| xSofi a întrebat:

Am nevoie de pareri. sunt lesbi? Asta e o postare serioasa, asa ca tratati-o cu seriozitate va rog.
Am 16 ani, prima relatie am avut-o la 13-14 ani, cu un baiat de 15 pe care il cunoasteam de la cursurile de karate.El m-a intrebat daca vreau sa fim impreuna.Nu imi placea in mod special, dar voiam sa vad cum e sa ai un iubit si majoritatea fetelor il placeau, asa ca am acceptat. Era dragut, ma invita in oras la pizza sau ne uitam la filme la el acasa, bineinteles ca m-a invatat sa sarut, si era chiar de treaba. Dar eu nu simeam nimic...nici sa ne sarutam nu mi se parea placut si incepeam sa ma simt prost, asa ca m-am despartit de el dupa 1 luna si ceva si i-am spus si de ce.Tin minte ca s-a suparat si nu a mai vorbit cu mine. Am fost si eu trista cateva zile dar bineinteles prietena mea cea mai buna, caci despre ea e vorba aici mereu m-a facut sa ma simt mai bine.Ne cunoasteam din vacanta de vara inainte sa inceapa clasa I si mereu am fost impreuna de atunci. Ea e tipul de fata amuzanta care e mereu fericita si are multi prieteni. Eu sunt opusul.Cand a murit mama in clasa a 4-a, ea stia cat de mult sufar, si isi petrecea si mai mult timp cu mine, ma invita mai mereu la ea si imi dadea o gramada de chestii dragute pe care le primea de la tatal ei, din strainatate. Si cand a fost vorba sa intram la liceu, desi ea invata foarte bine si putea sa intre la unul din cele mai bune 10 licee din Bucuresti, a preferat sa vina cu mine la un liceu cu media putin mai mica.Din primul an de liceu, aveam obiceiul sa ne tinem de mana, chiar si in public.Intr-o zi, cand ne uitam la un film horror, ne-am sarutat...si am continuat timp de vreo 30 de minute. De atunci am inceput sa ne sarutam din ce in ce mai des, am inceput sa facem mai des petreceri in pijamale si sa dormim in acelasi pat, iar apoi am facut si baie impreuna. Cand zic baie, ma refer la faptul ca dupa ce ne faceam dus, ne umpleam cada cu spuma, ne asezam una in spatele celeilalte, ne tineam in brate si vorbeam, nimic mai mult. Puteam sa vorbesc ore intregi cu ea fara sa ma plictisesc.
De asemenea, nu facem nimic deplasat sau cine stie ce perversiuni, doar ne sarutam pe gura, pe gat sau pe sani si ne imbratisam...foarte mult.Amandoua suntem inca virgine.
Tot ce vreau sa zic este ca simt ca o iubesc, iar cand ii spun asta, ma uit in ochii ei cu seriozitate, atat de serios ca uneori rade din cauza asta.Ah, si cand baietii se dau la ea, ma simt atat de geloasa.
Ea imi e de asemenea si singura mea prietena, si cand pleaca in vacanta de vara cu parintii in strainatate, ma simt asa de singura si trista.
Acum, mai e vorba de confuzie aici? Inca sunt prea mica si nu stiu ce vreau sau nu imi cunosc bine sentimenele sau ceva de genu'. Pentru ca nu stiu, eu cred ca e destul de serios, chiar cred ca sunt atrasa de fete, de ea in special.

Răspuns Câştigător
| ana1500 a răspuns:

Sincer, eu cred ca te simti atrasa de fete, desigur ai putea fi bisexuala sau lesbi. happy Mai asteapta putin si poate o sa iti dai seama si mai bine si o sa devii mai increzatoarea cand vine vorba de orientatia ta sexuala. Si sa stii ca nu e nimic rau daca te simti atrasa de o fata, sa nu iti fie rusine de asta. Niciodata. happy

11 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Eu cred ca esti lesbiana, sau cel putin bisexuala. Poti citi mai multe si aici si poate te ajuta sa te hotaresti care dn cele doua esti;) http://www.suntlesbiana.ro/povesti/de-ce-sunt-lesbiana/.Un lucru e cert, sa nu-ti fie rusine ca esti lesbiana sau bisexuala;)

| foxsilver a răspuns:

