| Eu93llr a întrebat:

Problema mea suna cam asa. Eu si prietetenul meu suntem impreuna de aproape 6 ani. El are 25 iar eu 21 de ani. Eu urmez 2 facultati iar el nu a facut facultate, lucreaza. Nu m-a deranjat asta niciodata. Probleme au inceput din primul meu am de facultate, cand eu i-am propus sa se mute cu mine deoarece el sta la sat, si eu mergeam foarte rar la sat datorita programului incarcat pe care il aveam si inca il am. Practic ne vedeam numai sambata si duminica. El nici nu a vrut sa auda asa ceva, precizand ca el are casa la sat si ca nu se muta cu mine in chirie, daca vreau sa stam impreuna sa ma mut eu la el. Am incercat sa ii explic de mii de ori ca nu pot renunta la scoala si la o cariera pentru a ma muta la sat, unde e destul de greu sa iti faci un viitor. A trecut un an jumate de atunci si noi tot la acest stadiu de descuti suntem, certandu-ne de fiecare data cand deschidem acest subiect. Nu mai pot sta cu el asa, il iubesc enorm, mi-e greu sa imi imaginez cu am r fi fara el, cu toate astea as vrea sa pot pune capat acestei relatii, mi-e frica ca voi mai sta 2-3 ani si tot acolo voi ajunge, iar toate adolescenta alaturi de el, renuntand la destul de multe lucruri pe care le fac fetele de varsta mea. Stiu ca si el ma iubeste, dar ii este frica de un nou inceput, parintii mei au spus ca toate cheltuielile, chirie, intretinere ni le platesc ei, el nu trebuie sa plaeasca nimic...nici asa nnu vrea, nu stiu ce sa mai zic. Poate imi puteti da voi un sfat. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

De la Inceput vreau sa te fac atenta la ceva destul de Important.Incearca sa eviti sa nu mai aduci in discutie :Iti Platesc eu sau Platesc ai mei tot.Intelege ca el la Varsta pe care o are se simte tare prost cand ii spui asta, si vede lucrurile altfel.Chiar daca ai tai ti-au spus ca va platesc ei chiria trebuie sa relizezi ca el nu se impaca Bine cu treaba asta.E genul care vrea sa se sustina singur de aia are si atatea joburi. Practic nu mai spune asta ca il face sa se simta tare aiurea.In ceea ce priveste Relatia pe care o aveti pot spune ca e un lucru Minunat si merita sa lupti pentru ea.Sunt atatia ani. Incearca sa il faci sa inteleaga ca tu ai muncit sa ajungi pana aici si ca nu poti sa renunti asa de odata la Viitorul tau in care e de fapt si el renuntand la studii.Baiatu eu spun ca te-a inteles pana acum destul de Bine, mai ales ca va vedeati asa de rar si nu a avut nimic Impotriva dar trebuie sa intelegi si tu ca nu e Indicat sa il fortezi sa se mute cu tine cu chirie.Pe langa asta eu stau la Casa cu toate ca sunt in Capitala si nu incerc sa ma laud sau ceva de genu dar nu as da Casa pe Bloc pentru nimic. Atata vreme cat nu Platesc chirie si am atatea conditii chiar si curte si tot ce vreau de ce m-am muta la Bloc? Acum e destul de dificil sa rezolvi problema ta si iata de ce spun asta.Chiar daca ar fi de accord sa iti continui studiile probabil ca o sa vrea sa va Casatoriti si tot la el la sat vrea sa te muti. Deci de geaba ai terminat atatea Facultati daca nu ai unde sa prestezi pentru a castiga ceva.Pe de alta parte nu e asa de rau sa stai nici la sat daca ai o situatie materiala destul de Buna.Sunt atatia care la Tara au conditii mai Bune ca unii la Bloc sa nu mai spunem de spatiu si liniste. Fetele difera si probabil ca tu esti diferita in felu tau dar din cate stiu eu e oki sa te tina sotu daca el pe asta insista.Acum eu nu cred ca iti doresti atat de mult sa mergi la Munca si sa faci asta in fiecare zi daca cineva te-ar tine fara sa faci nimic, numai sa ai grija de Casa sa fim seriosi ce ai alege? Uite Sfatu meu evita sa mai discuti cu el despre asta dar Incearca sa termini studiile si cand o sa iti ei diplomele si toate astea si o sa iti gasesti un job Bine platit o sa te Inteleaga. Poate ca nu o sa faca salarile lui pe 3 Luni cat o sa ei tu odata si atunci o sa inteleaga ca e mai Bine ca tine.Dar pana atunci incearca sa nu pui presiune pe el.Si dca o sa termini si o sa iti gasesti ceva ce nu iti convine poti sa te muti la el o perioada daca tot nu poti sa lucrezi cum vrei sau daca nu iti gasesti.E destul de Simplu daca tratezi problema din alta Perspectiva.Incearca sa il Intelegi si inca ceva.La Baietii Maturi apare de la o Varsta acea stare de a Incerca sa faca ei totu si sa nu depinda de nimeni.E un Lucru Bun dar sa nu fie dus la alte cote.In rest eu spun ca e un Baiat care chiar se gandeste la voi dar el crede ca rolu tau ca Femeie e mai mult pe langa casa decat la Munca desii nu se opune sa faci si studii dovada find faptul ca nu il deranjeaza sa fi la Facultate. Restu o sa vina pe parcurs Important e sa stai si sa te gandesti foarte Bine.

