| Bettynella a întrebat:

sunt cu prietenul meu de 2 ani, el are 26, eu 24 si imi tot da semne ca ne vom casatorii, bla bla bla, dar de fapt nimic nu se intampla, adica nu ma cere de sotie, ma intreb daca chiar el vrea acest lucru sau doar trage timpul?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti-ai pierdut rabdarea,se pare.
Si el simte si nu-i place,ii dai senzatia ca stai cu el numai ca sa se insoare cu tine,ai grija.
Ca iti doresti tu sa va casatoriti e una,dar ar trebui sa va doriti amandoi.
Daca sunteti in strainatate,posibil ca el sa aiba alte planuri si sa vada lucrurile diferit. Poate ar vrea sa faca o mare nunta cu toti prietenii si cunoscutii,poate vrea sa cumpere o casa,are el ceva in plan,pentru ca o casatorie te obliga la multe.
Ai rabdare si incearca sa uiti gandul tau obsesiv legat de casatorie,daca e sa se intample,se va intampla.
Pana atunci, fa relatia voastra atat de grozava incat sa-i fie drag sa se intoarca langa tine in fiecare zi si sa-i fie greu sa mai plece.
Relatia e mult mai importanta decat orice act oficial, pentru ca daca ea n-ar exista, n-ar putea exista nici respectivul act.
Relatia voastra sa te preocupe, nu casatoria.
happy

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din doua una, ori ti-o zis de casatorie doar ca sa te linisteasca, ori nu-i tipul care mai trebuie cateodata impins din spate, asa ca mine.

| neutrino a răspuns:

Te tine agatata, iar gestul lui nu are nimic in comun cu gandurile unei casnicii.

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca asteapta sa-l ceri tu in casatorie.

| Felys a răspuns:

Tinerii nu se mai grabesc la oficializarea relatiei in zilele noastre,poate ar fi bine sa locuiti un timp impreuna sa vezi daca va puteti intelege, daca puteti forma un cuplu sudat, pana nu traiesti cu omul in casa nu stii daca merge sau nu relatia, nu actele va tin, asa ca nu te mai gandii atat la cererea in casatorie ca nu e cel mai important lucru

| Bettynella explică (pentru Felys):

Scuze ca nu am mentionat, dar noi stam impreuna de mai mult de un an in strainatate, totul e ok, in afara de faptul ca relatia noastra parca nu evolutioneaza.

| Felys a răspuns (pentru Bettynella):

Bun,poate ai vazut si tu ca sunt persoane care stau si 10 ani impreuna,au si copii unul sau mai multi si nu se impiedica de un act,cu ce te ajuta pe tine acel act,poti sa il faci si dupa o luna sau doua sa te desparti,nu vezi cate divorturi sunt acum,se plictisesc repede tinerii unul de celalat si fuga la divort,daca va intelegeti, daca totul este inregula intre voi, bucura-te de ce ai langa tine si nu te mai stresa atat cu casatoria, cand veti decide sa face=ti un copil atunci poti sa ii spui ca ai prefera sa se nasca intr-o familie legalizata, dar pana atunci nu are sens sa te faci praf din atata lucru

| Bettynella explică (pentru Felys):

Da, ai mare dreptate și sa fiu sincer chiar asa m-am gândit și eu, însa el a început cu toată povestea asta cu căsătoria, iar acum vad ca numai vorbe goale sunt. dar mersi frumos pentru răspuns.

| Alcyon a răspuns:

Cum a zis si persoana de mai sus, ar fi bine sa stati o vreme impreuna, sa vedeti daca va intelegeti. Ca pe-afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul... Nu stii cum e un om, pana nu locuiesti cu el. Ca sa fac o glumita. Maica-mea mereu spunea un lucru: casatoria e ca o cetate asediata; aia de-afara vor sa intre, cei dinauntru vor sa iasa laughing

| Alcyon a răspuns:

Ai rabdare. Vrei totul prea repede. Iar doi ani nu inseamna prea mult. Doar n-ai 30 de ani, sa-ti fie teama ca ramai nemaritata!

| ElenaSA a răspuns:

Poate nu este pregatit sa se casatoreasca. Doi ani inseamna ceva. Discuta serios cu el ce-si doreste, poate ii este teama de responsabilitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar n-ai de gand sa-l fortezi. sunteti tineri, o foaie nu va face dragostea mai inflacarata.

| lex79 a răspuns:

Asa e cand ai o viata plictisitoare.te apuci sa visezi...
unde te grabesti asa sa te mariti?

daca iti suna clopotele in cap n-ai decat sa porti o conversatie cu el pe aceasta tema.dar mie imi pari doar disperata sa te imbraci in rochie de mireasa, o fi varsta de vina si eu la fel simteam la 24de ani desi nu eram pregatita sa ma marit...

| Bettynella explică (pentru lex79):

Da, ai dreptate aici, cred ca ma influențează părintii, prietenii, parca toată lumea așteaptă sa se întâmple asta, și consider ca și din cauza asta sunt stresata când vine vorba de căsnicie. Eu nu îl forțez, sincer nici măcar o dată nu am adus subiectul la suprafața, el tot vorbește despre subiectul respectiv, dar încep sa realizez ca probabil sunt doar niște vorbe goale. Insa nu știu exact ce sa ii mai zic atunci când el vorbește despre asta și de viitor.

| Felys a răspuns (pentru Bettynella):

Doar aproba-l si nu incerca sa grabesti lucrurile