Dupa cum spui si tu, esti prea mica, si inca esti confuza, de aceea este prea devreme sa tragi linie, respectiv o concluzie in ceea ce priveste orientarea ta sexuala.
Cu aceasta problema se confrunta foarte multi adolescenti, nu doar tu.
Trebuie sa intelegi ca in perioada asta, orice adolescent isi pune tot felul de intrebari cu privire la viitorul sau, si din orice punct de vedere, inclusiv despre apartenenta lui sexuala.
Este adevarat ca problema nu este una foarte simpla, pentru ca AU FOST, si inca vor mai fi factori ce iti vor influenta viata sexuala, indiferent de "tabara" pe care o vei alege, chiar fara sa-ti dai seama. Cand spun asta, ma refer la relatia ta cu parintii (mai ales cu mama), si cu alte persoane din jurul tau.
N-ar fi rau daca ai trece cu vederea acele evenimente care s-au petrecut intre tine si prietena ta, sa le treci la "dosarul trecut", si sa le consideri ca fiind doar un inceput de explorare a vietii tale sexuale. Considare-le niste chestii 'picante" din viata ta, si nu le da o importanta mai mare decat e necesar, pentru ca exista riscul sa te AUTOSUGESTIONEZI" ca fiind lesbi.
Ba mai mult, incearca sa faci in viata toate lucrurile care sunt firesti, chiar banale; lasa timpul sa decida de care parte a baricadei te vei situa. Nu forta lucrurile, caci viata ta sexuala este abia la inceput, si vor mai trece cativa ani pana cand vei putea trage o concluzie.

| ywar a răspuns:

Off... greu!
Ai o varsta in care identitatea sexuala nu este bine conturatasi, desi nu ma pricep as spune doar ca ar fi ok daca ai incerca sa ii intelegi si pe baieti cu plusurile si minusurile lor [uneori imaturitatea lor e normala pentru 16-17 ani]
Aceste lucruri pe care ni le-ai relatat te deranjeaza, te pun pe ganduri devreme ce ne scrii. As spune ca ar fi ok daca ai discuta aceste lucruri cu un adult care te poate duce la un psiholog sa vorbesti despre identitatea ta sexuala.
A te duce la psiholog nu este o rusine si nu cred ca este un impediment nici pentru tine ca viitor adult mai ales ca asta te poate ajuta intr-un moment de cotitura in viata ta. Mai multe nu pot sa spun pentru ca nu-s de meserie si risc sa dau cu bata-n geamuri si sa dau sfaturi pe langa.
Te pupam si curaj si credinta in a-ti gasi calea cea dreapta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cu dus si'ntors, tu esti atrasa de ea mai mult datorita afectiunilor pe care ti le-a aratat. Alti prieteni mai aveti sau doar voi doua? ma refer la un cerc de prieteni/amici, fete si baieti

| xSofi explică (pentru anonim_4396):

Ea are mai multi prieteni, si mai iese cu ei in oras. Ma invita si pe mine mereu, dar ma simt inconfortabil si ies rar cu ei. In afara de ea, mai am un amic, baiat, cu un an mai mare cu care mai ies sau ma joc tennis de picior uneori. Atat.
Ah, si ma simt atrasa de fete de cand ma stiu. Stii momentele alea cand trece "una buna" si barbatii se uita dupa ea? Eu sunt "unul" dintre ei

| anonim_4396 a răspuns (pentru xSofi):

Atunci nu trebuie decat sa-ti zic : Esti ceea ce simti tu ca esti, parerile altora nu conteaza si daca dragoste nu e nimic nu e, dai inainte cu tupeu si iti mai sugerez sa deschizi aceasta tema si cu prietena ta kiss

| Inimadefata a răspuns:

Sincer,nu stiu daca esti lesbi...te-ai simtit atrasa si de alte fete sau numai de prietena ta? Poate ca simti aceasta atractie pentru ea deoarece iti e singura prietena si nu prea ai de-aface cu altii...eu nu stiu ce sa cred poate ca ar fi mai bine sa o lasi mai moale cu chestiile astea si sa vezi daca te simti atrasa si de alte fete.sau poate chiar de baieti.

| xSofi explică (pentru Inimadefata):

De alte fete da, de baieti niciodata...nu mi-a placut niciodata de vreun baiat, cu toate ca ma inteleg bine cu ei

| Inimadefata a răspuns (pentru xSofi):

Pai da..inseamna ca esti lesbi... fundita? puppy dog eyes

| BeSTDeNii a răspuns:

Așa e la început. Te îndrăgostești involuntar de persoana cea mai apropiată ție și simți mai mult decât o prietenie. Dacă te simți atrasă si te tentează unele lucruri legate de fete merită să încerci. Așa îți vei descoperii orientarea. Și indiferent de rezultat nu te simții diferită, pentru că nu ai de ce. E mai importanta fericirea ta decât ce spune lumea. Glod Luck happy

| LaviniaLavy18 a răspuns:

As zice ca te-ai indragostit involuntar de ea, deoarece e alaturi de tine la nevoie si un om care sufera ia in serios si cel mai mic gest de afectiune sau poate doar te atasezi mai repede de oameni