| Marcelino a întrebat:

Ies in oras cu o fata la un suc de ex. cum este normal si potrivit pentru amandoi?
. Sa platesc eu?(baiat)
. Sa isi plateasca fiecare consumatia?
. Sa platesc eu asteptand ca data viitoare sa fie randul ei?

Răspuns Câştigător
| YourDailyApple a răspuns:

Politica mea in privinta platitului e foarte clara : femeile vor egalitate da? Asta inseamna ca la fel ca si barbatii, si ele au "dreptul" (observa ghilimelele ), sa plateasca macar din cand in cand. Doar pentru ca esti mascul nu inseamna ca platitul consumatiei este strict responsabilitatea numai si numai a ta. O relatie e ca un parteneriat, ambii trebuie sa investeasca, nu unul da si unul ba.

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

La noi-varianta a. Dar se poate si b. Daca amandoi nu aveti surse de venit, se poate discuta amiabil.

| andreea_9470 a răspuns:

Fiind baiat si cavalertongue. tu trebuie sa platesti.asa e frumos, nu?

| chandnisharma a răspuns:

Nu fii magar sa te fastacesti cand vine nota de plata...normal ca tu ar trebui sa platesti, ci nu pentru ca esti baiat ci pentru ca tu ai facut invitatia: CINE INVITA PLATESTE! + ca ar fi gentil si ai da dovada de cavalerism daca ai plati.Eu sincer daca as iesi cu un baiat (mai ales prima data cu acel baiat) si ma invita si imi zice sau imi permite sa imi platesc singura consumatia nu as mai iesi a doua oara cu el nu pentru ca sunt materialista dar pur si simplu acest gest demonstreaza proasta crestere, needucatie si nesimtire, mai ales NESIMTIRE, precum si faptul ca NU STIE CUM SA SE COMPORTE CU O FATA(cred ca asta e motivul de baza pentru care nu as accepta asa ceva)...Eu te-as sfatui sa platesti tu

| chandnisharma a răspuns:

Si bineinteles ca ai ales sa dai funda la un baiat care era de acord ca trebuie sa plateasca si fata.Nu inteleg de ce ai mai pus intrebarea asta pe TPU daca oricum tu aveai deja decizia sa o lasi sa plateasca. Sper sa nu mai iasa cu tine a doua oara!

| Bunny a răspuns:

Multora li se pare normal sa plateasca barbatul(si de aici pornesc si mai multe diferente, barbatul fiind"baza" unei familii intretinuta de el si femeia la cratita->o mare aberatie). Deci normal e sa plateasca cine vrea cand vrea.Cine are bani la el, cine isi permite mai bine.Nu conteaza ca ai platit tu o data si ea o data, sau doar tu mereu sau invers.Nu o incanti cu nimic ca ai "Scapat'o" de la a plati un suclaughing. Deci nu tine cont de "logica" ca tu esti baiatu' si sa platesti.tongueSucces. Si sper ca te'am ajutat:*

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Poi eu ca fata consider ca sunt bune primele doua variante dar si mai buna ar fi prima varianta sa platesti tu ca doar asa e frumos, u o inviti in oras, u platesti.
Sper ca te-am ajutat macar un pic. Te-am popat dolche si bafta :*:*

| sierjuu a răspuns:

Pai depinde de ce conceptii ai si tu, poate ca fiind prima intalnire fata se gandeste ca platesti tu ca doar tu ai invitat-o si asa ar fi normal, in general ele isi iau si o masura de protectie. Sau poate ca ea o sa insiste sa isi plateasca fiecare consumatia, nu ai de unde sa stii, poate planurile se vor schimba si ea are sa zica, uite haide sa mergem acolo "fac eu cinste! "

| Genuitoarea a răspuns:

Ei bine. tu sa sari sa dai tu pentru amandoi. e o intrebare ridicola cred ca intrebare e alta.laughing daca ea te place, vrea sa mai iesiti si ia plkt seara o sa vrea sa platiti amandoi egal. dar daca rea profituri.bani. sau nu te place te cam lasa sa platesti.winking

| anyska a răspuns:

Pai ar trebui sa platesti tu pentru ca esti baiat dar nu mai este o regula. Oricum cred ca te-ai simti prost daca ar plati ea asa ca platiti juma-juma!

| MotanicA a răspuns:

Daca o inviti e frumos ca tu sa platesti pentru amandoihappy. Depinde daca ii va place iesirea si daca va mai fi o alta data viitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platesti tu

Răspuns utilizator avertizat
| ĤöwCắnSέЄĺш2MyЄyέz a răspuns:

PLatesti uth Inteligentuleerolling eyesLoLlaughing

| Prealtfel a răspuns:

Iti zic eu cum e cel mai bine. Varianta 4 - Sa plateasca ea. laughing