| Eu93llr explică (pentru Danysan):

Mi-a placut muult raspunsul tau si iti multumesc, insa situatia este putin mai diferita din interior decat cum o vede cineva din afara. Cat despre mutatul la el, n se poate sa ma tina el sau asa, pentru ca si el lucreaza intr-o fabrica pe un salar de 10 milioane, inr-un satuc destul de mic, deci situatia nu e asa roz nici la el. Cat despre situatia financiara a mea e mult mai buna decat a lui, la inceput chiar parintii lui nu prea erau de acord cu relatia asta, deoarece considerau ei ca el nu poate ajunge la nivelul meu, le-am demonstrat ca il iubesc si ca nu e asa si ca nu ma intereseaza asta, doar ca acum am ajuns in acest impas. Iar eu cand i-am spus faza, ca platesc ai mei a fost doar asa, ca sa nu creada ca daca il aduc aici tot salarul lui se va duce pe chirie si intretinere + ca tatal meu, care tine enorm la el, i-a gasit un jo foarte bine platit aici in oras, doar ca lui cred ca ii este totusi frica, de om descurca doar noi 2, si probabil de cum se va descurca el cand va pleca de la maicasa...

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca parintii lui sunt de vina in aceasta problema.Se gandesc la faptul ca vor ramane singuri daca pleaca el. Posibil sa fie singurul copil sau singurul baiat la parinti.Cred ca va trebui sa ii pui conditii. Daca tot nu vrea va trebui sa iti urmezi cursul asa cum ti l-ai ales tu.Adica sa mergi inainte cu facultatile.Nu are rost sa renunti la ele ca sa te infunzi intr-un sat.

| shadow72 a răspuns:

Poate ca il iubesti dar e un cretin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca intr-adevar faci facultatile alea cu un scop si anume sa ai o cariera e clar ca nu vei putea face acest lucru intr un sat. Iar el ca barbat greu va accepta ca tu sau parintii tai sa il intretina.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce sfat sa-ti dam draga, du-te la un preot spovediti-va si casatoriti-va; restul se rezolva; Hristos zice : Cei care nu aduna cu Mine risipesc; risipesc de toate zic eu : resurse materiale, sentimente etc

| Alcyon a răspuns:

Eu o sa fiu mai transanta ca cei de dinaintea mea, si-o sa-ti spun ca daca nu trageti amandoi la aceeasi caruta, o sa se aleaga praful de relatie. Evident, voi vedeti lucrurile diferit: el vrea sa traiasca la tara, tie-ti place la oras. Parerea mea e ca ar fi bine sa-ti cauti pe altcineva. Ce rost are sa va chinuiti astfel? Daca el o sa vina la oras, o sa-i fie greu si poate c-o sa dea vina pe tine. Iar tu, daca te muti la tara, o sa te simti frustrata de alegerea facuta. In relatiile fericite, partenerii privesc mereu in aceeasi directie.

| Chamberlin a răspuns:

Buna,
Daca te iubeste ar trebui sa te asculte dar de ce nu te muti tu la sat iar cand vrei sa ajungi undeva iei un Taxi sau autobuzul.
P.S: Ar trebui sa te muti dupa ce faci facultatea.
Bafta!

| Eu93llr explică:

Scuzati-mi greselile de exprimare, ortografie, sunt de pe telefon, si m-am si grabit putin cand am scris.

| AlexSeNNNzor a răspuns:

Ingrediente : paie+bricheta =deschizi aragazul, ii faci niste sarmale, ii dai paiele la animale, si cu bricheta deschizi aragazul pentru sarmale ca o sa il indulcesti laughing... alt ceva nu am... totusi ma gandeam la ceva de genu: termini facultatea, iti gasesti de munca, strangeti bani si va mutati in alt oras... sau nu ai cum sa il convingi ca poate sa isi vanda casa parinteasca. off sauoricum pe moment nu imi vin idei bune dar, incearca sa ii deschizi ochii spunandu-i ca daca veti avea copii sigur ei vor dorii sa fi stat la oras pentru ca in oras se gasesc atatea parcuri, terase, si tot felul de locuri frumoase si ca ar duce o viata mai buna.Cam asta e idea cea mai buna. straight face