| JustMe2099 a întrebat:

HELP ME! Acum două luni eu și prietenul meu ne-am despărțit. Am fost destul de mult timp împreuna și totul era perfect. Mergea pe jos 20 km numai ca să mă vadă și prin toate gesturile care le făcea îmi demonstra că chiar ține la mine. În ultima luna de relație se cam distanța-se de mine și eu i-am trimis unei prietene, care e in liceu cu el, că ma despart de el și ea i-a arătat mesajul, in acel moment a dat cu pumnul în ceva și toată ziua a fost supărat, iar seara m-a întrebat ce a fost cu acel mesaj, iar eu i-am spus și el a spus că bine, atunci ne despărțim. A doua zi mi-am cerut iertare, i-am zis ca acel mesaj a fost trimis doar la nervi și că încă țin la el, dar el a spus că nu mai merge. Eu mă înțeleg foarte bine cu prietenul cel mai bun al lui, iar el mi-a spus că "X" (el) a zis că încă mai ține la mine și că chiar dacă a trecut atata timp de cand ne-am despărțit, el nu și-a făcut altă prietenă, cand de obicei imediat, după o despărțire, își făcea alta. Dar cu toate asta, nu a vrut să ne împăcăm și nici nu dă vreun semn să vrea. Atunci când a fost întrebat de o prietenă de a mea, daca mai ține la mine, el a spus ca da, dar ca la o cea mai bună prietenă. Mai ține sau nu la mine? Și daca da, ce ar trebui să fac să ne impăcăm? sad

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Serios? Nici macar nu i-ai spus in fata faptul ca vreti sa va despartiti? Asta e destul de urat din partea ta. Spui de faptul ca mergea 20 de km ca si cum ar fi venit din celalalt colt al strazii.
Din moment ce face asta, este evident ca tine la tine.
Probabil ca inca mai are sentimente fata de tine.
Tu chiar astepti ca el sa vina la tine si sa iti zica ca vreti sa va impacati? Chiar te astepti sa faca asta dupa ce te-ai jucat cu sentimentele lui si ti-ai batut joc de el prin acel mesaj?
Ei bine, daca ai pretentia asta poti sa astepti mult si bine ca lucrul acesta nu se va intampla, iti garantez eu tie.
Poate ca esti de parere ca e orgolios. Este, insa tu esti mult mai orgolioasa decat el.
Spun asta pentru ca este evident ca tu ai gresit si ca trebuie sa iti ceri scuze, dar sa o faci pe bune, nu doar sa zici ca ai facut-o la nervi.
Daca ti-ar fi facut acelasi lucru tu cum ai fi reactionat? Te-ai fi intors la el sa-i propui sa va impacati din moment ce s-a despartit de tine printr-un mesaj care l-a transmis si altcineva?
Eu zic ca nu.
Ok, au trecut 2 luni de la despartire, e posibil ca tipul sa fi revenit la sentimente mai bune.
Iti propun sa treci peste orgoliul tau si sa-l contactezi, sa-i propui sa va intalniti si sa discutati fata-n fata despre ce s-a intamplat acum 2 luni.
Daca nu-si doreste asta, nu-i problema, poti vorbi cu el si la telefon.
Ce vrea sa auda din partea ta este faptul ca ai gresit fata de el, ca nu ar fi trebuit sa te comporti in modul acesta fata de el, ca ar fi trebuit sa apreciezi mai mult ceea ce a facut pentru tine (aici poti sublinia mersul pe jos 20 de km) si ca nu a fost prost faptul ca a facut aceste lucruri pentru tine. Admite ca ai gresit si ca iti doresti sa-ti mai acorde o sansa iar daca o va face, nu va regreta.
Poti sa invoci si faptul ca nu suntem roboti si ca oricine poate face greseli, unele mai mari sau mai mici.
Ii mai poti spune si de faptul ca ati avut o relatie ok pana la despartire, ca te-ai simtit bine in compania lui, probabil ca si el si ca ti-ar placea daca v-ati impaca si ati fi din nou impreuna.
Daca vei face asta exista sanse mari sa va impacati, asta in cazul in care nu este extrem de orgolios si nu va dori nici in ruptul capului sa se impace cu tine din cauza ca se simte ranit si umilit.
Fii sigura de faptul ca inca te mai place, insa tu trebuie sa preiei initiativa daca doresti sa va impacati.
N-ai nimic de pierdut daca faci asta, din moment ce ai scris aceasta intrebare presupun ca iti este dor de el si ca ti-ar place sa va impacati.
Daca nu va dori sa va impacati, atunci asta e, sa-ti fie invatatura de minte sa nu mai fi la fel de impulsiva in viitor si sa nu mai ranesti aiurea oamenii.
Si sa-ti mai zic o chestie : nu te gandi la faptul ca esti sigura ca nici in ruptul capului nu va dori sa se impace cu tine, nu ai de unde sa stii asta, nu te gandi ca lumea va rade de tine daca vei face asta.
Chiar nu-i nimic de ras daca iti ceri scuze fata de o persoana la care ti mult iar incercarea moarte n-are.
Macar dupa toata treaba asta o sa stii o treaba si nu o sa te trezesti ca peste ceva timp o sa-ti pui intrebarea "oare cum ar fi fost daca l-as fi sunat...".
Suna-l si convinge-te singura!

