| Proserpina a întrebat:

Hey...tpu! De 1 martie m-am cuplat cu un baiat mai mare decat mine cu 5 ani, iar eu am 15. La inceput nu eram foarte atasata de el, dar fiecare zi ce trecea incepeam sa ma indragostesc din ce in ce mai mult de el. Parintii mei nu sunt de acord sa raman cu el, deoarece spune ca mai tarziu o sa sufar si ei nu vor asta.
Acum cateva zile el a facut o criza hipoglicemica ( scuze daca nu am sc bine ) pentru k el are diabet. Eu m-am speriat foarte tare, iar el mi-a spus....ca este ceva normal.

Ce sa ma fac? Sa raman sau nu cu el?

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Parintii tai te cunosc cel mai bine si tot ei stiu ce e mai bine pentru tine, tu daca il iubesti pe acest baiat ramai cu el, fi alaturi de el daca crezi ca si el te iubeste

| dariaelena a răspuns:

Daca tu il iubesti si iti doresti sa ramai cu el, ramai; dar daca te sperie faptul ca are diabet, sa stii ca nu se ia si se poate trai cu boala asta. Daca vrei sa ramai cu el lupta pentru relatia voastra chiar daca se opun parintii tai.

| anonymus07 a răspuns:

Uneori deciziile luate pe moment nu sunt cele mai bune.In aceasta perioada esti "nebuna" dupa el deoarece ai impresia ca si el este "nebun" dupa tine, dar lucrurile nu ar putea sta chiar asa.
Incearca sa vezi relatia voastra si din alta perspectiva si apoi vei judeca altfel.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent că îți spunem noi să rămâi sau nu cu el, doar tu poți decide după rațiunea ta. Noi putem doar să îți dăm un sfat.
În primul rând, e prea mare față de tine. E drept că unii băieți sunt mai imaturi la vârsta asta, dar nu contează. Te-ai atașat de el, asta e, fetele de vârsta noastră simt nevoie să se simtă protejate de cei mai mari, dar se expun singure la pericol. Un băiat mai mare e posibil să vrea doar sex sau să profite, folosindu-se de cele mai mici din cauza naivității. Nu zic că în toate relațiile e așa, sunt și excepții, dar în general e bine să ai grijă.
Un alt minus pentru el e că e diabetic. Am și eu diabetici în familie, au niște reacții foarte urâte la nervi, e o boală ce afectează tot corpul.
Dacă ții la el, ai putea să îl ajuți, să fii alături de el și să vezi în timp cam ce își dorește de la tine.
Baftă!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

El major, tu minora! esti inca un copil! parintii au dreptate, poate va mai dura ceva timp, dupa care se va sfarsi!
nu faptul ca are diabet trebuie sa te puna pe ganduri! Doamne fereste, oricine poate fi bolnav! dar diferenta de varsta conteaza! daca el avea 30 si tu 25 era altceva! dar in cazul vostru sunt sanse minime ca aceasta relatie sa dureze toata viata!
alege ce este spre binele si spre folosul tau!
succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| LauraM01 a răspuns:

Daca tu il iubesti e cel mai important, trebuie sa decida sentimentele

| adytzza77 a răspuns:

Fa ce iti spune Inima nu constiinta...Tu iubesti nu parintii tai. Dar in viata parintii iti sunt cei mai buni prieteni

| Proserpina explică:

sad Sunt... tare confuza ma simt atat de prost fata de parintii mei...dar nu-l pot lasa nici pe el

| Allexys a răspuns (pentru Proserpina):

Pai norma cand ai diabet si se supara, plange, sufera etc. diabeticul ii scade sau creste glicemia. Dar vorbeste cu parinti tai si sa luati impreuna o decizie si sa judecati aceasta problema. Daca vrei sa afli mai multe iti povestesc. Uita mess-ul meu allexys1465