| Cherry88 a întrebat:

Hey. De ceva timp ma confrunt cu propriile mele ganduri. De cateva luni am o atractie puternica pentru fete (eu sunt fata si am 15 ani) si nu stiu de ce. Nu stiu ce se intampla cu mine, adica pana acum am placut doar baieti. Intotdeauna am sustinut comunitatea lgbt dar nu m-am gandit ca voi face si eu parte din ea. Ma simt vinovata, stiu ca pentru multi nu e ceva anormal dar eu ma simt ciudat, ma uit fara sa vreau la fete pe strada sau prin liceu imi imaginez chestii care niciodata nu se vor intampla si simt o atractie pe care nu o mai simteam pana acum, iar baietii nu mi se par la fel de atractivi. Sunt foarte confuza in momentul asta. Ma gandeam ca as putea fi lesbi dar dupa am luat in calcul si ca unii baieti inca mi se par atractivi dar nu la fel ca fetele... nu inteleg de ce tocmai acum simt asta si inainte nu simteam.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ești în creștere. Și cam ca majoritatea fetelor, bisexuală.
Măcar e bine că o recunoști față de tine însăți.
Mai rămâne să te accepți așa cum ești.

| Cherry88 explică (pentru mihai69):

Incerc sa ma accept asa cum sunt

| Florin62738 a răspuns (pentru Cherry88):

Totusi da o tura la un psiholog, sunt unii gratuiti, nu vor spune la nimeni ca ai fost la ei, ce ai de pierdut? 30-40 de minute, si te sfatuiesc sa te documentezi bine inainte sa iei asa o decizie, la avantaje si dezavantaje, eu sunt foarte interesat de acest fenomen am strans multe informatii si am ajuns la concluzia ca nu exista atractie ci mai degraba o iluzie, e normal ca fetele sa stea impreuna si sa se iubeasca, e ceva complet normal, dar sa ajungi la a iubi tu ca femeie o femeie si sa inlocuiesti barbatul cu o femeie e practic imposibil, e ca si cum imi lipseste un picior si pun o mana stanga in locul lui, de asta au aparut oamenii numiti " nași" practic devi oficial ruda cu cel mai bun prieten, ai un barbat pus deoparte trebuie doar sa dai de el, nu incerca sa il inlocuiesti cu o fata deoarece aceasta nu ii poate lua locul

| Florin62738 a răspuns (pentru Florin62738):

