| Adequo a întrebat:

Hey! Din spusele prietenei mele,aceasta a avut un contact sexual neprotejat. Dupa ce prietenul sau,a ejaculat si-a mai introdus de cateva ori penisul in vaginul ei. Mi-a zis ca a luat pilula de a doua zi, iar farmacista i-a spus ca urmatoarea trebuie luata intr-un interval de 12 ore, iar ea a luat-o dupa 7-8 ore,credeti ca o sa o afecteze cu ceva? A da,sa nu uit,ma intreba daca aceasta pastila o sa ii intarzie mult menstruatia, avand in vedere faptul ca trebuie sa ii vina pe 25-28 decembrie. Sincer,nu am stiut ce sa ii raspund,asa ca am zis sa va intreb pe voi, pentru ca mama nu stie ce sa ii raspunda..deoarece nu a folosit asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Pai ...pastilele alea au si ele o logica. Nu au pus aia 12 ore asa la plesneala. Acum sa speram ca are noroc si nu pateste nimic. Si da, poate sa uite data exacta la care trebuia sa -i vina. De la astea de obicei vine in maxim 12-15 zile ...maxim. Deci ar trebui sa ii vina mai devreme de 25-28, nu mai tarziuwinking

| Adequo explică (pentru Vix999):

Fata a mers pe faptul ca acea farmacista nu a zis exact la 12 ore, ci la un interval..eram de fata cand i-a spus "POTI SA O IEI SI CAND TE BAGI LA SOMN" iar ceasul era 19:30 cand a fost administrata pasitila

| Vix999 a răspuns (pentru Adequo):

Un "interval de 12 ore" e acelasi lucru ca "in 12 ore"...scrie si pe prospect exact cum se ia. Ma rog, e totusi bine ca a luat-o mai devreme de 12 ore si nu mai tarziu. Absolut toate fetele pe care le cunosc eu ca au luat (inclusiv eu) ...au avut alarma pusa la 12 ore deci nu stiu exact ce se intampla daca o ia mai devreme. Repet, sa speram ca nimic.
Dar cu menstruatia ramane valabil, ar trebui sa ii vina ceva mai repede. Dar si daca se intampla sa intarzie, sa nu se panicheze. Sa faca spre sf lunii un test de sarcina daca tot nu i-a venit. Desi cred ca o sa-i vina.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce idiot prietenul ei si ce proasta si prietena ta. Uite cum se nenorocesc copiii pe viata...

| Eusiatat01 a răspuns:

In legatura cu pastilele, tot ce se poate intampla, e sa aiba niste dereglari hormonale, cum ar fi cresterea parului in zone nedorite. Dar in rest nu pateste nimic. Pastilele de a doua zi au o concentratie foarte mare de hormoni de aceea si precizeaza in prospect sa nu se foloseasca de 2 ori in 6 luni de zile.

| Vix999 a răspuns (pentru Eusiatat01):

Nu. Pe prospect nu scrie asta ....doctorii recomanda sa folosesti de maxim 2 ori pe an si de la escapelle sau postinor nu iti creste par, ci de la anticonceptionalele zilnice.

| Eusiatat01 a răspuns (pentru Vix999):

Pai si eu ce am zis ca scrie? sa nu folosesti de 2 ori in 6 luni. Multe prospecte difera. Desi nu inteleg de ce. Din cate am vazut eu, pe un prospect scria, acum vreo 4 ani, a se folosi o singura data in decurs de un an, si acum vreo 2 ani, scria a se folosi o singura data in decurs de 6 luni. Si crede-ma ca iti poate creste par, pentru ca are o concentratie foarte mare de hormoni. Nu in toate cazurile bineinteles, dar sunt cazuri in care au determinat cresterea parului in zone nedorite. Daca nu crezi, intreaba un doctor ginecolog. El iti ofera mai multe informatii, decat ceea ce iti scrie pe prospect.

| Vix999 a răspuns (pentru Eusiatat01):

Acum pe prospect scrie ca nu se recomanda sa iei pastila de mai multe ori in acelasi ciclu menstrual laughing

| Eusiatat01 a răspuns (pentru Vix999):

Mno vezi? Nici nu mai stii ce sa crezi

| Vix999 a răspuns (pentru Eusiatat01):

Cluuuj..esti din cluj asa i? :p si daa...sunt atatea informatii contradictorii ca te doare capul... oricum ideea de baza e ca nu trebuie folosita pe post de anticonceptional zilnic laughing ca multe persoane nu inteleg aspectele astea daunatoare

| Stancu_Izabela_1995 a răspuns:

Pastila de a 2-a zi se ia de 2 ori pe an adica odata la 6 luni... daca asta a cautat prietena ta la farmacie....si nu intarzie nimic happy si dupa daca ia antibebe de obicei le ia la ce ora le lua si inainte happy