| rocsii16 a întrebat:

Hey, prieteni..Am o intrebare,, din nou,,, Deeci, faza'i ca vreau sa ma despart de prietenul meu...Inca mai tin la el, da' nu asa cum tineam la inceput, ca nah,, ii putin mai distant, si chestia asta m'a facut sa nu-l mai plac atat de mult.Mi'am pierdut rabdarea, si intre timp, am cam inceput sa plac pe altcineva.Si tipu' de care imi place acum ma place, da' vrea sa ii dovedesc ca il plac si nu stiu ce sa fac sa ii dovedesc. Buun.Intrebarea mea e: cum sa fac sa il fac pe prietenul meu sa vrea sa ma paraseasca, ca eu chiar nu il pot lasa asa, daca il parasesc, va zice ca mi-am batut joc de el, da' daca mai raman cu el, eu voi avea impresia ca imi bat joc de el? Sii cum sa ii arat tipului pe care il plac, ceea ce simt pentru el? Va roog, ajutati'ma.Nu stiu ce sa mai faac sad Dau funda

Răspuns Câştigător
| rosalinda985 a răspuns:

Pai stii eu zic sa fii sincera si sa ii spui la actualul prieten ca nu mai ai aceleasi sentimente fata de el si ca relatie voastra nu mai are sens.Iar daca el iti reproseaza ceva ii spui asa "imi pare rau, dar in viata nu e corect sa stai cu cineva pe care nu il iubesti". Daca vrei sa il cuceresti pe celalalt eu zic sa fii cat mai dragastoasa cu el sa mai iesiti si mai intreaba-l si tu de cine ii place si daca zice de tine spune-i ca si tu il placi..si dupa stie el cum sa va combinati. Sper ca ti-a fost de folos acest raspuns.Bafta!:*:*

11 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Deci faza-i că te-ai plictisit de a tău, ai dat de gust la altu. Nu mai minți...

Să îți vezi de treaba ta, asta să faci.

| rocsii16 explică (pentru h3r):

De fapt nu... nu am de ce sa mint. Pur si simplu, prietenu' meu e prea distant, si crede'ma, nu stii cum e sa incerci sa ai rabdare cu un copil.Eu am incercat chestia asta mai bine de 2 luni, si nu mai pot. Tampesc daca mai trebuie' sa incerc sa il fac eu sa inteleaga unele chestii. Sigur, la inceput, eram sigura ca lumea ma va considera c**va, ca vreau sa il las asa, da' gata! nu mai pot. in primul' rand, nu mi-am batut joc dee el, chiar voiam sa il fac sa iubeasca(asta era la inceput), in al doilea rand, atunci cand iubesti, si nu prea primesti iubire inapoi, nu ai cum sa cauti ceva ce stii ca nu exista. In plus, tipu' de care imi place acuma, ma place de ceva timp. happy ma rog, ti'ai dat cu parerea, nu dau vina pe tine, si eu as fi reactionat la fel inainte, ca mi se parea o tampenie sa fii cu cineva fara sa il iubesti, da' acuma stiu cum e. O sa iti zic aceeasi chestie pe care le'o zic tuturor atunci cand ma judeca dupa aparente: Doar atunci cand vei fi o zi in pielea mea, vei ajunge sa ma intelegi. Sper sa nu te superi, ca nu o zic din rautatewinking

| iulianIulianus a răspuns (pentru rocsii16):

Ti s-a facut de **** si nu stii cum sa o iei mai repede

| h3r a răspuns (pentru rocsii16):

Ai vorbit foarte „matur", foarte cu experiență. Și n-o ai. Și nu zic din păcăte, deoarece tu nu știi cum este să doară. Tu ești încă pentru joacă și nu îți doresc să simți mai mult.

Când o să fii tu în pielea mea, crede-mă totuși că nu îți doresc, n-o să-ți mai permiți să ajungi cu altul doar pentru chestii de genul, să treci așa ușor peste.
Ești mică, ai o vârstă, nu ți-o strica cu așa ceva! Vei regreta.

Acum să revenim.
Știm cum este să n-ai parte de iubire, doare. Dar nu te va incălzi cu nimic că tu te joci acum cu altul.
Sfat : te desparți de actualul, îi spui ce ai pe suflet și îți vezi de treaba ta. Nu te arunci la nimeni.
Dacă băiatul de care ziceai te place, atunci te va aștepta, te va înțelege și o să-ți fie alături.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Spune-i ca nu mai ai sentimente pentru el si ca ar fi mai bine ca fiecare sa mearga pe drumul lui.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E incredibil cat de bolnava poate fi mintea umana. Adica esti constienta ca tu vrei sa pui punct relatiei pentru ca ti-ai gasit pe altul, dar te astepti ca actualul tau sa o faca pentru a nu te simti tu ciudat. Tu deja l-ai inselat pe el, sa inseli partenerul nu inseamna neaparat sa te culci cu altcineva, discutiile pe la spate, promisiunile si lucruri de genul asta sunt de ajuns. Nu stiu cat de mult s-a racit el, dar tu deja i-ai inselat increderea si ai tradat relatia voastra.

Daca erai cu capul pe umeri "cand s-a racit relatia" ii puneai punct si nu te apucai sa cauti pe altcineva cu care sa-l inseli, e atat de simplu. Pe cand tu, nu numai ca ai cautat pe altcineva si ti-ai tradat iubitul, acum mai ai si pretentia ca el sa puna punct relatiei pentru ca tot tu sa iesi linistita din aceasta legatura si cu constiinta impacata...