| JustMe2099 explică (pentru Șurubelniță):

In mare parte ai dreptate, dar am uitat sa mai specific ceva. La 2 zile dupa despartire am vorbit si i-am cerut iertare, i-am zis ca nu o sa se mai intample, ca tin prea mult la el ca sa mai fac o data acea greseala, dar el a zis ca nu, mai bine ramanem doar prieteni, ca mereu o sa se intample la fel. Chiar si o prietena a incercat sa vorbeasca cu el, sa-i zica ca chiar nu o sa mai fac ce am facut, dar raspunsul lui era tot nu. M-am rugat o gramada de el, dar degeaba...

| Șurubelniță a răspuns (pentru JustMe2099):

In acele 2 luni de la despartire ati mai tinut legatura?

| JustMe2099 explică (pentru Șurubelniță):

In prima saptamana contiuam sa vorbim in fiecare seara, dar ca intre prieteni. Apoi dintr-o data nu am mai vorbit deloc. Doar daca ne mai intalneam intamplator ne salutam si ne intrebam " Ce mai faci? " si atat...

| Șurubelniță a răspuns (pentru JustMe2099):

Da, destul de nasol. Se pare ca tipul e destul de orgolios, iti va fi greu sa te impaci cu el, din pacate pentru tine.
Poti incerca sa reiei legatura cu el, ca amici pentru o scurta perioada, pe urma sa-i spui ceea ce ai pe suflet.

| JustMe2099 explică (pentru Șurubelniță):

La asta ma gandeam si eu, dar faza e ca sunt mai timida si nu stiu cum ar trebui sa reiau legatura cu el, ce ar trebui sa-i spun, ce sa-l intreb... Dar totusi voi incerca. Multumesc pentru TOT ce mi-ai zic. Mi-ai fost de mare ajutor happy

7 răspunsuri:
| Orte95 a răspuns:

Si daca mai tine la tine nu o sa treaca peste pentru ca nu ar fi normal sa treaca peste un gest cel putin copilaresc.
Bafta cu baietii care nu te enerveaza

| stark47 a răspuns:

Poate inca mai tine la tine insa cand te joci cu sentimentele cuiva e cam greu sa mai obtii iertare.nu te mai grabi cu solutii radicale gen-"vai ce ma enervezi, ca eu vreau sa ma uit la X si tu la meci, gata, ne despartim"...greseala asta am facut si eu de multe ori si mi-a parut/inca imi mai pare rau ca nu am suportat si sa vorbesc despre ce nu e OK.