| AnaAna23 a întrebat:

Hey,TPU! Ciclul intarzie si de la masturbare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. In primul rand poate intarzia doar MENSTRUATIA. CICLUL reprezinta o perioada/un anumit timp deci nu poate intarzia. Menstruatia poate intarzia din cauza dezechilibrului dintre hormonii femenini estrogen si progesteron, care poate interveni din cauze medicale sau functionarea defectuoasa a unor glande endocrine. In concluzie te poti masturba fara grija in continuare fiindca nu iti va fi perturbat ciclul menstrual. Multa sanatate.

| AnaAna23 explică (pentru corbulalbrosu):

Am 13 ani, dar mereu era delegrat, doar ca luna trecuta si acum 2 luni intrarzia o zi, acum 4, dar altadata si o saptamana.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaAna23):

Se poate considera ca fiind o manifestare aproape "normala" acest mod de a ti se produce menstruatia la varsta ta si mai ales daca esti in primii 1-2 ani de cand ti-a debutat menstruatia. Am incercat sa te accesez prin mesaj privat dar nu am reusit. Daca vei dori mai multe informatii ma poti accesa sa discutam prin mesaje.

| AnaAna23 explică (pentru corbulalbrosu):

Ok,mersi muult

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar avea motive

| AutumnDay a răspuns:

Nu, nu au nicio legatura. Daca nu ai avut contact sexual neprotejat, atunci e doar o dereglare si iti va veni mai tarziu. Asteapta-l, ca vine el happy

| Quassaar a răspuns:

Doar daca el se masturbeaza în "interiorul" ei. big grin

| alyalexandra14 a răspuns:

Nu. Nu are nicio legatura!