| xForSmile a întrebat:

Putin ajutor va rog! Pur si simplu nu mai pot! nu il pot uitaa! Sa incep cu inceputul. In clasa a 4 mama m-a inscris la un club de sah. acolo era un baiat foarte foarte dragut. Pur si simplu m-am intragostit de el dar am fost doar prieteni. El a renuntat la sah si nu a mai venit. Nu mi-l pot scoate din cap. chiar il iubesc, ii iubesc zambetu, felu de a vorbi, felul de a fi. Acum sunt in clasa a 8-a si nu mai pot! nu il pot uita! inainte mai vorbeam cand ne intalneam, ne jucam dar acum... Nici 'buna' nu imi mai spune cand trece pe langa mine. Inca imi urasc timiditatea de atunci. Stiu de la cel mai bun prieten al lui ca ma placea dar eu am fost prea timida sa spun ceva.Si acum. Il visez, numai la el ma gandesc. Totusi au trecut 5 ani! am mai avut relatii dar toate s-au terminat la fel. Cand sarutam pe alt cineva imi imaginam ca il sarut pe el, ma gandeam doar la el si pur si simplu nu puteam continua. Nu stii ce sa fac! Nu am mai iubit pe nimeni cum il iubesc pe el! Ajutor cryingcrying broken heart

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Iti dau un sfat pentru ca am trecut si eu prin asta si stiu ce inseamna, te inteleg perfect si stiu prin ce treci. In urma cu 7 ani am cunoscut un baiat, eram studenti de facultate, colegi de grupa. Era cel mai simpatic si mai frumos baiat din tot anul nostru, multe fete erau innebunite dupa, dar culmea ca el nu le dadea nicio atentie. Eu am fost mai smechera putin. La vremea respectiva m-am apropiat foarte mult de el, petrecand destul timp impreuna, devenind astfel cei mai buni prieteni, dar pentru el aveam sa raman doar atat si nimic mai mult. Intr-o zi i-am spus ce simt, ca il plac ( eu nu am fost timida, am avut curajul sa-i spun lucrul asta). Ce a urmat dupa aceea, a fost un cosmar, am realizat ca aceasta a fost cea mai proasta alegere din viata mea, sa-i spun unui baiat ca-l plac. In momentul acela, raspunsul lui a fost ca are pe altcineva, desi stiam ca ma minte, nu avea pe nimeni. Urma sa plece din tara, pentru ca locuia cu familia in alta parte, deci nu statea in Romania.Anii au trecut, intre timp el plecase din tara, eu mi-am vazut de viata, am terminat facultatea, am cunoscut si alti baieti, dar ghinion, nu am putut avea o relatie cu niciunul. Gandul imi ramasese la colegul meu, care cu cativa ani in urma ma respinsese si din cea mai buna prietena, tot timpul gandeam ca pentru el, devenisem o persoana pe care o ura din tot sufletul pentru acea marturisire pe care i-o facusem. Toate astea au durat vreo 4 ani, cand intr-o seara, neavand ce face, i-am trimis o cerere de add pe id-ul lui de mess ( el neavand id-ul meu de mess pentru ca pe vremea cand eram studenti eu nu aveam id, el nu avea cum sa ma caute, asa ca avand eu id-ul lui mi-am calcat pe inima si orgoliu inca odata si l-am cautat eu, cu inima stransa ce-i drept, dar ma consolam cu ideea ca oricum nu mai am ce pierde, iar durerea mare trecuse deja. Incercam sa-l vad ca pe un simplu amic, desi inima imi spunea ca era mult mai mult). Am ramas surprinsa cand dupa 2 zile mi-a dat add si mi-a multumit pentru gestul meu si pentru faptul ca nu-l uitasem. M-a uimit ca nici el nu ma uitase pe mine dupa atatia ani. Din clipa aceea, am inteles ca baiatul pe care eu il iubeam atat de mult se schimbase enorm si puteam vorbi altfel cu el. Acum suntem bine amandoi si desi el este plecat din tara, vorbim foarte mult pe mess, facebook, skype, nu uitam de zilele importante sa ne facem urari, ne spunem orice problema am avea si uneori mai vorbim si de viata personala. Tot el in unele discutii mi-a dat de inteles ca ma place si ca nu era tocmai asa cum credeam eu in facultate. Ideea este ca nu-l stresez cu mesaje sau sa-i pun intrebari stupide. Chiar daca mor de curiozitate in anumite privinte prefer sa ma abtin.
Asta este povestea mea, iar sfatul meu pentru tine este sa fii diplomata, sa lasi lucrurile mai usor pentru ca totul o sa vina de la sine. Chiar daca acum te ignora si nu te baga in seama (stiu ca vei suferi din cauza indiferentei, dar fii tare, puternica), mai devreme sau mai tarziu iti va spune adevarul. Nu grabi lucrurile, lasa timpul sa decida, fii calma si ai sa vezi ca totul va fi bine si nu uita ca "timpul este cel mai bun aliat al nostru".
Sper ca te-am ajutat!
Mult succes iti doresc!

