sau poate nu spun ele. Eu am 12 ani.dar cine stie..peste un an le vad si eu laughing cu fusta mini oh go on ] As scrie mai mult :* dar mi-e somn laughing love struck.
Paa love struck.

| raadev a răspuns:

Buna,te inteleg cu faza colegelor usuratice(am si eu asa colege), si eu am 13, si cred ca mai bine pentru tine este nu te transformi si tu in acea rebela pe care o asteapta prietenele tale.nu cred ca ele sint un exemplu bun pentru tine, de aceea nu te baga in jocul lor, daca sint prietenele tale adevarate vor intelege punctul tau de vedere in legatura cu intilnirile cu baieti de la aceasta virsta.tot respectul pentru tine