| BornThisWay_9761 a întrebat:

In ultimul timp ma simt foarte ciudat. In sensul ca nu mai am chef de nimeni. Stau non-stop cu prietenul meu si cand vine vorba sa iesim cu prietenii mei sau ai lui nu am niciun chef. La facultate am ajuns sa nu mai stiu ce sa vorbesc cu colegii mei...simt ca ma izolez. Nu mai am chef nici sa rad cu ei, sa ies nici atat. Pur si simplu am ajuns sa ma simt bine doar in preajma familiei si a prietenului meu. Mi-am dat seama ei ca tin la mine si sunt singurii pe care ma pot baza, restul mi se par "de umplutura"...am ramas cu ideea asta imprimata si nu ma mai simt bine in jurul oamenilor. Eu, care, acum un an, abia asteptam sa cunosc lume noua, ma imprieteneam repede si-mi placea sa ies foarte mult.
Toate astea sunt de cand stau asa mult cu prietenul meu si suntem dependenti unul de altul.
Ce pot sa fac avand in vedere ca am ajuns sa nu mai vreau nici macar 2 cuvinte sa schimb cu altii?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pe undeva te inteleg, esti indragostita si vrei sa stai numai cu el dar mai trebuie sa socializezi si cu prietenii si colegii

| spy2o a răspuns:

Asta suna a casatorie,in curand! nu e neaparat rau ca te simti foarte bine doar alaturi de el,vezi sa nu-ti franga inima,atat te pot sfatui.din ce imi spui il iubesti foarte mult, ai grija, e foarte urat sentimentul, il cunoscsad! incearca sa si rationezi ce se intampla in jurul tau, tu doar il iubesti neconditionat.incearca sa faci abstractie de el si sa te gandesti la viata ta(nu sa te desparti de el), cum a fost, cum e, cum va fi...

| Oana92 a răspuns:

Ce spui tu legat de sprijinul familiei e in mare parte adevarat, dar suntem oameni si fiinte sociale prin definitie si avem nevoie de oameni in jurul nostru. E normal ca la inceputul unei relatii sau la inceputul unei noi etape in relatie sa iti doresti doar compania persoanei iubite, dar nu e normal sa te izolezi complet. Undeva s-a intamplat ceva, ai fost cumva deceptionata de un prieten apropiat recent? Sfatul meu e sa cauti ajutor, izolarea sociala nu e ok!
Faptul ca ai observat ca ceva e schimbat si ca iti doresti sa schimbi ceva inseamna ca nu esti neaparat fericita in aceasta situatie...
Bafta!

| Vix999 a răspuns:

Forteaza-te putin la inceput. Si o sa revii la normal. Incearca sa iesi doar cu prietenii tai, fara iubitul tau. Macar o data pe saptamana. Nu e normal sa stai numai cu partenerul de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad nimic rau in asta (cel putin eu...). Mentalitatea asta o am eu cam de vreo 4 ani, de cand am venit in Italia. Aici daca nu te porti ca un handicapat si daca nu facii prostii nu poti avea amici ( prieten cuvant mare), in afara de prietena nu aud si vad nimic. Soarta. Asteptam vremuri mai bune. Bye

| raullik007 a răspuns:

Incearca putin ..si vei reveni la normal!