13 răspunsuri:
| ravyALEX a răspuns:

Sa I'll uiti e imposibil, dar poti sa te apropii de el
Mai intai vezi si tu. daca are net csutai id-ul si ii trimiti mesaje doar ca sa I'll intrebi ce mai face si tot asa
Apoi incerci sa afli daca are o iubita si daca el chiar o iubeste cu adevarat... daca ei se iubesc atunci ii lasi in pace dar daca nu are iubita. ti-am zis ..tot mai aproape si in timp de la prieteni simpli o sa ajungeti cei mai buni prieteni si apoi in sfarsit o sa fiti impreuna
Si acum da-mi si mie o funda ca ma dor degetele de la atata tastat laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce te grabesti sa te maturizezi? Eu mai vreau sa fiu copil

| 1234abcd a răspuns:

Daca chiar nu il poti uita atunci apropiete din nou de el..deveniti din nou prieteni(de la prieteni la iubiti nu e decat un paswinking )si mai dao draq de timiditate ca nu e buna la nimic

bafta!happy

| xForSmile explică (pentru 1234abcd):

Abia daca ma mai baga in seama. nu m-as mira sa nu mai stie cum ma cheama...

| 1234abcd a răspuns (pentru xForSmile):

Am mai patit si eu din astea(colegi de pe la gradinita, clasele 1-4 ma intalneam si ma imprieteneam cu ei si abia dupa imi dadeam seama ca noi ne stiam de dinaintelaughing )
asa ai putea sa incerci si tu...sa o iei de la 0 cum se spune, ca si cum nu v-ati fi cunoscut inainte

intereseaza-te de prietenii, anturaju lui, locurile pe care le frecventeaza si incearca sa te integrezi usor usor....pana cand ajungi la el happy

| SabinCrb a răspuns:

Prefate ca te impiedici in bratele lui cand treci pe langa el, uita-te in ochii lui si isi va aminti de tine.

| xForSmile explică (pentru SabinCrb):

Ca in filme nu?laughing cel mai bun caz e sa nu ma prinda si sa imi rup o mana laughing

| SabinCrb a răspuns (pentru xForSmile):

Iti dai seama ca si, daca nu coopereaza, te tii de el...

| Bluey a răspuns:

DECI e clar esti foarte indragostita! smug
Eu zic sa-l cauti fb sa vb cu el acolo, poate si pe mess, va vedea ca il bagi in seama si iti va da atentie, daca te placea e posibil sa te placa si acum.
Sper ca te-am ajutat big grin

| Kidutz970523 a răspuns:

Incearca doar sa-l uiti,stiua ca app imposibil,daca nu merge fa asa,incearca sa vb cu el sau prin iste pr sa te app de el ai mult sa poti sa ii spui ce simtti sau sa dev prieteni mai buni,daca nu merge du-te zii direct,hey buna, cf iti mai aduci aminte de mine, putem vb, daca nu merge nu stiu ce solutie sa iti mai spun, incarca sa ajungi la el cu niste prieteni.

| m1ha100 a răspuns:

Viata e cum e. daca nu a fost destinul sa aveti o relatie asta e. daca totusi o sa aveti. sper sa nu fie o mare dezamagire...bun la exterior si la interior praf.(sunt foarte multe cazuri. fetele din ziua de azi majoritatea se uita decat la ambalaj..ma rog si baietii tonguehappy ).

| xForSmile explică (pentru m1ha100):

Am fost prieteni buni si stiu ce fel de om e happy

| baestinebun a răspuns:

Trebuie sa inveti sa il uiti desi pare imposibil.
Sau daca nu vorbeste cu el spune-i ce ai pe suflet... poate te va intelege si o sa vrea sa fie chiar pr tau. sper ca te-am ajutat cat de cat big grin