Nimic nu scuza ce ai facut si poti scrie o carte despre cum s-a schimbat prietenul tau. Daca nu mai iubesti pe cineva, inchei relatia, nu te apuci sa-i tradezi increderea pana se hotaraste el sa puna punct relatiei!

| rocsii16 explică (pentru anonim_4396):

Buuun...pai in primul' rand, nu vreau sa ies eu usor din asta. Da' nici nu ii pot da papucii.Cat despre tipu' pe care il plac...Amandoi suntem amici, nimic mai mult, nu flirtam cu el, si nici el cu mine. Pastram o relatie de prietenie. Maa, si parca eram sigura ca daca voi cere un sfat, se vor grabi toti sa judece, ca mna,,, astia suntem noi, judecam dupa aparente. Bineinteles, vazuta de afara, situatia pare simpla: eu sunt tipa rea care il inseala pe iubitul sfant, fidel, care nu ar gresi cu nimic,,, da' nu'i chiar asa. Prietenu' meu a fost inca de la inceput cam distant cu mine, si multi prieteni ma sfatuiau sa ii dau papucii, ca nu va iesi nimic, da' eu nu voiam sa ii ascult, credeam ca pot sa il schimb, da' pana acum, in relatia noastra eu am facut aproape tot. Incercam sa fiu cat mai apropiata de el, eu care,,, de obicei sunt mai distanta. Am renuntat la mult prea multe chestii ed dragu' lui, si chiar voiam sa mearga, da' deja, dupa 2 luni, incepi sa te mai si saturi. Adica, tu oferi iubire, si primesti inapoi, doar cand are chef, ca sa arate ca el e "barbatu'" in relatie, in timp ce eu am facut aproape tot, incepi sa te saturi, si sa ajungi sa vrei pe cineva care sa te caute macar odata la 3 zile, sa te intrebe daca esti ok, si nu doar atunci cand are chef. Deci, nu am tradat pe nimeni, si nu am inselat pe nimeni, v'am zis in detaliu cam ce a fost, da' bineinteles, cineva tot imi va cauta mie o vina. Sunt sigura. Da' asta e, astept sa vad ce ii mai duce pe unii capu'. Chiar sunt curioasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru rocsii16):

Explica-mi, te rog, de ce nu ii poti da papucii. Din punctul tau de vedere (nu te supara, dar trebuie sa fim constienti ca si el are un punct de vedere si in general se cam bat cap in cap) ai facut sacrificii, ai trecut cu vederea mai multe chestii si nu prea ai primit nimic in schimb. Asa ca ma repet: de ce nu ai pus punct pana acum?

De ce trebuie sa astepti pana vei gasi pe altcineva daca oricum relatia e compromisa? Eu cred, si e posibil sa ma insel pentru ca sunt doar un om, ca tu astepti pana cand vei avea unde verde cu celalalt ca sa pui capat relatiei actuale. In realitate, prelungesti relatia asta care a devenit un chin si faci despartirea si mai grea. In plus, cand respectivul va vedea ca ai pe altcineva imediat dupa ce v-ati despartit va fi mult mai ranit decat ar fi fost in mod normal. Ca sa rezum, iti faci tie rau prelungind relatia si apoi ii vei face si lui mai mult rau cand te va vedea cu altul...

Poate ca "pe uni ii duce capul" mai mult decat pe tine si poate, uneori, lucrurile se vad mai clar din exterior. Nu am vrut sa te jignesc, doar am dezvoltat ce am inteles din intrebarea ta, poate intr-un mod putin agresiv. Sper ca lucrurile sa-ti iasa cum iti doresti si sa aiba de suferit cat mai putine persoane.

| 0alafaranume0 a răspuns:

Eu cred ca esti genul ala de persoana sufocanta si vrea ca tot timpul lui sa iti fie acordat tie, daca nu e asa atunci chiar nu te inteleg! nu vad nimic complicat si din contra e foarte simplu daca te iubeste de ce te desparti de el? tipul care s-a bagat peste relatia voastra e un mare jegos, da scuza-ma ca o spun dar asta e adevarul, de ce sa se bage peste relatia cuiva sa o strice? daca esti sigura ca nu te mai iubeste actualul atunci de ce iti este chiar asa de greu sa ii zici? daca s-a distantat oricum nu ii va mai pasa ca te desparti sau nu de el, deci fa-ma sa inteleg de ce este asa de greu, eu vad totul foarte simplu

| andr33utza12 a răspuns:

Buna! in primul rand daca el tine la tine, sa nu iti para rau dupa ca l-ai lasat, dar daca el te iubeste nu are cum sa te paraseasca nu stiu parerea mea e ca ar trebui sa ii spui ca el s-a distantat de tine o perioada si tu in perioada asta te-ai racit de el si nu mai simti ceea ce simteai la inceput..pana la urma el e vinovat ca tu te-ai uitat dupa altu trebuia sa iti ofere atentie. ey na si daca zice ca ti-ai batut joc parerea lui, iti bateai joc daca in peroada in care el s-a racit de tine tu te refugiai in brate la altu. bafta:*

| WTFdirectLAtinta a răspuns:

Nici nu ai scapat de prietenu tau si il vrei pe altu nice