Deci tu trebuie sa intelegi ca totul vine de la sine, eu daca ies acum afara si ma duc la mall pot vedea 1000 de fete, ma duc la scoala vad alte 100 si una sa nu ma atraga, dar acum cam un an am dat de una si cand am vazut-o am stiut ca ea e aleasa, e ok sa iubesti barbati, uite cum e viata asta
Totul e facut din 7 culori, totul e o reflexie a luminii, cand vezi o culoare e o reflexie, din alea 7 se amesteca si ies altele, ok gata cu teoria
Omul are un suflet, nu esti religios o personalitate.
Aceasta personalitate se gaseste si la femei si la barbati de ex, esti un om milos, iubesti animalele, vezi un barabt ca iubeste animalele e normal ca fi atras de el, dar atentie, atras in zona de prietenie, nu in zone intime, tu nu ai stat de vorba cu fetele, probabil, te simti incomod in prezenta lor, probabil, nu te cunosc dar la majoritatea asta este.
Ce incerc sa iti explic e ca omul e compus din 3 parti
Fizic, corpul pe care il poti vedea
Sufletul, sau pe scurt cum este el ca om, pasiuni etc, ce se gasesc atat la femeie cat si la barbat
Si o religie, nu stiu daca stii dar comunitatea asta de homosexuali a devenit un fel de religie dar nu e chiar asa deoarece ea isi bate joc de celelalte religi ca urmare cand actionezi violent/ rau e evident ca tot rau vei primi inapoi.
Tu de fapt iti cauti o fata baietoasa prietenul meu, norocul tau e ca e plin de ele, si normal ca nu te simti in largul tau intre fete deoarece aceasta este o frica, cum iti este frica si prima data la scoala, te obisnuiesti mereu.
Eu sa stii ca desi nu se obseva tin la tine, eu iubesc toti oamenii si ma deranjeaza faptul ca unii din zilele de azi se lasa asa usor influentati de porcari, si comunitatea asta de homosexuali daca stai bine sa o studiezi vei observa ca de fapt e o comunitate ce cauta atentie, si o relatie de homosexuali e de fapt o prienetie in acte doar ca fac chestii scarboase de care nu sunt nici ei satisfauti, ti-am zis vrei sa fi apropiat de un barbat e ok, si eu am prieteni extraordinari, iar pe cei apropiati ii voi face nasi, incat sa fie si oficial ca vom fi rude. Asteapta ca fata dorita este undeva suntem 7 miliare si nu are cum una sa nu fie pe placul tau, inainte sa imi intalnesc fata sincer sa zic nici acum nu is mare fan in a interactiona cu fetele, dar ca sa ajungi sa iti placa a interactiona cu ele trebuie sa te duci sa te bagi in seama, faptul ca azi zici buna ma numesc X si dupa te blochezi sa stii ca ai avansat maine poate vei reusi sa schimbi mai multe vorbe pana va fi ceva normal, nu exista barbat sa nu iubeasca femeia ci exista barbat dificil care sa iubeasca anumite femei, in cazul tau cel mai probabil o fata baietoasa iti garantez ca asta e problema tie iti este menita o fata baietoasa sau poate cine stie ce ti se va ivi in cale, dar nu pica in plasa asta, mai bine stai singur pana iti gasesti fara decat sa iti complici viata, iar peste cativa ani sa iti dai seama ca de fapt totul a fost o iluzie, unii chiar si la 40 de ani capata sa zicem asa cheful de gagici, unii niciodata si traiesc cu iluzia asta a homosexualilor care de fapt e o prietenie la catarama, o fratie

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, fi vigilenta si vezi ce se-ntampla cu timpul, cum iti definesti sexualitatea.

| răspundtot a răspuns:

Of... Atracţia pe care o simți tu pentru fete, bănuiesc că unele fete... Păi și eu ca băiat am fost și sunt atras de tipul ăla mișto de la sală. Legat de fetele alea, te simți intimidată de ele pentru că poate e mai bine îmbrăcată ca tine, poate miroase mai bine și trebuie neapărat să intrii în vorbă cu ea. Momentan ești puțin bicurioasă

| Cherry88 explică (pentru răspundtot):

Ideea e ca nu ma simt intimidata de ele si nu doar de unele. Pur si simplu fetele mi se par atractive si frumoase.

| Florin62738 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la altceva si daca nu iti trece aceasta atractie, mergi la un psiholog, nu exista atractie intre 2 persoane de acelasi sex ci o problema emotionala de ex, unii baieti sunt mai firavi si in cautarea lor disperata de protectie, cum o femeie isi alege un barbat iar unul din motive este ca acesta o protejeaza, asa gandeste si barbatul mai firav, ma repet daca chestia asta nu dispare prezinta-te la un psiholog deoarece nu exista atractie intre doua persoane de acelasi sex iti garantez

| Cherry88 explică (pentru Florin62738):

Ba da exista atractie pentru acelasi sex si nu e ca si cum se poate trata la psiholog si multumesc dar chiar nu aveam nevoie de homofobi in sectiunea de raspunsuri

| ScorpionGirl a răspuns:

Este posibil sa fi bisexuala (sa placi si fete si baieti), insa nu e neaparat. Si eu am trecut prin acest gand si ma nelinistea, insa cu timpul a disparut. Acum nu mai am atractii pentru fete. A fost numai o manifestare partiala si ciudata a gandirii mele?